Česko přišlo o "božského Karla". Gott byl náhražkou západních rockerů, píšou v Rusku

Medailonky k úmrtí Karla Gotta přinesla dnes řada rakouských médií; mnohá označila zpěváka za legendu české populární hudby. Některé z deníků uvedly, že Gottovy hity spojily několik generací. Rakouská agentura APA píše o "velké ztrátě" pro Čechy i českou kulturní scénu.

Karel Gott

"Česko přišlo o ´božského Karla´", nadepsala svůj článek APA, která kromě řady ocenění a mnoha hitů připomněla i Gottův vztah k fanouškům. "Na rozdíl od mnoha svých kolegů byl známý tím, že svým příznivcům nikdy neodmítl autogram. Po koncertech podpisy trpělivě rozdával, dokud nepřišel na řadu i ten poslední fanoušek," uvedla agentura.

Mnohá rakouská média píší, že "Zlatý hlas z Prahy" se proslavil mimo jiné písní Včelka Mája, připomínají ale také další z desítek jeho hitů i to, že v roce 1968 reprezentoval Rakousko v hudební soutěži Eurovize (Československá televize tehdy ještě nebyla členem pořádající organizace - pozn. ČTK).

"Legenda populární hudby zemřela. Gottův hlas provázel první lásky celé poválečné generace," napsal web rakouského deníku Kurier. V úvodu článku rovněž připomněl píseň Včelka Mája, který je stále populární v Rakousku i v Německu. Deník Kurier připomněl i aktuální hit Srdce nehasnou, který pro Gotta a jeho dceru Charlotte Ellu složil Richard Krajčo.

Deník Salzburger Nachrichten kromě Včelky Máji vzpomněl i na další z desítek Gottových hitů, například na písně Lady Carneval či Babička. Medailonek s řadou Gottových fotografií a s několika videi s jeho písněmi přinesl například deník Der Standard, který upozornil i na Gottův duet s německým rapperem Bushidem Für immer jung (Navždy mlád).

zdroj: YouTube

"Smutek kvůli zpěvákovi, s nímž mnozí z nás vyrostli, je veliký," reagoval na Gottovo úmrtí bulvární rakouský list Kronen Zeitung.

Úmrtí Karla Gotta zaznamenala v Rusku, kde byl zpěvák velice populární, místní média v čele se státní tiskovou agenturou TASS. Ta českého zpěváka označila za "hvězdu světové populární hudby první velikosti".

TASS poznamenal, že Gott během své pěvecké dráhy nahrál více než 2000 písní. "Nejprodávanějším zůstává album Karel Gott, které vyšlo v Sovětském svazu v roce 1977 nákladem 4,5 milionu kusů," tvrdí agentura.

"Zemřel král českého popu," napsal list Komsomolskaja pravda a dodal, že Gott "byl jako jeden z mála českých interpretů velice slavný také v zahraničí", k čemuž přispělo, že zpíval i v cizích jazycích.

"V mnoha zemích jej nazývali 'českým slavíkem'," napsala agentura RIA Novosti a připomněla Gottovu popularitu v Sovětském svazu a později v Rusku, kde jeho poslední koncerty i v tomto tisíciletí znamenaly plné sály fanoušků.

"Karel Gott byl populární český zpěvák, který byl dobře známý v Sovětském svazu, kde měl desítky vystoupení, některá s armádním souborem Alexandrovců," poznamenal deník Kommersant, který o Gottově úmrtí informoval na svém webu bleskovou zprávou.

Pro sovětské publikum by Gott náhražkou západních rockových zpěváků, usoudil internetový deník Gazeta.ru a dodal, že mezi lidmi se dokonce žertem říkávalo: "K nám přijíždí každý rok, zpěvák z Prahy Karel Gott". "Bylo jen několik takových zpěváků, takových hrdinů. Nebyl pouze pro domácí scénu, znali ho i na Západě, v Americe. Byl to vynikající zpěvák s nádherným hlasem a ohromnými možnostmi," cituje Gazeta.ru ruského herce a zpěváka Vladimira Vinokura.

Dnešní zprávu o úmrtí Karla Gota přinášejí polská média s komentáři, že navždy odešel nejslavnější český zpěvák, legenda, která byla označována za Franka Sinatru východního bloku.

"Byl velice populární nejen v Česku, ale také v Německu a Rusku," uvedla rozhlasová stanice TOK FM a poznamenala, že Karel Gott, nejslavnější zpěvák české populární hudby, od roku 1965 vydal skoro 300 alb a prodal desítky milionů desek.

"Snil o tom, že se stane malířem. Usiloval o místo na akademii, ale nebyl přijat ke studiu. Rezignoval a šel se učit elektrikářem," připomněla stanice RMF 24 začátky pozdějšího "Sinatry východního bloku".

"Vystupoval na scénách celého světa, měl stovky milostných příhod, vydal více než 180 desek, jejichž náklad se podle různých zdrojů odhaduje až na 100 milionů kusů," poznamenala televize TVN 24.

Server Onet zesnulého označil za legendu; "zlatý hlas z Prahy" zpíval nejen česky, ale i německy, anglicky, italsky a rusky. Onet citoval vyjádření polské zpěvačky Haliny Mlynkové, podle které Gott byl "Bohem vyvolený umělec a velký člověk..., takový člověk tady zůstává navždy, i když se mu musí dovolit odejít".

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Merkelová se u večeře loučí s francouzským prezidentem Macronem

16.09.2021 20:33 Aktualizováno Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Elysejského paláce na setkání s…

Itálie zavede od poloviny října povinné covidové pasy pro všechny…

16.09.2021 18:58 Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se…

Polsko u soudu pro lidská práva prohrálo ve sporu s lesbickou matkou

16.09.2021 18:04 Polská matka, která byla zbavena péče o své děti, uspěla u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR)…

Slovensko připraví změny ve fungování policie i justice. Heger zmínil mafii

16.09.2021 17:55 Slovensko připraví změny ve fungování bezpečnostních a justičních složek v zájmu zlepšení práce…

V Německu zadrželi kvůli možnému útoku na synagogu v Hagenu čtyři lidi

16.09.2021 17:30 Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři…

Europoslanci chtějí posílení společné obrany unie a přijetí afghánských…

16.09.2021 17:22 Evropská unie musí po neúspěchu spojenecké mise v Afghánistánu vybudovat vlastní obranné síly a…

Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním, tvrdí Rada Evropy

16.09.2021 16:48 Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním mimo jiné tím, že změní definici tohoto…

Na Kanárských ostrovech hrozí výbuch sopky

16.09.2021 16:04 Na ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů, hrozí erupce tamní sopky Teneguía.…

Související:

Právě se děje

reklama