Bizarní vánoční stromky: Jeden mají v Litvě, další je u protinožců

Všem cestujícím v letecké přepravě, kteří někdy zažili ten zahanbující okamžik, kdy museli odevzdat nůžky, zavírací nůž nebo zapalovač zapomenuté v kapse pláště nebo příručního zavazadla, by mohl poskytnout malou útěchu pohled na stromek letiště v litevském Vilniusu.

Je totiž celý postavený z podobných předmětů zabavených cestujícím, napsal list New Zealand Herald.

Tato vánoční výzdoba sestavená z úlovků letištní ochranky jasně dokazuje, kolik lidí se balí ve spěchu. Několik zabavených předmětů ovšem nemohlo být použito ani na stromeček. Skutečnou střelnou zbraň objevenou při rentgenu zavazadla nahradila "replika" vystřižená z kartonové krabice. A z bezpečnostních důvodů nebyly použity ani nevypálené náboje a plné zásobníky.

Správa litevského letiště nejprve zveřejnila fotografii netradičního vánočního stromečku na své stránce na serveru LinkedIn s tím, že krom šíření sváteční nálady má stromek i důležitou vzdělávací funkci.

"Pokud nechcete, aby vaše osobní - ale zakázané - věci skončily příští rok na dalším vánočním stromečku, lépe prověřte pravidla pro obsah příručního zavazadla, než někam zase poletíte," uvedlo letiště v prohlášení.

V centru největšího australského města Sydney vyrostl vánoční stromek vytvořený z ohořelých větví stromů, které v poslední době padly za oběť mohutným lesním požárům. Stromek "zdobí" sežehnuté jízdní kolo a různé další spálené předměty denní potřeby upozorňující na přírodní katastrofu, k níž podle řady lidí v zemi přispělo globální oteplování. 

Požáry v australském státě Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, si vyžádaly už šest lidských životů, více než 700 zničených domů a 1,2 milionu hektarů shořelého porostu. Lesní požáry jsou sice v Austrálii v létě obvyklé, nicméně letos přišly nevídaně brzy a s výjimečnou intenzitou. Rozsah katastrofy způsobený do značné míry dlouhodobými suchy vyvolal v Austrálii otázky, zda vláda dělá dost pro boj s klimatickými změnami.

Umělec James Dive prohlásil, že jeho děsivý vánoční stromek - obklopený dárky v lesklém červeném, stříbrném a zlatém papíru - symbolizuje stín, který přírodní neštěstí vrhá na nadcházející období vánočních svátků. Připomíná ale také nezlomnost oblastí, které požárům v poslední době čelily.

"Návštěva postižených oblastí na mě nesmírně silně zapůsobila... Rozměr zkázy každého musí zasáhnout. To ticho, žádní ptáci, nic," řekl Dive agentuře Reuters. "Zároveň jsem ale viděl odolnost těch oblastí. Viděl jsem, že se australská buš znovu začíná probouzet k životu," dodal s nadějí.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Budou letos české Vánoce jiné? I cenovky u stromků se změní

Je zajímavé, že právě probíhající výprodeje z akcí „Černého pátku“ se dějí snad ve všech částech obchodních menu, jen ty vánoční stromky žádné Black Friday nemají. A bylo by to potřeba. Vždyť tuzemští pěstitelé říkají, že cena tradiční vánoční ikony českých domácností půjde letos zřejmě s cenou nahoru prý o deset až patnáct procent oproti loňsku. A když připočteme dennodenní zprávy, reportáže a titulky o tom, že stále více lidí nemá kvůli rostoucím cenám třeba ani na základní potraviny, bude to znamenat, že letos budou Vánoce v Čechách bez stromků? Problém totiž je, jak zjistila agentura ČTK, že ani možné náhrady živého jehličí, totiž umělé stromky, nebudou se zvýšením ceny otálet. 
Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční strom. Letošní smrk urazil jednu z nejdelších tras a putoval ve dvojici (21. listopadu 2022).

Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční strom. Letošní smrk urazil jednu z nejdelších tras

Vyrostl v nadmořské výšce 415 metrů nad mořem v malé obci Mlýny na Děčínsku. Na Staroměstské náměstí dorazil v úterý brzy ráno. Smrk ztepilý se teď bude čtyři dny zdobit, aby o 1. adventním víkendu mohl rozzářit Prahu i úsměvy návštěvníků vánočních trhů. Kácení, převoz i zdobení stromu zajišťuje třetím rokem městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP).

Více souvisejících

Vánoční strom Vánoce Litva Sydney Austrálie zajímavosti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy