Londýn - Britský premiér David Cameron v noci na středu varoval Írán před "vážnými důsledky", kterým může čelit kvůli úternímu vyplenění britské ambasády v Teheránu. Informuje o tom server stanice BBC.
"Íránská vláda musí rozumět tomu, že bude čelit vážným důsledkům, pokud se jí nepodaří ochránit naše lidi. V následujících dnech tyto opatření zvážíme," prohlásil Cameron.
Premiér ve své řeči ocenil práci britského velvyslance v Íránu Dominicka Chilcotta. S "nebezpečnou situací" se podle něj vypořádal "s klidem a profesionalitou".
Vyplenění velvyslanectví davem rozzuřených Íránců odsoudil i americký prezident Barack Obama. "Takový druh chování je nepřípustný. Důrazně vyzývám íránskou vládu, aby řádně naložila se všemi lidmi odpovědnými za tento incident," prohlásil Obama.
Do sídla britského velvyslanectví v Teheránu v úterý vtrhly desítky rozzuřených mladých Íránců. Výtržníci převážně z řad radikálních studentů se činem mstili za nové sankce, které ostrovní země na islámskou republiku uvalila kvůli jejímu spornému jadernému programu.
Protestující Íránci z budovy strhli a pak zapálili britskou vlajku. Na její místo dosadili vlajku íránskou. Íránská televize odvysílala záběry rozezlených a povykujících demonstrantů, jak vrhají kameny do oken velvyslanectví a pronikají dovnitř. Jeden z nich mával ukradeným obrazem britské královny Alžběty II., jiní z oken úřadu vyhazovali a zapalovali dokumenty.
Pracovníci velvyslanectví z budovy prchli zadním vchodem. Na místo se vydala policie, která začala běsnící dav pacifikovat a bránila dalším Íráncům ve vstupu do areálu. Navečer Íránci do budovy vtrhli znovu. Policie je pak opět vytlačila.
Íránské ministerstvo zahraničí vyslovilo nad incidenty politování a v prohlášení poznamenalo, že za ně nese odpovědnost jen "malý počet demonstrantů". Současně informovalo, že událost bude prošetřena. Velká Británie minulý týden zpřísnila vůči Íránu ekonomické sankce. Chce tím vyvinout tlak na islámskou zemi, aby umožnila transparentní kontrolu svého jaderného programu, který Západ považuje za zástěrku pro výrobu zbraní. Írán si 4. listopadu připomněl 32. výročí obsazení americké ambasády v Teheránu íránskými studenty. Ti v roce 1979 zajali 52 amerických diplomatů a jako rukojmí je drželi 444 dnů na protest proti vměšování Západu do chodu země.
Související
Britský ministr zahraničí Cameron se stal obětí podvodu. Napálili ho falešným hovorem
Británie se k USA nepřidá. Zákaz prodeje zbraní Izraeli odmítá
David Cameron , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 10 minutami
OBRAZEM: Lidé před budovou Evropy 2 v Praze vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého
před 52 minutami
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
před 2 hodinami
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
před 3 hodinami
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
před 4 hodinami
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
před 5 hodinami
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
před 6 hodinami
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
před 6 hodinami
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
před 6 hodinami
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
před 7 hodinami
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 9 hodinami
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 10 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 11 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 12 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 13 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 15 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 19 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svojí partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
První rozsudek padl v případu předloňské tragické smrti Matthewa Perryho. Americký soud poslal kalifornského doktora Salvadora Plasenciu na 30 měsíců do federálního vězení. Uvedla to britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková