Londýn - Nezávislost Skotska podporuje pět měsíců před příslušným referendem stále více lidí. Podle průzkumu společnosti ICM je pro osamostatnění 39 procent obyvatel Skotska, proti 42 procent.
Rozdíl mezi stoupenci a odpůrci nezávislosti se dál zužuje. Počet zastánců setrvání v Británii totiž v průzkumu ICM oproti předchozímu měsíci poklesl o čtyři procenta, zatímco podíl stoupenců samostatnosti zůstal stejný. Pokud by byly z propočtu vyloučeni nerozhodnutí, vyzněly by nyní výsledky ve prospěch odpůrců nezávislosti jen těsně v poměru 48 ku 52 procent.
Jiný průzkum v neděli zveřejnil týdeník Sunday Post, podle něhož se pro nezávislost vyslovilo 38 procent obyvatel Skotska a proti 46 procent. Při očištění propočtů o nerozhodnuté je poměr 45:55.
Skotové budou v referendu 18. září odpovídat na otázku: Mělo by Skotsko být nezávislou zemí? Pokud většina hlasujících odpoví, že ano, Skotsko by se mělo stát nezávislým státem 24. března 2016.
Psali jsme: Dost bylo Londýna: Přerušte pouto s Anglií, burcuje ministr Skoty Nezávislost není špás: Podívejte se, co by Skotsku hrozilo Anglie se nechce vzdát Skotska, zahájila kampaň "strašení"Případná měnová unie Británie a Skotska by byla „vysoce rizikovým experimentem, který by možná vůbec nefungoval", prohlásil v únoru ministr financí George Osborne ve skotské metropoli. Navíc „lidé ve zbytku Spojeného království" by dohodu mezi oběma státy nepřijali a odmítl by ji i parlament.
Krátce po demonstrativní řeči se k Osbornovu názoru přidali státní sekretář za liberály Danny Alexander a labouristický stínový ministr financí Ed Balls. Signál, který společně vyslali, je jasný. Pokud se Skotové rozhodnou pro samostatnost, s librou se mohou rozloučit, ať už bude v Londýně sedět jakákoli vláda, uvedl EurActiv.cz. „Měnová unie by zbytek království vystavila finančním a rozpočtovým rizikům ze Skotska," prohlásil Danny Alexander. Rodák z Edinburghu zároveň zdůraznil, že se cítí být Skotem.
Skotští nacionalisté se ovšem řečí nenechali od svých plánů odradit. Podle vůdce separatistů Alexe Salmonda Londýn jen blufuje. Skotská vicepremiérka Nicola Sturgeonová pak varovala, že pokud nedojde k „rozumné diskusi" o sdílení libry, Velké Británii „skončí na ramenou celý britský dluh". Ten v březnu 2016, kdy by se Skotsko mohlo odtrhnout, podle předpovědí dosáhne asi 1,6 bilionu liber.
Související
Největší pátrací akce za 50 let. Lochnesskou příšeru hledaly o víkendu stovky lidí
Karel III. se stal skotským králem. Při korunovaci v Edinburghu lidé protestovali + FOTO
Skotsko , Velká Británie , GBP
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
před 1 hodinou
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
před 2 hodinami
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
před 3 hodinami
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
před 4 hodinami
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
před 5 hodinami
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
před 6 hodinami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
Teherán podle webu The Guardian usiluje o to, aby diplomatická jednání s USA schválně protáhl a udržel tak amerického prezidenta Donalda Trumpa v probíhajícím konfliktu až do podzimních voleb do Kongresu. Cílem íránské strany je uštědřit americkému prezidentovi politickou ránu, která by se mohla vyrovnat krizi s americkými teheránskými rukojmími za prezidenta Jimmyho Cartera.
Zdroj: Libor Novák