Oslo - Masový vrah Anders Breivik zůstane ve vazbě až do začátku procesu 16. dubna, informuje agentura Reuters. Rozhodl o tom v pondělí soud v Oslo.
Soud v norské metropoli zamítl Breivikovu žádost o propuštění. Breivik se u soudu hájil tvrzením, že zabíjel vlastizrádce. "Nesouhlasím s vězněním. Žádám, abych byl okamžitě propuštěn," prohlásil Breivik během přelíčení.
Breivik odpálil 22. července bombu u vládní budovy v centru Osla. Pak přejel na ostrov Utöya severozápadně od metropole, kde měli tábor teenageři z mládežnické organizace vládní Norské strany práce, a začal střílet. Výbuch v Oslo zabil osm lidí. Na ostrově Utöya připravil Breivik o život 69 lidí. Byl to největší masakr v poválečném Norsku. Uhlazený modrooký Nor se k útokům přiznal. Tvrdí však, že nespáchal trestný čin. "Zabíjel jsem vlastizrádce, to přece není trestné," prohlásil. Breivik svým atentátem protestoval proti přistěhovalectví muslimů do severské země. Norskou stranu práce obvinil, že je k vyznavačům islámu příliš benevolentní. U soudu v pondělí vystupoval sebevědomě, často se usmíval, pózoval fotografům. Přelíčení sledovala stovka příbuzných obětí Breivikova řádění.
Související
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Během nechvalně známé debaty v roce 2024 jsem měla strach, že má mrtvici, přiznala Bidenova manželka
před 1 hodinou
Dopadla jako Rakušan. Urbanovou zatím nezvolili do vedení Sněmovny
před 2 hodinami
Američané znovu útočili v Íránu. Možná to budeme muset dokončit, připustil Trump
před 3 hodinami
Počasí do konce týdne: Mohou se objevit i bouřky
včera
Zelenskyj poslal Trumpovi naléhavý dopis
včera
Rusko by mohlo na NATO zaútočit do roka, obává se EU
včera
Vyzbrojte zaměstnance, protivzdušnou obranu si zaplaťte. Rusko vyzvalo banky, aby se o bezpečnost staraly samy
včera
Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN
včera
Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován
včera
Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO
včera
NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci
včera
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
včera
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
včera
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
včera
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
včera
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
včera
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
včera
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
včera
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
včera
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
Česko zdaleka není jedinou oblastí v Evropě, která se již na konci května potýká s tropickým počasím. S vedry se potýkají na Ostrovech či ve Francii. Podle meteorologů budou podobné extrémy stále častější.
Zdroj: Jan Hrabě