Česko přišlo o "božského Karla". Gott byl náhražkou západních rockerů, píšou v Rusku

Medailonky k úmrtí Karla Gotta přinesla dnes řada rakouských médií; mnohá označila zpěváka za legendu české populární hudby. Některé z deníků uvedly, že Gottovy hity spojily několik generací. Rakouská agentura APA píše o "velké ztrátě" pro Čechy i českou kulturní scénu.

Karel Gott
doporučujeme

"Česko přišlo o ´božského Karla´", nadepsala svůj článek APA, která kromě řady ocenění a mnoha hitů připomněla i Gottův vztah k fanouškům. "Na rozdíl od mnoha svých kolegů byl známý tím, že svým příznivcům nikdy neodmítl autogram. Po koncertech podpisy trpělivě rozdával, dokud nepřišel na řadu i ten poslední fanoušek," uvedla agentura.

Mnohá rakouská média píší, že "Zlatý hlas z Prahy" se proslavil mimo jiné písní Včelka Mája, připomínají ale také další z desítek jeho hitů i to, že v roce 1968 reprezentoval Rakousko v hudební soutěži Eurovize (Československá televize tehdy ještě nebyla členem pořádající organizace - pozn. ČTK).

"Legenda populární hudby zemřela. Gottův hlas provázel první lásky celé poválečné generace," napsal web rakouského deníku Kurier. V úvodu článku rovněž připomněl píseň Včelka Mája, který je stále populární v Rakousku i v Německu. Deník Kurier připomněl i aktuální hit Srdce nehasnou, který pro Gotta a jeho dceru Charlotte Ellu složil Richard Krajčo.

Deník Salzburger Nachrichten kromě Včelky Máji vzpomněl i na další z desítek Gottových hitů, například na písně Lady Carneval či Babička. Medailonek s řadou Gottových fotografií a s několika videi s jeho písněmi přinesl například deník Der Standard, který upozornil i na Gottův duet s německým rapperem Bushidem Für immer jung (Navždy mlád).

zdroj: YouTube

"Smutek kvůli zpěvákovi, s nímž mnozí z nás vyrostli, je veliký," reagoval na Gottovo úmrtí bulvární rakouský list Kronen Zeitung.

Úmrtí Karla Gotta zaznamenala v Rusku, kde byl zpěvák velice populární, místní média v čele se státní tiskovou agenturou TASS. Ta českého zpěváka označila za "hvězdu světové populární hudby první velikosti".

TASS poznamenal, že Gott během své pěvecké dráhy nahrál více než 2000 písní. "Nejprodávanějším zůstává album Karel Gott, které vyšlo v Sovětském svazu v roce 1977 nákladem 4,5 milionu kusů," tvrdí agentura.

"Zemřel král českého popu," napsal list Komsomolskaja pravda a dodal, že Gott "byl jako jeden z mála českých interpretů velice slavný také v zahraničí", k čemuž přispělo, že zpíval i v cizích jazycích.

"V mnoha zemích jej nazývali 'českým slavíkem'," napsala agentura RIA Novosti a připomněla Gottovu popularitu v Sovětském svazu a později v Rusku, kde jeho poslední koncerty i v tomto tisíciletí znamenaly plné sály fanoušků.

"Karel Gott byl populární český zpěvák, který byl dobře známý v Sovětském svazu, kde měl desítky vystoupení, některá s armádním souborem Alexandrovců," poznamenal deník Kommersant, který o Gottově úmrtí informoval na svém webu bleskovou zprávou.

Pro sovětské publikum by Gott náhražkou západních rockových zpěváků, usoudil internetový deník Gazeta.ru a dodal, že mezi lidmi se dokonce žertem říkávalo: "K nám přijíždí každý rok, zpěvák z Prahy Karel Gott". "Bylo jen několik takových zpěváků, takových hrdinů. Nebyl pouze pro domácí scénu, znali ho i na Západě, v Americe. Byl to vynikající zpěvák s nádherným hlasem a ohromnými možnostmi," cituje Gazeta.ru ruského herce a zpěváka Vladimira Vinokura.

Dnešní zprávu o úmrtí Karla Gota přinášejí polská média s komentáři, že navždy odešel nejslavnější český zpěvák, legenda, která byla označována za Franka Sinatru východního bloku.

"Byl velice populární nejen v Česku, ale také v Německu a Rusku," uvedla rozhlasová stanice TOK FM a poznamenala, že Karel Gott, nejslavnější zpěvák české populární hudby, od roku 1965 vydal skoro 300 alb a prodal desítky milionů desek.

"Snil o tom, že se stane malířem. Usiloval o místo na akademii, ale nebyl přijat ke studiu. Rezignoval a šel se učit elektrikářem," připomněla stanice RMF 24 začátky pozdějšího "Sinatry východního bloku".

"Vystupoval na scénách celého světa, měl stovky milostných příhod, vydal více než 180 desek, jejichž náklad se podle různých zdrojů odhaduje až na 100 milionů kusů," poznamenala televize TVN 24.

Server Onet zesnulého označil za legendu; "zlatý hlas z Prahy" zpíval nejen česky, ale i německy, anglicky, italsky a rusky. Onet citoval vyjádření polské zpěvačky Haliny Mlynkové, podle které Gott byl "Bohem vyvolený umělec a velký člověk..., takový člověk tady zůstává navždy, i když se mu musí dovolit odejít".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánský premiér Torra byl sesazen, separatisté vyšli do ulic…

28.09.2020 21:49 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud potvrdil prosincový verdikt katalánského nejvyššího soudu, který na rok a…

Jeden z obviněných Rusů popřel účast na sestřelení MH17

28.09.2020 21:38 Obhájkyně jednoho z Rusů, kteří byli obviněni z účasti na sestřelení civilního letadla na lince…

26 let od katastrofy trajektu Estonia: Tři země budou zkoumat nové důkazy

28.09.2020 21:24 Estonsko, Švédsko a Finsko budou vyhodnocovat nové důkazy ke ztroskotání trajektu Estonia.…

Pompeo zahájil cestu po jižní Evropě, Řecku slíbil podporu ve sporu s…

28.09.2020 21:18 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Soluni jednal se svým řeckým protějškem Nikosem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama