Předseda Evropského parlamentu David Sassoli se kvůli výrokům českého premiéra Andreje Babiše na adresu europoslanců obrátí na šéfy Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a Evropské rady Charlese Michela. ČTK to dnes sdělila mluvčí předsedy europarlamentu.
Sassoli a šéfové parlamentních frakcí se věcí zabývali na žádost předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniky Hohlmeierové, kterou Babiš označil za pomatenou. Podle mluvčí EP se tato takzvaná "konference předsedů" shodla, že vyjadřování předsedy vlády bylo nepřijatelné.
Předseda EP David Sassoli se kvůli výrokům premiéra Andreje Babiše na adresu @MHohlmeier @TomZdechovsky @vonpecka obrátí na šéfku Komise Ursulu von der Leyenovou i na předsedu Evropské rady Charlese Michela.https://t.co/auyTdIgTVv
— EURACTIV.cz (@EURACTIV_cz) March 6, 2020
Německá europoslankyně se na Sassoliho obrátila kvůli Babišově reakci na kontrolní misi, kterou spolu s dalšími členy výboru poslední únorový týden podnikla v Praze, aby zjišťovala fakta o premiérově možném střetu zájmů. Podle Hohlmeierové dospěla návštěva k závěru, že Česko nemá jasná pravidla pro řešení situací, které by mohly být vnímány právě jako konflikt zájmů.
Premiér poté nazval české europoslance a členy mise Mikuláše Peksu a Tomáše Zdechovského vlastizrádci, samotnou Hohlmeierovou označil za pomatenou. Babiš se později za svá slova na adresu českých členů Evropského parlamentu omluvil.
"Předseda EP bere tuto věc velmi vážně. Diskutovala o ní konference předsedů a dospěla k všeobecné shodě, že postoj k delegaci byl nepřijatelný," sdělila mluvčí Delphine Colardová.
Sassoli nyní bude podle mluvčí záležitost řešit s předsedkyní EK Ursulou von der Leyenovou a šéfem ER Charlesem Michelem. Belgičan Michel jako šéf Evropské rady předsedá unijním summitům, tedy pravidelným jednáním hlav států a vlád zemí unie.
Podle Hohlmeierové čelí Babišem uražení europoslanci výhružkám smrtí a jeden z nich dostal policejní ochranu. Bavorská policie ve čtvrtek uvedla, že vyšetřuje výhružky, které německá politička dostala z Prahy.
Zdechovský už dříve řekl, že podal kvůli výhružkám, které dostává, trestní oznámení a stejně jako Peksa zvažuje další právní kroky. Babiš v úterý na twitteru napsal, že výroky asi přehnal a že se omlouvá.
Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.
Související
Europoslanci společně uctili památku zesnulého předsedy Sassoliho
EU truchlí. Zemřel předseda EP David Sassoli, vzpomínají na něj politici z řady zemí
David Sassoli (předseda EP) , Andrej Babiš , Monika Hohlmeierová , evropský parlament , europoslanci , Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) , Mikuláš Peksa (Piráti)
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
před 1 hodinou
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
před 2 hodinami
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
před 3 hodinami
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
před 3 hodinami
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
před 4 hodinami
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
před 5 hodinami
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
před 5 hodinami
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
před 6 hodinami
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
před 7 hodinami
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
před 8 hodinami
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
před 9 hodinami
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
před 10 hodinami
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
před 10 hodinami
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
před 11 hodinami
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
před 12 hodinami
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 13 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 13 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 15 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
Americký prezident Donald Trump přehodnotil svá původní prohlášení a ustoupil od plánu udělit Ukrajině licenci k domácí výrobě rakety systému Patriot. Bílý dům k tomuto kroku vedou především obavy z možného úniku vysoce citlivých vojenských technologií, které by v budoucnu mohly skončit v ruských rukách. Rozhodnutí tak opět prohlubuje nejistotu ohledně ukrajinské protivzdušné obrany před očekávanými zimními útoky ze strany Ruska.
Zdroj: Libor Novák