Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní prostory restaurací a barů. Uvolnění předchází čtyřtýdenní uzávěra, která sice snížila počet nových infekcí, zatím však příliš neulevila tlaku na tamní nemocnice, píše agentura Reuters. Francie dnes zaznamenala více než 43.000 nových případů koronaviru; podobně velká Británie, která má jednu z celosvětově nejúspěšnějších vakcinačních kampaní, jich ohlásila přes 2000.

Belgický premiér Alexander De Croo dnes uvedl, že jeho kabinet bude postupovat "opatrně". "Tvář pandemie je jiná. Nebojujeme se stejným virem jako před rokem. Virus a jeho varianty jsou nyní nakažlivější a agresivnější," řekl De Croo.

V Belgii se od pondělí otevřou školy a ve stejný den vyprší i zákaz jiných než nezbytných mezinárodních cest. Premiér však Belgičany vyzval, aby i tak cestovali co nejméně. Od 26. dubna se v zemi otevřou kadeřnictví a obchody. Od 8. května bude umožněn provoz zábavních parků či posiloven, společně se zahrádkami restaurací a barů, které Brusel zavřel v polovině října loňského roku.

Belgie má jednu z nejvyšších bilancí zemřelých s covidem-19 v přepočtu na obyvatele na světě. Ve zhruba 11milionové zemi v souvislosti s infekcí zemřelo 23.566 lidí, píše agentura AP. V posledních dnech zde denní přírůstky nakažených nepřekračují hranici 3000.

Sousední Francie dnes zaznamenala pokles v počtu pacientů na jednotkách intenzivní péče a klesl zde i denní přírůstek zemřelých v souvislosti s covidem-19. Nadále však stoupají denní bilance nově nakažených; francouzské úřady za poslední den potvrdily 43.505 dalších infekcí, čímž celkový počet případů od počátku epidemie vzrostl na 5,15 milionu. Země s 67 miliony obyvatel také ohlásila 297 nových úmrtí.

Vládní mluvčí Gabriel Attal uvedl, že Francouze stále čekají těžké časy. Zatímco situace se zlepšuje například na jihu Francie, v jiných regionech je stále horší - například v Auvergne-Rhône-Alpes u hranic se Švýcarskem a Itálií.

S Francií srovnatelně lidnatá Británie dnes oznámila 2491 nových případů koronaviru. Po nákaze zemřelo dalších 38 lidí. Z pohledu počtu aplikovaných vakcín v poměru k počtu obyvatel je tato země jednou z nejrychleji očkujících na světě. Úspěch na poli očkování jde ruku v ruce s plánem premiéra Borise Johnsona na postupné rušení koronavirových omezení, díky němuž se v pondělí otevřely v Anglii obchody či zahrádky restaurací a hospod.

Nejméně první dávku vakcíny proti covidu-19 zde obdrželo 32,3 milionu lidí, 8,1 milionu z nich i druhou dávku.

Související

Belgie, Brusel

Belgie se po ostré hádce snaží narovnat vztahy s USA

Belgické ministerstvo zahraničí v úterý oznámilo, že nastal čas „otočit list“ v diplomatické roztržce se Spojenými státy. Napětí vyvolaly výroky amerického vyslance Billa Whitea, které vyústily v ostrou výměnu názorů s místními politiky. Po uklidňujícím setkání mezi ministrem zahraničí Maximem Prévotem a velvyslancem Whitem belgická strana zdůraznila, že obě země jsou dlouholetými spojenci s hlubokými historickými vazbami a měly by se soustředit na pozitivní agendu.

Více souvisejících

Belgie Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Hasiči zasahují u požáru u Velhartic na Klatovsku. (25.7.2026)

Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují u rozsáhlého požáru lesa u Velhartic na Klatovsku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, profesionálům pomáhají i dobrovolní hasiči. Událost se prozatím obešla bez zranění. 

včera

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí

Česko dlouhodobě patří mezi země s nízkou proočkovaností proti chřipce. Očkování využije každoročně jen kolem 8 % obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje legislativní návrh, který by za jasně stanovených podmínek umožnil očkování proti chřipce také v lékárnách. Cílem je nabídnout lidem další možnost, jak se nechat očkovat, zlepšit dostupnost této osvědčené formy prevence a přispět ke zvýšení proočkovanosti. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený

V pořadí již pátý český fotbalista oznámil konec reprezentační kariéry od doby, co český fotbalový tým neslavně skončil na nedávném fotbalovém světovém šampionátu v zámoří. Po Patriku Schickovi, Tomáši Holešovi, Václavu Černém a Vladimíru Daridovi nebude dále v reprezentační kariéře pokračovat obránce Jaroslav Zelený. Jak uvedl tento třiatřicetiletý obránce pro sparťanský klubový web, nastal prý čas předat reprezentační štafetu mladším.

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci

Premiér Andrej Babiš (ANO) přijal v pátek v Kramářově vile předsedu vlády Černé Hory Milojka Spajiće. Společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a místopředsedou vlády a ministrem obrany Jaromírem Zůnou jednali o pokračování integračního procesu Černé Hory směrem k členství v Evropské unii, rozvoji obranné spolupráci a obchodních příležitostech mezi oběma zeměmi.

včera

včera

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy

Pokud si fotbaloví fanoušci mysleli, že si od fotbalu po nedávno ukončeném mistrovství světa odpočinou, tak nikoliv. Vzhledem k nabitému fotbalovému kalendáři už tento týden začíná pro české kluby nová sezóna 2026/27 v podobě účasti v evropských pohárech. Začátkem tohoto týdne se ve švýcarském Nyonu rozhodlo o soupeřích v dalších fázích evropských předkol.

včera

Donald Trump

Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker

Napětí na Blízkém východě nepolevuje. Údery v posledních hodinách provedli Saúdové, Hútíové i američtí vojáci, kteří znehybnili tanker pokoušející se o prolomení námořní blokády Íránu. Informovala o tom BBC. Americký prezident Donald Trump zároveň znovu varoval Teherán. 

včera

včera

včera

včera

24. července 2026 21:58

Sklad Wildberries pod útokem

Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí

Ukrajinské drony opakovaně zasáhly rozsáhlý skladovací komplex online prodejce Wildberries u Moskvy, což pro řadu ruských drobných podnikatelů znamenalo okamžitou katastrofu. Prodejci, kteří v prostorách přišli o veškeré své sezónní zásoby i investované úspory, vyjadřují na sociálních sítích obrovské zoufalství. Ničivé požáry přímo zasáhly jejich obživu a zanechaly za sebou jen zmar.

24. července 2026 20:40

Evropská unie

Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU

Plány Evropské komise propojit vyplácení unijních peněz s plněním strukturálních reforem narazily na odpor klíčových členských států. Proti navrženému konceptu v rámci přípravy sedmiletého rozpočtu EU na období 2028 až 2034 vystoupila skupina deseti zemí, v jejímž čele stojí Francie, Itálie a Španělsko. Navrhovaný rozpočet v hodnotě téměř dvou bilionů eur by totiž podle kritiků znamenal, že by národní vlády musely výměnou za unijní dotace prosazovat i vysoce citlivé domácí změny.

24. července 2026 19:27

Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem

V Bílém domě se v úterý 28. července uskuteční klíčové jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Zprávu podle webu Kyiv Post v pátek oficiálně potvrdil představitel americké administrativy pod podmínkou anonymity. Schůzka se odehraje v době, kdy se Washington snaží vystupovat v roli hlavního vyjednávače a stupňuje svůj diplomacie zaměřený na ukončení ruské agrese vůči Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy