Čaputové se zastali politici poté, co na shromáždění zněly vulgarismy na její adresu

Přední slovenští politici i řada obyvatel země se zastali prezidentky Zuzany Čaputové, proti které dav lidí na shromáždění opoziční strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) křičel vulgární nadávku. Čaputová za podporu poděkovala.

Podle nahrávky demonstranty k verbálním výpadům povzbuzoval poslanec Směru-SD Ľuboš Blaha, kterému soud dříve zakázal kromě jiného označovat hlavu slovenského státu americkou agentkou či vlastizrádkyní

Blaha na prvomájovém setkání představitelů Směru-SD s občany v Nitře na jihu země opakovaně vyzýval přítomných asi 2000 lidí, aby vyjádřili svůj názor na Čaputovou. Na jeho pokřik "americká" se z davu opakovaně ozvalo "kurva". Na pódiu byli v té době rovněž další představitelé Směru-SD včetně jeho předsedy a bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica, z nichž někteří se po zmíněném skandování usmívali. Sám Fico pak ve svém projevu rovněž použil vulgarismus.

"Jejich jediným cílem je živit v lidech strach a vzbuzovat nenávist. Útočí na nejvyšší ústavní činitele. Nikoli ovšem v rámci politického zápasu, ale osobně a vulgárně. Neexistuje pro to žádná omluva. Styďte se," uvedl v reakci premiér Eduard Heger.

Podle šéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka vulgarismy a osobní urážky určené na zmíněné akci především hlavě státu a podněcování davu k nevraživosti přesahují i ty nejhorší představy.

Poslankyně Evropského parlamentu za Směr-SD Monika Beňová, která během zmíněných pokřiků rovněž stála na pódiu, se prezidentce omluvila. Zároveň tvrdila, že drtivá většina účastníků shromáždění nic nepřístojného proti Čaputové nekřičela.

Slovenská prezidentka vyjádřila poděkování za podporu a uvedla, že slušnost je možná tišší a mírnější, ale vůbec ne slabší.

Sám Blaha dnes kritiku zlehčoval. "Najednou na prvomájovém protestu někdo v davu vykřikne cosi škaredé na její blahorodí a rozzuřené kavárny na nás hážou kelímky ze Starbucksu. Směšné," napsal Blaha na sociální síti. Tvrdil, že by se nedivil, pokud by pokřikování vulgarismu místo slova "agentka" vůči Čaputové zorganizovala média.

Směr-SD se dlouhodobě vymezuje vůči Čaputové a Fico minulý týden ohlásil, že strana se musí zabývat hledáním kandidáta na prezidenta. Přímá volba hlavy státu je v zemi naplánována na rok 2024.

Čaputová v minulosti po slovních výpadech od Směru-SD řekla, že nehodlá dávat milosti lidem, kteří jsou blízcí opozici a kterým hrozí odsouzeni. Po parlamentních volbách v roce 2020, které vyústily v odchod Směru-SD do opozice a ve změnu vlády, začala policie v různých kauzách stíhat vícero představitelů úřadů a institucí z doby vládnutí Směru-SD. Nyní je už stíhán také Fico, a to kvůli podezření se zneužíváním policie a finanční správy proti politickým oponentům Směru-SD v době, kdy byla expremiérova strana u moci.

Související

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Smer SD

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy