Alternativa pro Německo se po volbách potýká s vnitřními spory

Poslanecká frakce protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) má za sebou bouřlivé ustavující zasedání, na kterém zákonodárci ve středu jednali o osudu dvou svých kolegů.

AfD (Alternativa pro Německo)

Dnes spory pokračovaly při volbě spolupředsedů frakce, kterými se i přes námitky některých členů stali volební lídři Alice Weidelová a Tino Chrupalla, který je zároveň spolupředsedou strany. Vedení strany, kterou tvoří dvojice Chrupalla a Jörg Meuthen, navíc nemá shodný názor na volební výsledek. Výhrady má také mládežnická organizace AfD.

AfD, která je označována jako populistická až krajně pravicová, získala v nedělních parlamentních volbách 10,3 procenta hlasů, což bylo o 2,3 procentního bodu méně než před čtyřmi lety. Strana podle Chrupally, který je řazen k národně pravicovému proudu AfD, ve volbách ukázala, že se stala zavedenou politickou silou. "Dosáhla stabilního výsledku," řekl. Naopak Meuthen, který je na poměry AfD považován za umírněného, kritikou nešetřil.

"Výsledek nesmí být ospravedlňován podle vzoru starých stran," řekl Meuthen na společné tiskové konferenci s volebními lídry Chrupallou a Weidelovou. Tato dvojice s Meuthenovým hodnocením nesouhlasila a Weidelová prohlásila, že si výsledek zošklivit nenechá. "Od nikoho," dodala.

Odlišný postoj k hodnocení výsledku souvisí nejen s tím, že strana o část voličů skutečně přišla, ale i s výběrem volebního dua. Meuthen chtěl místo Weidelové, která je rovněž vnímána jako zastánkyně národně pravicového proudu, vyvážit Chrupallův vliv umírněnější Joanou Cotarovou z Hesenska, což se mu nepodařilo.

Výrazně bouřlivější než tisková konference Meuthena a Chrupally bylo ale středeční ustavující zasedání poslanecké frakce AfD. Strana má nyní místo dosavadních 94 poslanců už jen 83 křesel, z nichž 25 obsadí nováčci. Deník Die Zeit poznamenal, že skupina je sice menší, ale o něco radikálnější. Nově se poslancem za AfD stal například bývalý profesionální voják Hannes Gnauck, kterého vojenská kontrarozvědka MAD označuje za extremistu. Gnauck má kvůli své sporné minulosti zakázáno nosit v Německu uniformu a do prostoru kasáren smí vstupovat jen na výslovné pozvání.

Jedním z dalších nováčků je Matthias Helferich ze Severního Porýní-Vestfálska, který kvůli narážkám na nacismus čelí dokonce v rámci strany podezření z radikalismu a ještě během kampaně mu AfD pozastavila stranické funkce. Helferich se kdysi na chatu označil za přátelskou tvář nacionálního socialismu a za demokratického Rolanda Freislera. Freisler byl nechvalně známý nacistický soudce, který poslal na smrt řadu odpůrců Adolfa Hitlera a který se osobně zúčastnil konference ve Wannsee, kde nacistické špičky koordinovaly likvidaci Židů v Evropě.

Helfericha kvůli kontroverzní minulosti jeho kolegové ve frakci nechtějí, což vyústilo jeho odchodem ze sálu. Podle poslanců AfD se nyní Helferich, který se k incidentu nevyjádřil, chce ve frakci ucházet o status hosta.

S problémy se ve středu potýkal také cellista Matthias Moosdorf ze Saska, který nakonec místo ve frakci získal. Moosdorfa spolustraníci podle německých médií označují za kverulanta. Ostře mimo jiné kritizoval Alexandera Gaulanda, který dosud frakci s Weidelovou vedl. Gaulandovi vytýkal tvrdohlavost a přílišné pochopení pro radikální výpady příznivců strany.

Středeční debata byla podle portálu Der Spiegel natolik prudká, že poslanci ze sálu vykázali své spolupracovníky. Spory také vedly k odkladu volby předsedy frakce. Gauland se již neucházel o post, který zastával s Weidelovou, nahradit se ho rozhodl Chrupalla. Hladkému znovuzvolení Weidelové se snažila zabránit stranická opozice, která navrhovala funkci omezit na jednu osobu. Nakonec dnes ale frakce rozhodla, že zůstane u dvojice spolupředsedů, kterými se stali Chrupalla s Weidelovou.

Ke klidu ve straně nepřispěla ani Mladá alternativa pro Německo (JA), která je mládežnickou organizací AfD. Šéf JA Carlo Clemens v reakci na volební ztráty prohlásil, že strana potřebuje jasnější program, nové tváře, sympatičtější kandidáty a výhledově i generační obměnu, aby přilákala mladší voliče. "S průměrným věkem 51,8 roku měla AfD ve spolkových volbách nejstarší kandidáty," řekl Clemens. Dodal, že volební výsledek sice není žádnou katastrofou, ale spokojená s ním strana být nemůže.

Polskou hranici s Běloruskem hlídá před migranty přes 7000 vojáků a…

23.10.2021 12:09 Polskou hranici s Běloruskem střeží před ilegálním pronikáním migrantů více než 7000 pohraničníků,…

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Ve Španělsku zruší milion pokut udělených během nouzového stavu

22.10.2021 20:08 Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie rozdala během prvního…

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Hotely na Slovensku se stále potýkají s nedostatkem turistů

22.10.2021 09:55 Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období…

Související:

Právě se děje

reklama