Johnson chystá předčasné volby? Učinil další kontroverzní krok proti rebelům

Poslanci britské Konzervativní strany dostali varování, že budou vyloučeni z poslaneckého klubu, pokud se tento týden připojí k opozici ve snaze zablokovat brexit bez dohody. Rebelům by zároveň nebylo umožněno kandidovat za konzervativce v příštích volbách, informují britská média.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Boris Johnson
doporučujeme

Tento krok oživil spekulace, že premiér Boris Johnson usiluje o předčasné volby.

Vyloučení z poslaneckého klubu v britského politické terminologii znamená de facto vyloučení ze strany. Zákonodárci si ponechají mandát, zůstávají ale nezařazení a od poslaneckého klubu již nedostávají podklady k hlasování.

Tým premiéra Johnsona hrozbou vyloučení reaguje na rodící se snahu opozice společně s několika konzervativními poslanci prosadit zákon, který by vládě znemožnil na konci října vyvést zemi z Evropské unie bez dohody. Hrozba se přitom podle médií nevztahuje jen na případné hlasování o samotném návrhu, ale i na pokus protlačit tento návrh na program dolní komory parlamentu, který se čeká v úterý.

"Tohle je čiré pokrytectví," reagoval nejmenovaný mluvčí konzervativních rebelů s odkazem na to, že řada členů nynější vlády na začátku roku porušila stranickou disciplínu při hlasováních o brexitové dohodě. "Ale toto je o národním zájmu, už nejsme v situaci, kdy by výhrůžky někoho přiměly vzdát se svých principů," dodala tato osoba.

Kontroverzi dále přiživují vyjádření dvou členů vlády, kteří v televizních rozhovorech odmítli jednoznačně říci, že kabinet bude jakýkoli případný zákon o odkladu brexitu respektovat. Johnsonův mluvčí na to dnes při pravidelné tiskové konferenci reagoval slovy, že každá vláda dodržuje zákony.

Královna Alžběta II. koncem srpna na doporučení předsedy vlády nařídila, aby ve druhém zářijovém týdnu skončila aktuální parlamentní schůze, přičemž nová má začít 14. října. Do platného termínu brexitu už pak budou zbývat jen něco přes dva týdny, odpůrci odchodu bez dohody tedy chtějí zakročit už v následujících dnech. Podle kabinetu by tím oslabili vyjednávací pozici Londýna ve snaze dosáhnout úpravy aktuální "rozvodové" dohody se zbytkem EU.

Deník The Guardian označil avizovaný postup Downing Street proti případným rebelům za "extrémní krok, který by připravil půdu pro předčasné volby". Vláda by totiž okamžitě přišla o parlamentní většinu, v Dolní sněmovně mají konzervativci společně s partnery ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) většinu jediného křesla. Podle informací hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové Johnsonův tým zvažuje vyvolání voleb, pokud by tento týden bitvu kolem brexitu bez dohody prohrál.

Jeden z lídrů konzervativních vzbouřenců a bývalý ministr spravedlnosti David Gauke dokonce dnes v rozhovoru s BBC naznačil, že vláda tuto variantu preferuje. "Abych byl upřímný, jejich strategií je tento týden prohrát a usilovat o předčasné volby poté, co odstraní ty..., kdo věří, že bychom měli (z EU) odejít s dohodou," řekl Gauke.

Podle Johnsonova mluvčího dal premiér jasně najevo, že si volby v nejbližší době nepřeje. Labouristický lídr Jeremy Corbyn dnes naopak média ujišťoval o podpoře své strany pro takovýto scénář. Z jeho slov ovšem nebylo jasné, zda by labouristé nové volby podpořili za jakýchkoli okolností.

"Nejdříve se musíme spojit, abychom zastavili odchod bez dohody. Tento týden máme možná poslední šanci. (...) Poté potřebujeme parlamentní volby," řekl Corbyn při vystoupení na severu Anglie. Slíbil, že labouristé udělají vše pro to, aby Británie z EU neodešla bez dohody, ve hře prý zůstává i hlasování o důvěře vládě.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Panika v pařížském metru: Souprava bez řidiče se řítila stanicemi,…

18.09.2019 13:33 Automaticky řízená souprava linky 1 pařížského metra v pondělí večer projela bez zastavení tři…

Návrat tvrdé hranice? Juncker to vidí černě: Riziko divokého brexitu trvá

18.09.2019 12:30 Aktualizováno Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v Evropském parlamentu varoval, že riziko vystoupení…

Město Bielefeld si oddychlo. Soutěžící nedokázali, že neexistuje

18.09.2019 11:45 Soutěž o jeden milion eur (25,9 milionu Kč), kterou před časem vyhlásilo severoněmecké město…

Juncker a Barnier apelují na europoslance dnešního plenárního zasedání

18.09.2019 11:05 Dnes na půdě Evropského parlamentu, předtím než začne jeho plenární zasedání, promluví současný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama