
Po středečním summitu NATO v Haagu se evropští lídři přesunuli na další klíčové jednání – tentokrát do Bruselu, kde dnes zasedá Evropská rada. Cesta dlouhá 176 kilometrů s přestupem v Rotterdamu trvá vlakem zhruba hodinu a půl. V srdci evropské diplomacie se nyní jedná o tématech, která budou zásadní pro směřování kontinentu v následujících měsících.
Jednání Rady se věnuje hned několika výbušným tématům: pokračující ruské agresi proti Ukrajině, eskalaci násilí na Blízkém východě, evropské bezpečnosti a obraně, migraci, a také ekonomické konkurenceschopnosti. Prostřednictvím videohovoru se do jednání zapojil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který nadále tlačí na podporu své země v boji proti Rusku.
Prezident Litvy Gitanas Nausėda navrhl ambiciózní plán: dokončit všechna jednání o vstupu Ukrajiny do EU do konce letošního roku a zajistit její členství nejpozději k 1. lednu 2030. Tento časový rámec má být podle něj realistickým cílem, pokud Evropa zachová politickou vůli.
Španělský premiér Pedro Sánchez označil summit NATO v Haagu za „těžký, ale vyvážený“. Současně vyzval Evropskou unii, aby přehodnotila svou politiku vůči Izraeli. Konkrétně požaduje pozastavení asociační dohody kvůli údajným porušením lidských práv v Gaze. V této souvislosti varoval před dvojím metrem: není podle něj možné schvalovat 18. balík sankcí vůči Rusku a zároveň nečinně přihlížet humanitární katastrofě v Palestině.
Sánchez reagoval i na výhrůžky prezidenta Donalda Trumpa, který Španělsku pohrozil zdvojnásobením výdajů, pokud nepodpoří nové rozpočtové cíle NATO. Premiér připomněl, že obchodní politika EU je řízena z Bruselu a Španělsko má navíc vůči USA obchodní deficit.
Lotyšská premiérka Evika Siliņa uvedla, že ačkoliv není jisté, zda se dnes podaří dohodnout na 18. sankčním balíčku vůči Rusku a Bělorusku, Lotyšsko zůstává plně odhodlané k přijetí dalších opatření. Zdůraznila potřebu „odříznout Rusko od finančních zdrojů“, které financují jeho válečné úsilí. Zároveň apelovala na přijetí příměří na Ukrajině, avšak přiznala, že nevidí žádný posun ze strany Moskvy.
Napětí však narůstá i uvnitř samotné EU. Slovensko a Maďarsko signalizují, že nové sankce blokovat mohou. Maďarský premiér Viktor Orbán sice naznačil ochotu ke kompromisu, avšak slovenský premiér Robert Fico dnes ráno přitvrdil. Prohlásil, že požádá o odložení sankčního balíčku, a nevyloučil jeho úplné veto. Podle slovenských médií je Fico nespokojený s návrhy týkajícími se dovozu ruských energií – především jaderného paliva – a snaží se získat ústupky.
Irský vicepremiér Micheál Martin označil postoj Maďarska vůči ukrajinskému členství za „hluboce politováníhodný“ a „velmi problematický“. Podle něj je zásadní, aby Ukrajina dostala jasnou perspektivu členství v EU. Podobně kriticky se Martin vyjádřil k situaci v Gaze a označil ji za „karnáž“, která si žádá „humanitární odpověď Evropy“. Varoval také před „taktikou umlčování“ těch, kdo si dovolí zpochybnit izraelské akce v Pásmu Gazy.
Jednání v Bruselu se dotýká i širší politiky rozšiřování EU. Kromě Ukrajiny je v hledáčku i Moldavsko a státy západního Balkánu. Přestože integrace těchto zemí zůstává strategickým cílem Unie, současná geopolitická situace a rozdílné postoje členských států představují výrazné překážky.
Související

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima

Obchodní válka na spadnutí. EU rozděluje taktika v klíčových rozhovorech s Trumpem
EU (Evropská unie) , Summit EU , Robert Fico
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
před 35 minutami

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
před 1 hodinou

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
před 1 hodinou

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
před 1 hodinou

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
před 2 hodinami

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky
před 3 hodinami

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
před 4 hodinami

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
včera

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
včera

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
včera

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
včera

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
včera

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
včera

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
včera
Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.
Zdroj: Lucie Žáková