Summit EU: Guterres apeloval na lídry, aby se ke Gaze stavěli stejně jako k Ukrajině

Generální tajemník OSN António Guterres dnes před lídry členských zemí EU na začátku dvoudenního summitu v Bruselu zdůraznil, že mezinárodní společenství by mělo uplatňovat stejné zásady při zajištění míru jak v případě války na Ukrajině, tak v případě konfliktu v Pásmu Gazy. 

Guterres poukázal na to, že žijeme v chaotickém světě, kde supervelmoci často bojují mezi sebou, což vede k situacím, kdy tyto mocnosti pociťují beztrestnost. Podle něj je důležité, aby každá země a ozbrojená skupina měly pocit zodpovědnosti a nejednaly bezohledně.

Týdeník Politico upozornil, že Guterres vyzval EU, aby aktivně přispívala k řešení problémů, které ohrožují svět, a zdůraznil, že je nezbytné odsoudit civilní oběti jak v Pásmu Gazy, tak na Ukrajině, aniž by se používaly dvojí metry.

Šéf evropské diplomacie Josep Borrell potvrdil, že lídři EU chtějí jít "mnohem dál" než v minulosti a vyzvali konfliktní strany k trvalému příměří, propuštění rukojmí a zlepšení situace obyvatel Pásma Gazy. Zároveň žádal Izrael, aby zajistil zvýšený objem humanitární pomoci do Pásma Gazy.

António Costa, portugalský premiér, označil situaci za nepřijatelnou z humanitárního hlediska a vyzval k odsouzení útoků vedených Hamásem v Pásmu Gazy. Také zdůraznil, že EU nemůže selektivně odsuzovat porušování lidských práv a musí jednat stejně důrazně ve všech konfliktech.

Leo Varadkar, končící irský premiér, vyjádřil naději, že Rakousko a Česká republika změní svůj postoj a podpoří společnou výzvu EU k okamžitému humanitárnímu příměří a k vytvoření dvou nezávislých států.

Německý kancléř Olaf Scholz zdůraznil, že EU usiluje o dlouhodobé příměří v Pásmu Gazy a doufá, že izraelská vláda bude dodržovat mezinárodní právo ve svých vojenských aktivitách. 

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) António Guterres Summit EU

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy