Oslo - Českého občana trpícího ztrátou paměti, jenž si říká „John Smith“, našel v prosinci ve východní části norské metropole Osla kosovský Albánec, který žije 12 let v Norsku. Až do tohoto týdne se domníval, že muž, kterého zachránil, je po smrti. Ze zpráv o tom, že je zachráněný naživu, má nesmírnou radost, napsal dnes norský deník Verdens Gang.
Kosovský Albánec Sami Sadiki nalezl Čecha 14. prosince kolem 14:00 hodin, jak leží na chodníku před automyčkou v ulici Grenseveien. Hlavu a krk měl prý zabořené ve sněhové závěji a na zimní období byl málo oblečen, měl na sobě jen džíny a slabou bundu. „Zdaleka ne takové oblečení, jaké se nosí v prosinci," konstatoval Sadiki.
Sadiki oslovil nejprve Čecha v norštině, ten ale nereagoval. „Šel jsem k němu a pokusil jsem se navázat kontakt. Mluvil jsem norsky, ale nedostalo se mi žádné odpovědi. Poté jsem zkusil fráze v angličtině, němčině a holandštině, ale dotyčný pořád moc nereagoval," popsal Sadiki.
Zachránce, který podobně jako „John Smith" umí několik evropských jazyků, pokračoval větami i v dalších řečech. „Teprve když jsem řekl něco polsky, viděl jsem v jeho očích odezvu, a pochopil jsem, že rozumí slovanským jazykům," dodal.
„V obličeji byl modrý a byl očividně promrzlý. Okamžitě mě napadlo, že ho někdo mučil, protože měl na zápěstích poranění a zarudlou kůži. Vypadalo to, že byl spoután," vylíčil dále Sadiki. Tato zranění potvrdila již dříve norská policie i nalezenec. „Byl vyzáblý, vyhladovělý a vystrašený. Nebyl schopen mluvit. Vydával pouze neartikulované zvuky. Výrazem v obličeji prosil o pomoc," uvedl zachránce.
Otec "Johna Smithe" prozradil více informací televizi Nova. Jeho syn se jmenuje Michal, pochází z Havířova a pracoval pro ministerstvo vnitra. V Norsku byl prý nedobrovolně, protože chtěl jet na Nový Zéland. Nalezený muž doma nebydlí 14 let, s rodiči byl podle Novy v pravidelném kontaktu. Donedávna žil v pražské Krči, uvedla televize. Nalezený muž podle otce dělal počítačovou forenzní analýzu a měl bezpečnostní prověrku pro stupeň tajné.
Norští policisté nyní začnou podrobněji vyšetřovat, co se s nalezencem stalo. Předpokládá se, že se stal obětí trestného činu. On sám tvrdí, že byl okraden, zdrogován, delší dobu měl nejspíš svázané ruce a byl také patrně terčem sexuálního útoku. "Až si budeme jistí tím, kdo je, budeme se moci blíže zabývat několika tipy, které jsme dostali a které se vztahují k událostem předtím, než byl muž objeven," prohlásil vyšetřovatel Sturla Henriksbø.
"Takto prezentovaný případ jsem ještě nezažil. Je v něm řada záhad, které se – myslím – vyjasní v průběhu času. Muž udává amnézii, ale trpí ztrátou selektivní. Nejdřív se prezentoval relativně veřejně, nyní se ukazuje v kapuci a skrývá se. Je tam řada nejasností. Ztratit paměť lze intoxikací nějakými látkami, úrazem, dlouhodobým nedostatkem prokrvení mozku, ale tady všechno nějak dohromady nesedí. Nelze vyloučit, že ztráta paměti může být i účelová," řekl pro ČT psychiatr Zdeněk Bašný.
Zdroj: YouTubeSouvisející
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
Norskem hýbe soud se synem princezny. Zpovídá se i ze znásilnění
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Izraelská armáda oznámila, že zahájila vlnu rozsáhlých úderů napříč západním Íránem
před 2 hodinami
Írán hrozí po Trumpově prohlášení další eskalací války
před 3 hodinami
Íránský lídr Modžtaba Chameneí podle Trumpa možná vůbec nežije
před 4 hodinami
Počasí příští týden: Mírně se ochladí, v noci bude nadále mrznout
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Cenu Český lev za nejlepší film dostal Karavan. Řešil se Moravec, zaznělo varování před slovenským scénářem
včera
Země vyšlou k Hormuzskému průlivu válečné lodě, prohlásil Trump. Je zavřený jen pro USA a Izrael, reaguje Írán
včera
EU se dohodla na prodloužení protiruských sankcí. S obavami vyhlíží čtvrteční jednání
včera
„Důkaz jeho výjimečnosti.“ Jak Írán prodává lidu fakt, že Modžtabu Chámeneího nikdo neviděl?
včera
Útok na Charg je zlomovým bodem války. Američané se jej mohou pokusit obsadit
včera
USA zasáhly korunní klenot Íránu. Podnikly masivní nálety na ostrov Charg
včera
Trump rozpoutal další diplomatickou roztržku. Zmírněním sankcí na ruskou ropu pobouřil Evropu i Kanadu
včera
Teherán označil Ukrajinu za „legitimní válečný cíl“ pro íránské síly
včera
Írán umožnil indickým lodím přeplout přes Hormuzský průliv
včera
Ukrajinu nepotřebujeme, USA vědí o dronech více než kdo jiný, jsme nejlepší na světě, prohlásil Trump
včera
Tři fáze útoku na Írán. První se spojencům nepodařila, USA a Izrael jsou na prahu třetí
včera
Trump zjišťuje, že z Íránu už nelze vycouvat. Válku skončím, až to ucítím v kostech, prohlašuje nově
včera
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
včera
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
13. března 2026 21:22
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
13. března 2026 21:16
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
Východočínské moře se v posledních měsících stalo dějištěm neobvyklých manévrů, které vyvolávají vážné obavy bezpečnostních expertů po celém světě. Tisíce čínských rybářských člunů se zde shromažďují v přesných geometrických útvarech, což podle analytiků není náhodný jev ani důsledek bohatého úlovku. Tato koordinovaná aktivita je interpretována jako nácvik Pekingu na potenciální regionální konflikt, zejména v souvislosti s dlouhodobým napětím kolem Tchaj-wanu.
Zdroj: Libor Novák