Belgie hlásí 2000 nakažených denně. Lidé mohou po čtyřech měsících ke kadeřníkovi

Belgičané si od poloviny února budou moci díky stabilní epidemické situaci opět po čtyřech měsících zajít ke kadeřníkovi. O mírném uvolnění části omezení dnes rozhodl belgický vládní výbor, který rovněž povolil otevření zoologických zahrad či ubytování v chatkách a bungalovech. Ostatní restrikce včetně uzavření restaurací, povinné práce z domova či zákazu cest do zahraničí zůstanou v platnosti nejméně do března.

Belgie patřila na jaře mezi země s nejvyšším počtem koronavirových úmrtí na obyvatele na světě. Od říjnové druhé vlny nákazy však vláda bez přestávky udržuje přísná omezení a velká většina obyvatel i v ulicích měst nosí roušky. Jedenáctimilionová země si již od prosince udržuje stabilní počet okolo 2000 nově nakažených denně s přibližně pěti procenty pozitivně testovaných lidí. Řadí se tak mezi méně rizikové evropské státy, navíc v posledních týdnech klesá počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích.

Řada provozovatelů proto již několik týdnů tlačí na vládu, aby povolila například otevření restaurací, kaváren či hotelů. K tomu však výbor složený z ministrů, zástupců regionů a epidemiologů na dnešním zhruba tříhodinovém zasedání nesvolil.

Vedle zmíněných uvolnění platných od 13. února budou moci od začátku března otevřít například salony krásy či tetovací salony.

"Musíme být vzhledem k situaci velmi obezřetní. Proto zvolil konzultační výbor tento opatrný přístup," řekl po jednání novinářům premiér Alexander De Croo. Čísla jsou podle něj sice stabilní, k většímu uvolňování by ale bylo potřeba, aby se zlepšovala. Opatrnost podle něj zůstává na místě i s ohledem na šíření nových mutací viru.

Někteří politici a odborníci v souvislosti s ním doporučovali omezení provozu škol, které jsou v zemi od září bez přestávky otevřené. Výbor však ponechal jejich provoz beze změny.

Související

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

Více souvisejících

Belgie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Povstání v Los Angeles? Trump se mýlí. S protesty je to jinak

Protesty v Los Angeles provází vlna dezinformací, deepfake snímků a konspiračních teorií, které zkreslují rozsah a příčiny nepokojů. Násilné střety jsou přitom omezeny na několik malých lokalit, přesto některá média i administrativa prezidenta Donalda Trumpa líčí situaci jako plošné povstání. Ukazuje se však, že většina protestů je reakcí na násilné policejní razie proti migrantům.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Premiér Petr Fiala diskutuje s občany v Praze. (12.6.2025)

Spolu odolává možným dopadům bitcoinové kauzy, ukazuje průzkum

Bitcoinová kauza zatím preferencemi koalice Spolu nijak výrazně neotřásla. Seskupení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ztratila oproti předchozímu šetření jen dvě desetiny procenta, vyplývá z nového průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. Na prvním místě je nadále hnutí ANO, do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest uskupení. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Američané proti Trumpovi. V den přehlídky vyšli lidé do ulic, protesty nekončí

Zatímco americký prezident Donald Trump pořádal ve Washingtonu vojenskou přehlídku k výročí 250 let od založení americké armády, po celé zemi probíhaly demonstrace proti jeho způsobu vykonávání prezidentského úřadu. Trump varoval, že „nepřátelé Ameriky“ (tedy kdokoliv, kdo nesouhlasí s jeho režimem) pocítí tvrdou sílu. V některých státech vedených republikány guvernéři předem signalizovali, že bezpečnostní složky potlačí jakékoli protesty, které budou považovat za násilné.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Počasí

Sezóna začíná. Houby už rostou, potvrdili odborníci

V Česku začaly růst houby, prozradili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pátek. Mohou za to vhodné povětrnostní podmínky, kdy nejprve relativně dost pršelo a následně se i oteplilo. O víkendu tak na řadě míst klidně můžete vyrazit s košíkem do lesa.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin a Trump si znovu volali. Tentokrát řešili zejména Blízký východ

Padesát minut si v sobotu telefonovali ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump. Podle agentury AP to uvedl Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Hlavy obou velmocí hovořily o eskalujícím konfliktu na Blízkém východě a mírových jednáních v rámci války na Ukrajině. 

Aktualizováno včera

Amerikou otřásá útok na politiky. Dva lidé zemřeli, pachatel je na útěku

Americkým státem Minnesota otřásá šokující kriminální případ. Dva lidé byli zastřeleni a další dva postřeleni neznámým pachatelem. Jednou z obětí a jedním ze zraněných jsou státní zákonodárci. O případu informovala zpravodajská stanice CNN

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy