Řím - Koloseum, věhlasná památka Říma, se začíná naklánět. Jižní strana stavby je o 40 centimetrů níž než severní, píše deník Corriere della Sera.
Statici už několik měsíců stavbu sledují, měří její posuny. Z měření by mělo vyplynout, zda amfiteátr postavený za římského císaře Vespasiana v prvním století našeho letopočtu, potřebuje neodkladnou opravu.
"Náklonu jsme si povšimli před rokem," řekla ředitelka Kolosea Rosella Reaová. Odborníci se zabývají tím, co může být příčinou náklonu. Zmiňují dvě možnosti - puklinu v základech stavby a dopravu. Kolem Kolosea, které sloužilo jako aréna pro zápasy gladiátorů, vede rušná silnice, podobně jako kolem Národního muzea v Praze, Pokud experti dospějí k závěru, že náklon se dále zvyšuje, bude patrně nutné Koloseum zajistit jako šikmou věž v Pise. Tato památka byla otevřena v roce 2001 po letech stabilizačních prací. Během nich do podloží zapustili železná lana, která základy upevňují. Potom odsáli část jílovitého podloží nacházejícího se pod základy věže a nahradili ho betonem. Náklon věže se podařilo snížit o dva metry. Nyní je věž vychýlena z osy o tři metry.
Související
Evropa se bojí přílivu uprchlíků. Francie posiluje hraniční kontroly, Itálie žádá pro Španělsko stopku v Schengenu
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Musíme posílit hranice Evropské unie, napsala von der Leyenová do Madridu
před 1 hodinou
Nový systém podpory pro české firmy. Havlíček spustil CzechBusiness
před 1 hodinou
Tragédie na ruské pláži. Sedm lidí zemřelo po explozi ukrajinského dronu
před 2 hodinami
Čtyřicítka padne. Na Moravě zřejmě dosáhnou na nový zemský teplotní rekord
před 3 hodinami
Trump vyzval Írán k dohodě, anebo kapitulaci. Jednání prý probíhají
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce srpna. Závěr měsíce bude nejchladnějším obdobím
včera
Čeští hasiči v akci ve Francii. Vodu si berou i u hollywoodských hvězd
včera
Suchý zip měl svůj den. Jaká je jeho historie?
včera
České zdravotnictví má být připravené na budoucnost. I díky spolupráci s WHO
včera
Expremiér Fiala nadále věří v Blažkovu nevinu v bitcoinové kauze
včera
Pondělní počasí nabídlo nový teplotní rekord. Na Moravě nikdy nebylo tepleji
včera
Česká fotbalová reprezentace má prvního zahraničního trenéra v historii. Španěla Santiho Deniu
včera
Vojenští policisté vyšetřují tragickou nehodu armádního vrtulníku
včera
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
včera
Exministr Blažek poprvé reagoval na obžalobu v bitcoinové kauze
včera
Trump lže, naznačuje Teherán. Diplomaté se na jednání s Američany nechystají
včera
Exministru Blažkovi hrozí v bitcoinové kauze přes šest let
včera
Tropické počasí si dalo pauzu a teď je zpět. Platí nové varování
včera
Babiš přirovnal Sáncheze k Merkelové. Španělsko by vyloučil ze Schengenu
včera
Tropické počasí se na několik dní vrací. Od čtvrtka se očekává změna
Očima meteorologů by se tento týden mohl rozdělit na dvě části. Nejprve se vrátí tropická vedra, přičemž maximální teploty mohou ojediněle vystoupat i nad 39 stupňů. Od čtvrtka se ochladí, přibude také srážek. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě