Obchody v Severním Irsku nemají dost čerstvých potravin, což dávají do souvislosti s problémy po vystoupení Británie z Evropské unie a s nárůstem byrokracie. Největší britské supermarkety proto vyzvaly vládu v Londýně, aby začala situaci okamžitě řešit, jinak se podle nich situace v nejbližších měsících ještě zhorší. Premiér Boris Johnson to označil za okrajový problém, zboží do Severního Irska podle něj proudí bez větších problémů, uvedla dnes agentura Reuters.
Británie není od ledna součástí jednotného trhu Evropské unie ani součástí unie celní. Severní Irsko, které je součástí Británie, se ale řídí zvláštními pravidly a při výměně zboží může do určité míry využívat výhod jako za členství Británie v EU. Podle smlouvy, která od ledna upravuje obchod mezi Severním Irskem a zbytkem Británie, mají britské supermarkety prodávající v Severním Irsku tři měsíce na úpravu svých dodavatelských řetězců.
Některé supermarkety v Severním Irsku si ale od začátku roku stěžují, že nemají dost čerstvých potravin obvykle dovážených z Velké Británie. Obtížně se jim totiž přechází na nové procesy a byrokratické procedury. Šéfové velkých řetězců, jako je Tesco, Sainsbury's, Asda či Marks & Spencer, proto napsali šéfovi úřadu britské vlády Michaelu Goveovi, že situace by se mohla ještě zhoršit.
"Všechny naše obchody a dodavatelé v uplynulých měsících masivně investovali, aby zabránili problémům. Ty ale budou neodvratné, pokud budou přijaty návrhy, jimiž se má řídit pohyb zboží z Velké Británie do Severního Irska," stojí v dopise, z něhož cituje Reuters. Úprava systémů do konce března je podle nich nemožná, obchody na to budou potřebovat více času.
Gove řekl, že vznikla pracovní skupina, která se bude situací zabývat. "Evropské komisi jasně řekneme, jaké budou následky, pokud supermarkety (po 31. březnu) nebudou v takové pozici, aby mohly pokračovat v nabídce služeb, které poskytují spotřebitelům v Severním Irsku," řekl dnes Gove v parlamentu.
Premiér Boris Johnson je přesvědčen, že současné problémy nejsou zásadní a že je potřeba počkat, až se všechno ustálí. "Ale mohu potvrdit..., že pokud nastanou problémy, které budeme považovat za neúměrné, pak se nebudeme rozpakovat a využijeme článku 16," řekl předseda vlády před členy parlamentu.
Článek 16 protokolu o Severním Irsku upravuje ochranná opatření, která každé straně - tedy Británii i Evropské unii - umožňují přijmout jednostranné rozhodnutí, jestliže se objeví nečekané negativní dopady plynoucí z této dohody. Protokol vznikl kvůli tomu, aby mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která je členem EU, nevznikla po brexitu tvrdá hranice.
Potíže mají po brexitu i skotští rybáři, kteří si rovněž stěžují na přílišnou byrokracii. Kvůli tomu zastavili vývoz do zemí EU a obnovit se jej podle dnešního sdělení chystají až 18. ledna. S problémy se potýká i řetězec Marks & Spencer, což pocítili i jeho zákazníci v České republice, i když firma na svém českém webu uvádí, že odchod Británie z EU nebude mít dopad na zásoby ani na cenu produktů.
10. listopadu 2024 21:11
Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Severní Irsko , Velká Británie , Obchody , EU (Evropská unie) , potraviny jídlo , Michael Gove , Boris Johnson , Tesco
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 45 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek