Velká Británie podle hodnocení předních světových médií v čele s Politico a BBC potřebuje silné vedení jako sůl. Konzervativec Rishi Sunak má za sebou nepříliš úspěšné funkční období, kdy měl po dvou premiérech, kteří odstoupili během roku 2022, přinést Británii stabilitu.
Jedno z nejsilnějších království na světě by tak zřejmě potřebovalo premiéra o kvalitách železné lady Margaret Thatcherové. Šlo o prvního předsedu vlády něžného pohlaví v britské historii, ale oproti svým mužským předchůdcům v zahraniční i domácí politice opravdu zachovávala železnou pěst. Zasazovala se o snižování veřejných výdajů a v rámci evropské politiky chtěla spolupracovat, ale za jasně daných podmínek – a dělala vše pro to, aby se tyto podmínky odvíjely především od britských zájmů.
Tři roky po svém nástupu do funkce předsedkyně britské vlády musela řešit argentinskou invazi na britské souostroví Falklandy v jižním Atlantiku. Po 74 dnech se Britům podařilo ukončit okupaci ostrovů ze strany Argentiny – a poměrně asertivní přístup Thatcherové zajistil upevnění konzervativců na jejich pozicích v parlamentu. Tento úspěch v souvislosti s nevolitelností Labouristické strany zajistil, že konzervativci zvítězili i ve volbách roku 1984 a premiérka mohla na svém postu pokračovat.
Thatcherová se ale velice asertivně chovala už po svém nástupu na premiérský post v roce 1979. Odmítala, aby Velká Británie a Německo musely do rozpočtu Evropského společenství přispívat daleko více peněz než jiní členové. Na summitech Evropské rady mezi lety 1979 a 1984 se tak neřešilo nic jiného a Thatcherová se stala noční můrou většiny evropských politiků – byli dokonce přesvědčeni, že proti ní nemohou vyhrát.
Právě britská premiérka udělala z otázky evropského rozpočtu klíčový problém, který lídři i kvůli jejím snahám museli nevyhnutelně řešit. Do karet jí navíc hrálo, že evropští partneři Británie neměli chuť jednat s labouristy usilujícími o vystoupení země z Evropského společenství.
V roce 2024 se na obsazení postu předsedy vlády chystá Keir Starmer, centristický právník se zaměřením na lidská práva, jak píše NPR. Alespoň jeho rétorika odpovídá tomu, že se i jako labourista může přesunout k thatcherovskému přístupu. „Před pěti lety jsme přestali být stranou protestů. Chceme být stranou moci,“ popsal pozici Labouristické strany, která má v průzkumech přes 40 % a míří k jasnému vítězství.
Americký list New York Times popsal také situaci, kdy během předvolební kampaně labouristický lídr zamířil na místo, kde došlo k tragické smrti jednadvacetiletého mladíka – byl zabit jedinou ranou nožem přímo do srdce. „Nebyla to zrovna nejpříjemnější předvolební akce kandidáta týden před volbami, které podle všeobecného očekávání vyhraje jeho opoziční strana. Ale pro pana Starmera, jednašedesátiletého bývalého právníka zabývajícího se lidskými právy, který se stále chová méně jako politik než jako prokurátor, který vede případ, to bylo zcela v souladu s jeho charakterem,“ napsaly NY Times.
Následně ho list srovnal přímo s Thatcherovou. „Starmerovi se podařilo bezohledně přetvořit labouristy ve volitelnou stranu necelých deset let po vstupu do parlamentu a necelých pět let poté, co jeho strana utrpěla nejhorší volební porážku od 30. let 20. století, přičemž ji v klíčových politických otázkách přitáhl ke středu a zároveň využil selhání tří konzervativních premiérů,“ shrnuly.
Související
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
Princ Andrew pod tíhou skandálu. U dnešního rodinného oběda chyběl
Velká Británie , Margaret Thatcherová , Keir Starmer (labouristi)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek