Radičová: Kniha o Gorile není Mein Kampf

Bratislava - Slovenská premiérka Iveta Radičová ve středu kritizovala rozhodnutí soudu o zastavení vydání knihy o spisu Gorila. Podle premiérky není připravovaná kniha Hitlerův Mein Kampf, aby musela být zakázána, informuje server deníku Sme.

Soudce Okresního soudu v Bratislavě, který o zastavení vydání rozhodl minulý týden, si je podle Radičové vědomý následků takového rozhodnutí. Jeho rozhodnutí je ale bezprecedentní. "To není Mein Kampf," řekla Radičová. "Velmi ostře protestuju, ale víc udělat nemůžu," dodala. Soud vyhověl žádosti finanční skupiny Penta ve čtvrtek. Vydal předběžné opatření, které zastavuje vydání nebo šíření knihy o spisu Slovenské informační služby (SIS) s názvem Gorila, který popisuje propojení politických stran s Pentou. Autorem dlouho připravované publikace je kanadsko-slovenský novinář Tom Nicholson. Zákaz platí pro něj i pro vydavatelství Petit Press, které mělo knihu ještě v únoru vydat. Předběžné opatření se týká nejen vydání knihy nebo jiné publikace v písemné formě, ale i ve zvukové a obrazové podobě. Spis SIS s krycím názvem Gorila popisuje propojení politických stran s finanční skupinou Penta během druhé vlády premiéra Mikuláše Dzurindy (Slovenská demokratická a křesťanská unie - SDKÚ) v letech 2005 a 2006. Gorila se na veřejnost dostala loni v prosinci. Podle spisu měla Penta, která působí i v Česku, uplácet slovenské politiky a státní úředníky. SIS sledovala Haščáka kvůli podezření, že se v konspiračním bytě v Bratislavě setkával se zástupci stran a uzavírá s nimi dohody o privatizacích za mnohamilionové provize.

Související

Více souvisejících

Slovensko Iveta Radičová

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

včera

Válka v Izraeli bude pokračovat ještě týdny. Američané by si přáli brzký konec bojů

Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy a ukončení první fáze války proti teroristickému hnutí Hamás, které konflikt rozpoutalo říjnovým útokem na izraelském území.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy