Summit EU

Sídlo Evropského parlamentu

Summit EU bude řešit českou podporu Ukrajiny. Připojí se i Zelenskyj

Nadcházející summit Evropské unie představuje příležitost k posílení a urychlení úsilí o poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině, a to i na základě nedávné české iniciativy. Tuto myšlenku dnes, den před summitem, vyjádřil předseda Evropské rady Charles Michel ve svém tradičním dopise určeném prezidentům a premiérům.
Evropská unie, ilustrační foto

Klíčový summit pro Ukrajinu: Pokud se nepodaří přesvědčit Maďarsko, EU má plán B

Cílem mimořádného zasedání Evropské rady (summitu EU) v Bruselu, konaného ve čtvrtek, je nalezení kompromisu mezi členskými zeměmi eurozóny ohledně revize dlouhodobého rozpočtu EU a zajištění finanční pomoci pro Ukrajinu na příští čtyři roky. Účastníci, tedy šéfové vlád a států, se snaží vyřešit situaci, kterou na prosincovém summitu EU zablokoval maďarský premiér Viktor Orbán.
Evropská unie, ilustrační fotografie.

Startuje summit EU. Hlavním tématem bude vstup a podpora Ukrajiny

Dnes v 10:00 místního času začíná summit Evropské unie. Původně měl trvat dva dny, předseda Evropské rady Charles Michel ale oznámil, že je připraven vést jednání až do neděle, pokud to pomůže dosáhnout kompromisu v otázkách spojených s Ukrajinou. Právě její financování a vstup do EU budou nejdůležitějšími tématy summitu,
Ilustrační fotografie.

Nečekané téma na summitu EU. Pokračuje spor o spalovací motory

Jakkoli tato otázka nebyla na oficiální agendě Evropské rady, průtahy ve schvalování plánu, který by vyřadil z prodeje nová auta na benzin a naftu, zastiňují dvoudenní jednání premiérů a prezidentů Evropské unie. Napsal to dnes web Politico, podle kterého Německo ve čtvrtek odmítlo nejnovější nabídku Evropské komise týkající se výjimky pro spalovací motory na syntetická paliva.
Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 
Volodymyr Zelenskyj dorazil do Bruselu.

Lídři zahájili summit EU, Zelenskyj mluvil o nutnosti existence svobodné Ukrajiny

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes dopoledne zahájili mimořádný summit, během kterého mezi ně zavítá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéfové unijních států chtějí vyjádřit jednotnou podporu Ukrajině a přislíbit další dodávky zbraní a finanční pomoc zemi, která se již téměř rok brání ruské agresi. 
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na jednání lídrů zemí Evropské unie. Píše o tom dnes řada evropských médií s odkazem na dobře informované zdroje. Z bezpečnostních důvodů však žádný unijní představitel první Zelenského evropskou cestu mimo Ukrajinu za téměř rok války oficiálně nepotvrdil. 

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy