Borrell po kritice od europoslanců navrhne sankce proti Rusku

Rusko může čelit novým sankcím Evropské unie, neboť jeho režim je stále více autoritativní a odmítá dialog. V debatě s europoslanci to dnes řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, jehož cestu do Moskvy z minulého týdne část zákonodárců zkritizovala. Borrellův projev před plénem europarlamentu byl výrazně ostřejší, než jeho smířlivá prohlášení před cestou a v jejím průběhu.

Josep Borrell

Někteří europoslanci požadovali jeho rezignaci za to, že v Moskvě nereagoval na slovní výpady ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova či na vyhoštění trojice evropských diplomatů z Ruska. Další poslanci vyzývali k jednotnému ráznějšímu postupu vůči Kremlu členské státy EU, jejichž rozdílný přístup je podle nich větším problémem než Borrellovo vystoupení v Rusku.

"Ruský režim je na cestě k autoritářství a nemilosrdně to ukazuje na aféře Navalný," prohlásil dnes Borrell s odkazem na uvěznění ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, které již dříve odsoudily členské státy i europoslanci. Borrell dodal, že hodlá sám navrhnout možné postihy, které by zároveň reagovaly na ruské dezinformační kampaně a kybernetické útoky.

"Prostor pro občanskou společnost a svobodu projevu se dále zmenšuje a zdá se, že není téměř žádná možnost vývoje demokratických alternativ," prohlásil Borrell, který dnes vůči Moskvě volil dosud nejostřejší slova od svého nástupu do funkce před více než rokem.

Jeho cesta sklidila u části europoslanců silnou kritiku. Na osm desítek z nich podepsalo otevřený dopis adresovaný šéfce unijní exekutivy, ve kterém tvrdí, že Borrell v Moskvě "výrazně poškodil pověst" EU. Španělský socialistický politik podle nich nehájil pozici unie ve chvílích, kdy Lavrov hovořil o "klamání" či o "kulturní aroganci" unijních lídrů v případu Navalného, jehož propuštění EU žádá. Když se během společné tiskové konference Borrell dozvěděl, že Rusko vypovědělo trojici evropských diplomatů, měl podle poslanců zareagovat okamžitým ukončením návštěvy, neučinil však nic.

Poslanci v dopise iniciovaném někdejším estonským ministrem obrany Rihem Terrasem vyzvali šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou k odvolání Borrella. Výzvu podepsalo přes 80 zákonodárců zejména z pobaltských zemí, Polska či Česka.

"Na tuto cestu se bohužel bude vzpomínat kvůli tomu, že snížila důvěryhodnost Evropské unie... Mohla by ale také být signálem k probuzení," prohlásil dnes slovenský liberální europoslanec Michal Šimečka, který stejně jako řada dalších moskevskou návštěvu kritizoval. V souladu s dalšími kolegy dodal, že EU potřebuje pro vyjednávání s Ruskem páku v podobě sankcí.

Borrell, který je zároveň místopředsedou EK, má oporu v předsedkyni komise von der Leyenové, jejíž slovo je pro jeho setrvání ve funkci klíčové. Za Borrella se dnes postavil také předseda Evropské rady Charles Michel, který řídí summity šéfů států a vlád členských zemí bloku. "EU se nenechá zastrašit," uvedl Michelův mluvčí s tím, že postoj Ruska při Borrellově návštěvě byl agresivní.

Dnes za šéfem unijní diplomacie stála také značná část zejména levicově smýšlejících europoslanců.

"Potřebujeme jednotný přístup, ne ústupky s vědomím rizik, které Rusko představuje pro naši bezpečnost," řekla socialistická členka EP Kati Piriová, podle níž Borrell byl a je svázán nejednotou členských států. K sankcím mají váhavý přístup například Německo, které usiluje o dostavbu plynovodu Nord Stream 2 vedoucího z Ruska. Jednoznačnou podporu dosud neměly ani z Francie, Maďarska či některých dalších zemí. Právě členské státy přitom o sankcích musejí jednomyslně rozhodnout, k čemuž budou mít podle Borrella příležitost projevit politickou vůli ministři zahraničí na jednání 22. února.

EU již za Navalného otravu v říjnu uvalila sankce na šest ruských činitelů. Europoslanci dnes navrhovali, aby Borrell nový návrh zaměřil nejen na lidi spojené s jeho případem, ale i na oligarchy blízké Kremlu. Někteří stejně jako dříve navrhli také zastavení stavby zmíněného plynovodu, s nímž však nesouhlasí Berlín.

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vláda asi odmítne zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

04.12.2021 09:44 Za významný zásah do základních práv zřejmě označí vláda ANO a ČSSD v demisi opětovnou snahu…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Lavina v Rakousku si vyžádala tři mrtvé

04.12.2021 21:56 Tři mrtvé si dnes vyžádala lavina na hoře Lackenspitze v rakouském Salcbursku. Uvedla to agentura…

Papež František přirovnal sběrné tábory pro migranty k nacistickým…

04.12.2021 19:44 Aktualizováno Papež František dnes přicestoval do Atén, kde kritizoval evropské země za přístup k migrační krizi.…

Německá policie objevila v domě u Berlína pět mrtvých

04.12.2021 16:53 Aktualizováno Německá policie dnes našla pět mrtvých v obytném domě ve městě Königs Wusterhausen jižně od Berlína…

Dopravní letadlo se muselo zřejmě ruské stíhačce vyhnout nad Černým mořem

04.12.2021 16:00 Letadlo na trase z Tel Avivu do Moskvy muselo v pátek nad Černým mořem změnit letovou hladinu,…

PŘEHLED: Někde stačí test, jinde je třeba očkování. Jaké jsou podmínky pro…

04.12.2021 12:29 Dobré sněhové podmínky napříč Evropou lákají první lyžaře. Pro očkované milovníky tohoto sportu z…

Několik evropských zemí pracuje na otevření diplomatické mise v…

04.12.2021 11:00 Několik evropských zemí pracuje na otevření společné diplomatické mise v Afghánistánu, což by…

Německo zaznamenalo během uplynulých 24 hodin 64.510 nových případů covidu

04.12.2021 10:26 Německo zaznamenalo během uplynulých 24 hodin 64.510 nových případů nákazy koronavirem a 378 úmrtí…

Papež zahájí návštěvu Řecka, pak zamíří za migranty

04.12.2021 08:09 Papež František se dnes dopoledne vydá z Kypru do Atén a zahájí druhou etapu své cesty ve východním…

Řecko začne přeočkovávat své občany už tři měsíce po druhé dávce

03.12.2021 20:26 Řecko začne přeočkovávat proti covidu-19 své obyvatele už tři měsíce po podání druhé dávky vakcíny.…

Belgie a Švýcarsko zpřísní opatření proti šíření koronaviru

03.12.2021 16:10 Belgická vláda dnes vzhledem k rychlejšímu šíření koronaviru o týden uspíšila začátek vánočních…

Související:

Právě se děje

reklama