Summit EU bude řešit českou podporu Ukrajiny. Připojí se i Zelenskyj

Nadcházející summit Evropské unie představuje příležitost k posílení a urychlení úsilí o poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině, a to i na základě nedávné české iniciativy. Tuto myšlenku dnes, den před summitem, vyjádřil předseda Evropské rady Charles Michel ve svém tradičním dopise určeném prezidentům a premiérům.

"Naším hlavním cílem je rychlé poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině a urychlený nákup a doručení munice na Ukrajinu, využitím nedávných iniciativ, jako je ta česká," uvedl Michel, který bude předsedat vrcholnému setkání EU.

Česko hledá nevyužitou dělostřeleckou munici v mimoevropských zemích, kterou chce spolu s partnery z EU nakoupit a dodat Kyjevu. Premiér Petr Fiala oznámil minulý týden, že se podařilo shromáždit potřebnou částku na nákup první dodávky 300 000 kusů munice. Do pomoci se zapojí dalších 18 států a první dodávky granátů by měly dorazit na Ukrajinu do několika měsíců.

Kromě toho se lídři budou zabývat i přizpůsobením evropské ekonomiky realitě války. EU čelí největší bezpečnostní výzvě od druhé světové války a měla by zvýšit investice do obrany, zdůraznil Michel.

"To znamená utrácet více a nakupovat více společně, tedy efektivněji," napsal Michel. Některé země, včetně Francie, usilují o větší integraci evropské obranné politiky a o nákupy výhradně od evropských zbrojovek, avšak EU zatím nemá jednotný postoj. Zvláště země upřednostňující obranu v rámci NATO, mezi něž patří i Česko, jsou v této věci opatrnější.

Summit se také bude věnovat bojům a hrozící humanitární krizi v Pásmu Gazy. EU však nemá jednotný pohled na případné příměří - část států naléhá na Izrael, aby okamžitě ukončil vojenské operace, zatímco další část podporuje izraelskou snahu zničit radikální hnutí Hamás.

"Udržitelné příměří je naléhavě potřeba k ochraně civilistů, umožnění bezpečného návratu rukojmích a zajištění potřebných dodávek humanitární pomoci," uvedl Michel.

Šéfové států a vlád EU se setkají ve čtvrtek a pátek v Bruselu, kde budou mít na programu mnoho témat, včetně situace na Ukrajině a Blízkém východě, bezpečnosti a obrany EU, budoucího rozšíření bloku, migrace a podpory evropských zemědělců. ,

Čtvrtečního oběda se zúčastní generální tajemník OSN António Guterres a přes videohovor ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Českou republiku bude zastupovat premiér Petr Fiala.

Související

Fico na summitu EU

Summit EU v Bruselu: Litva chce Ukrajinu v Unii do pěti let, Fico hrozí zablokováním protiruských sankcí

Po středečním summitu NATO v Haagu se evropští lídři přesunuli na další klíčové jednání – tentokrát do Bruselu, kde dnes zasedá Evropská rada. Cesta dlouhá 176 kilometrů s přestupem v Rotterdamu trvá vlakem zhruba hodinu a půl. V srdci evropské diplomacie se nyní jedná o tématech, která budou zásadní pro směřování kontinentu v následujících měsících.

Více souvisejících

Summit EU EU (Evropská unie) Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

včera

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

včera

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

včera

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

včera

včera

včera

30. prosince 2025 21:53

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

30. prosince 2025 20:38

30. prosince 2025 19:21

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

30. prosince 2025 18:16

Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda

Dvě vážné nehody se za posledních 24 hodin staly na dálnici D35 v Olomouckém kraji. První byla tragická. O život přišel muž, který přebíhal komunikaci. Další havárie se stala v úterý ráno. Z automobilu museli hasiči vyprostit čtyři osoby.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy