Musíme Ukrajině poskytnout systémy protivzdušné obrany, shodli se lídři EU. Zelenskyj poděkoval Scholzovi

Šéfové států a vlád členských zemí EU se ve čtvrtek večer, první den mimořádného summitu EU v Bruselu, shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

V přijatých závěrech k Ukrajině se uvádí, že EU by měla Ukrajině urgentně poskytnout protivzdušnou obranu a urychlit a zintenzívnit poskytování veškeré potřebné vojenské pomoci včetně dělostřeleckých nábojů a raket.

Lídři EU zároveň ostře odsoudili pokračující raketové útoky Ruska na civilní a infrastrukturní cíle a na energetický sektor na Ukrajině. Členské státy se shodly, že zvýší materiální pomoc, zejména v podobě generátorů pro výrobu elektřiny.

V neposlední řadě premiéři a prezidenti přivítali i pokrok při realizaci návrhu, aby výnosy ze zmrazených ruských aktiv v Evropě byly použity ve prospěch Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu večer přes telemost požádal účastníky summitu EU o poskytnutí systémů protivzdušné obrany Ukrajině. Připomněl středeční ruský raketový útok v Černihivě, který zabil nejméně 17 lidí. 

"Na Ukrajině bohužel nemáme takovou úroveň obrany, jakou jsme všichni před pár dny viděli na Blízkém východě, kde se díky sjednocené síle spojenců podařilo sestřelit téměř všechny rakety a drony útočící na Izrael," řekl v souvislosti s víkendovým útokem Íránu. Zdůraznil, že stejnou úroveň ochrany vzdušného prostoru si zaslouží i Ukrajina.

Podotkl, že čím větší úderné schopnosti Ukrajina získá, tím dříve budou ruští okupanti nuceni opustit její území. "Naše schopnost bránit se proti ruskému teroru a zbraně v rukou našich vojáků je něco, co funguje nejen pro Ukrajinu, ale i pro vás všechny. Děkuji každému z vás, kdo to chápe a na základě toho jedná," uvedl ve svém proslovu.

Poděkoval zejména německému kanceláři Olafu Scholzovi za rozhodnutí poslat na Ukrajinu další systém protivzdušné obrany Patriot, zároveň však upozornil, že Rusko již na Ukrajině zničilo téměř všechny kapacity výroby tepelné energie. Jak připomněl, přehrady a vodní elektrárny, jakož i plynárenská infrastruktura se staly terčem ruských útoků, přičemž Moskva si "brutálně zahrává" s bezpečností jaderné elektrárny v Záporoží.

Ukrajinští vojáci podle něj potřebují také dělostřelecké granáty, bojová vozidla či drony. Upozornil, že Ukrajinu stále nedostala velkou část slíbené vojenské pomoci od EU. Zelenskyj vyzval k posílení sankcí EU vůči Rusku a využití výnosů se zmrazených ruských aktiv v Evropě "na ochranu životů před ruským terorem".

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Summit EU válka na Ukrajině rakety Patriot

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Češi kvůli MS v hokeji zaplnili náměstí Prohlédněte si galerii

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Aktualizováno včera

V Národním divadle se koná poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. (27.5.2024) Prohlédněte si galerii

Česko se v Národním divadle rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem

Česko se v pondělí rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, který zemřel po těžké nemoci během předminulého týdne ve věku 77 let. Lidé v čele s jeho kolegy zaplnili historickou budovu Národního divadla, která hostila poslední rozloučení. Zájem byl značný, smuteční hosté museli čekat ve frontě.

včera

včera

včera

včera

Poslední rozloučení s Janem Kačerem. Národní divadlo řeklo, kdy bude

Se zesnulým hercem a režisérem Janem Kačerem se lidé rozloučí příští týden v Národním divadle. Kačer, který patřil k hvězdám nové vlny českého filmu, zemřel v pátek dopoledne. Bylo mu 87 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy