Londýn - Po prvotním šoku ze smrti Margaret Thatcherové a jejím následném velebení se začínají v Británii objevovat i první negativní hodnocení této významné političky. Část Britů si mimo jiné klade otázku, zda si ex-premiérka, která ve své době rozdělila společnost, zaslouží pompézní státní potřeb. Informuje server CNN.
Stránky britských novin se tak neplní pouze superlativy o statečné, velké, nebojácné a průkopnické "Železné lady", objevují se i přízviska jako rozdělující, destruktivní či bezcitná.
Situaci dobře ukazuje protichůdný obsah dvou bulvárních plátků Daily Mail a Daily Mirror. Zatímco první z nich zesnulou političku tituluje jako "ženu, která zachránila Británii" a pompézní pohřební ceremoniál kvituje, druhý vznáší otázky. Zaslouží si "žena, která rozdělila národ" stejné rozloučení jako princezna Diana nebo královna matka?
Proti státnímu pohřbu se všemi vojenskými poctami již na internet vznikla petice, kterou podepsalo n 25 tisíc Britů. Ceremoniál se má uskutečnit přesně za týden. Kritici Thatcherové poukazují především na její necitlivou domácí sociální politiku. Za její vlády došlo především k výraznému nárůstu nezaměstnanosti a rozsáhlým sociálním nepokojům.
Související
Británie by potřebovala lídra jako Thatcherovou. Vyrovná se jí Starmer?
Brexit je největší krizí v dějinách EU, s Bruselem "válčila" už Thatcherová
Margaret Thatcherová , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 1 hodinou
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 2 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 2 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 10 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 10 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
Maďarské parlamentní volby provází mimořádný zájem voličů. Podle aktuálních dat dosahuje účast rekordních hodnot, které výrazně překonávají čísla z předchozích let. Už dopolední údaje naznačily, že půjde o historický moment, neboť v 9 hodin ráno odvolilo 16,89 procenta voličů. To je o více než šest procentních bodů více než v roce 2022 a o tři procentní body více než v roce 2018.
Zdroj: Libor Novák