Babiš v Bruselu: Česko má stále problém s rozdělováním peněz z fondu obnovy EU

Česko trvá na změně klíče pro rozdělování peněz z balíku určeného na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí, o kterém dnes budou poprvé osobně jednat prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. Praha rovněž požaduje větší pružnost při nakládání s penězi, aby byly země méně vázané na ekologické investice. Novinářům to dnes krátce před začátkem bruselského summitu řekl český premiér Andrej Babiš.

Andrej Babiš
doporučujeme

Bezprecedentní fond obnovy navržený Evropskou komisí má evropským státům umožnit získat až 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), z toho dvě třetiny formou přímých plateb. Na podmínkách rozdělení peněz se ale členské země neshodují. Předseda Evropské rady Charles Michel přišel s návrhem reagujícím i na českou kritiku a snížil váhu nezaměstnanosti jako kritéria pro přidělování financí.

Babiš dnes připustil, že pro Česko je to proti původnímu návrhu EK zlepšení, hodlá však usilovat o další změnu.

"Mám s tím principiálně problém," prohlásil šéf české vlády, podle něhož zásadním hlediskem pro distribuci fondu obnovy by mělo být bohatství jednotlivých zemí, tedy hrubý domácí produkt na obyvatele.

Požadovat chce také větší flexibilitu při využití peněz. ČR se podle něj nelíbí, že má 30 procent investic z příštího sedmiletého rozpočtu EU mířit do klimaticky šetrných projektů. Česko by chtělo větší část peněz investovat bez ohledu na tento požadavek.

"Vir nám ukázal, že musíme hlavně reformovat naše zdravotnictví," zmínil jednu z priorit Babiš. Dodal, že na summitu plánovaném na dnešek a sobotu očekává náročnou debatu, která se může protáhnout do neděle.

Babiš před jednáním ladil své postoje s dalšími premiéry visegrádské skupiny, tedy Slovenska, Polska a Maďarska. Na rozdíl od posledního únorového summitu věnovaného rozpočtu jsou nyní jejich postoje rozdělené a Polsko či Slovensko se k Michelově návrhu stavějí vstřícněji než ČR.

"Spojenci jsou důležití, ale ve finále bude platit jednohlasnost," prohlásil Babiš s tím, že rozdílnější názory jednotlivých států nemusí nutně znamenat slabší vyjednávací pozici.

Ke konečné dohodě na fondu i rozpočtu EU pro období 2021 až 2027 je totiž potřeba souhlas všech lídrů a například maďarský premiér Viktor Orbán pohrozil vetem, pokud by čerpání z fondu bylo podmíněno dodržováním principů právního státu. Tato provázanost se nelíbí ani Polsku, například západoevropské země na ní však trvají. Český ministerský předseda nemíní postoj visegrádských kolegů podporovat. "Nás se to netýká, my s tím žádný problém nemáme," řekl Babiš.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malta kvůli růstu počtu nakažených zavádí povinné roušky

07.08.2020 17:19 Na Maltě bude kvůli opětovnému šíření koronaviru povinné nošení roušek na veřejnosti. Na turisty…

Španělsko už má víc nakažených koronavirem než Británie, rizikem jsou…

07.08.2020 16:57 Španělsko už eviduje druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Evropě po Rusku, když…

Němečtí virologové varují před nákazou covidem na školách, dvě se musely…

07.08.2020 16:10 Při začátku nového školního roku v některých spolkových zemích varovali němečtí epidemiologové před…

Do Británie připlulo rekordně migrantů, vláda slibuje opatření

07.08.2020 15:54 Britští pohraničníci a členové pobřežní stráže ve čtvrtek objevili 235 migrantů, kteří připluli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama