Brity vítá ve volebních místnostech vánoční výzdoba, média na poslední chvíli burcují

Slabý déšť se snášel na obyvatele londýnské čtvrti Tower Hamlets, kteří dnes ráno vyrazili hlasovat v předčasných parlamentních volbách. Ve třech školách poblíž ulice Bethnal Green Road, které se dočasně změnily na volební místnosti, voliče vítaly nejen policistky dohlížející na bezpečnost, ale i ozdobené vánoční stromy. Symbol Vánoc mohli přitom Britové ve volebních místnostech vidět naposledy v roce 1923.

Dnešní předčasné parlamentní volby by měly rozhodnout především o tom, jak Británie vyřeší pat kolem plánovaného odchodu z Evropské unie. Hlavně kvůli brexitu přišel dnes do školy ve Wilmot Street hlasovat vysokoškolský student David. "Hlasoval jsem už v roce 2016 pro setrvání (v EU) a to jsem chtěl podpořit i dnes," řekl ČTK. Koho volil sice neřekl, jedinou stranou, která voličům slíbila, že by brexit v případě svého vítězství zrušila, jsou ale Liberální demokraté Jo Swinsonové.

Volební obvod Bethnal Green and Bow, do kterého část východolondýnské čtvrti Tower Hamlets spadá, je tradiční baštou levicových labouristů. Obvod patří k nejchudším v celém Londýně a také k těm etnicky nejvíce různorodým. Imigranti a jejich potomci tvoří většinu místních obyvatel. Od roku 2010 je zdejší poslankyní Rushnara Aliová. Rodačka z Bangladéše má v obvodu silnou podporu. V předloňských volbách získala téměř 72 procent hlasů a o poslanecké křeslo se uchází i dnes.

"Volil jsem labouristy, protože jako jediní myslí na pracující," řekl ČTK čtyřicátník Islam před školou v ulici Mansford Street, která se také dočasně změnila na volební místnost. I jejími okny je vidět špička vánočního stromu. "Vůbec ne," odpověděl ČTK starší upravený muž na otázku, zda bylo pro něj tentokrát rozhodování složitější než jindy. "Už léta volím stejnou stranu," dodal. Za důležité považuje, aby se politici nezajímali jen o bohaté.

Ne všude se ovšem Labouristická strana Jeremyho Corbyna může spoléhat na takovou podporu jako v Bethnal Green and Bow. V některých obvodech na severu Anglie, které sice jsou levicové, ale hlasovaly v roce 2016 pro brexit, by labouristy o poslanecká křesla mohli připravit konzervativci, v obvodech na jihu Anglie a v Londýně, kde má podporu členství v EU, by je zase mohli porazit kandidáti Liberálních demokratů. Těžkou pozici má Corbynova strana i ve Skotsku, které zřejmě z velké části ovládne Skotská národní strana (SNP) místní premiérky Nicoly Sturgeonové.

Volby dnes dominují titulním stránkám britských novin. Řada z nich se přitom nebojí dát najevo, kterou stranu by podle nich měli Britové podpořit. Například levicový list The Guardian otiskl na titulní stránce velkou Corbynovu fotografii. "Corbyn vyzývá voliče, aby establishmentu způsobili šok," zní titulek. Pod ním se objevuje i výzva, kterou adresoval voličům premiér Boris Johnson: Skoncovat s nejistotou.

Pravicový bulvární list The Sun nenechává čtenáře na pochybách, koho chce vidět v premiérském křesle. "Volte konzervativce, abychom se všichni mohli posunout," píše se na titulní stránce, kde jsou i obličeje Johnsona a Corbyna v žárovkách nad mapou Británie. Jen premiérova žárovka přitom svítí. "Pokud Boris dnes vyhraje, začne zítra světlá budoucnost, ale pokud se (do křesla premiéra) dostane rudý Jeremík, světla nadobro zhasnou," píše se The Sun. "Zachraňte brexit," hlásá jeho titulek.

K podpoře Johnsona vyzývají také bulvární listy Daily Mail a Daily Express. "Brexit a Británie ve vašich rukách," zní titulek druhého z bulvárů pod fotografií konzervativního premiéra s otevřenou náručí.

Na stranu labouristů se tradičně postavil levicový bulvár Daily Mirror, který na titulní straně vyzval voliče, aby hlasovali pro labouristy a podpořili tak školství, zdravotnictví, děti žijící v chudobě, bezdomovce či oběti trestných činů.

List The Telegraph označil dnešek za "Den rozhodnutí" a upozornil, že náskok konzervativců v posledních průzkumech byl malý, a je tak stále možné, že po volbách vznikne zablokovaný parlament bez většiny některé z velkých stran. Deník i, který je stručným výtahem z hlavních článků serveru Independent, nechává na voličích, komu dají hlas, a na titulní stránce zveřejnil fotografie sedmi lídrů největších stran. "Budoucnost Británie: vy rozhodnete," napsal.

Související

Dominic Raab

Rusko se podle Londýna pokusilo vměšovat do britských voleb

Rusko se snažilo vměšovat do loňských britských parlamentních voleb nezákonným získáním tajných vládních dokumentů týkajících se chystané britsko-americké obchodní smlouvy a jejich únikem do sociálních médií. Řekl to dnes britský ministr zahraničí Dominic Raab. Jednoznačné důkazy o rozsáhlé ruské kampani proti volbám ale Londýn podle něj nemá.

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Velká Británie Boris Johnson Konzervativní strana (VB) Labouristická strana (VB) Vánoce Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Skotsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy