Cesta Severní Makedonie do EU se komplikuje, Bulharsko pohrozilo vetem

Bulharsko pohrozilo zablokováním přístupových jednání o vstupu Severní Makedonie do Evropské unie, pokud země neuzná, že její národní identita i jazyk mají bulharské kořeny. Bulharský postoj prezentovala ministryně zahraničí Ekaterina Zacharievová, informovala agentura Reuters.

O rámci, který je klíčový pro start přístupových rozhovorů, budou ministři členských zemí jednat 10. listopadu. Právě tento rámec hrozí Bulharsko vetovat. Severní Makedonie již dříve kvůli vstupu do Evropské unie ustoupila řeckému tlaku a do svého názvu přidala slovo severní. Už s novým názvem letos vstoupila do NATO.

Bulharsko se během svého předsednictví v roce 2018 zaměřilo na rychlý vstup západobalkánských států do EU. Přesto teď hrozí zablokováním jednání se Severní Makedonií a tím také s Albánií, protože se hlasuje najednou, napsala agentura Reuters.

Severní Makedonie podle Zacharievové dostatečně nedodržuje pakt o přátelství, který obě země podepsaly v roce 2017, a v tamních médiích probíhá protibulharská kampaň, uvádí server Euractiv.

"Nezpochybňujeme jejich právo na sebeurčení, ani jejich právo nazývat jejich jazyk, jak se jim líbí. Jsme připraveni uznat současnou realitu, ale oni musí uznat historickou pravdu," řekla Zacharievová.

Další třecí plochou je menšina žijící na území Bulharska, kterou jedna strana považuje za makedonskou a druhá nikoliv. Sofie zastává názor, že makedonská národnost a jazyk byly vytvořeny ve 40. letech 20. století za tehdejší Jugoslávie a před rokem 1920 se většina obyvatel v této oblasti považovala za Bulhary.

Obě země o tématu jednaly poslední dva týdny, ale bez větších úspěchů. Ve čtvrtek předseda severomakedonské vlády Zoran Zaev uvedl, že doufá, že obě země naleznou řešení, avšak o identitě a jazyce země se nebude diskutovat.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Severní Makedonie Bulharsko EU (Evropská unie) Zoran Zaev albánie jazyky

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby prezidenta RF 2024

Golos: Volby v Rusku byly největší podvod v dějinách země

Ruské nezávislé hnutí Golos (v překladu Hlas), které monitoruje dodržování práv voličů a volebních pravidel, označilo prezidentské volby v Rusku za "nejpodvodnější a nejzkorumpovanější v historii země." Jejich vítězem byl vyhlášen úřadující šéf Kremlu Vladimir Putin, který získal téměř 90 procent odevzdaných hlasů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Exprezident Zeman zůstává v nemocnici. Není jasné, kdy bude z Motola propuštěn

Lékaři v pondělí zhodnotili zdravotní stav exprezidenta Miloše Zemana, který od minulého týdne leží v pražské Fakultní nemocnici Motol, kde podstoupil operaci. Podle nejnovějších informací je při vědomí a spolupracuje s lékaři na rehabilitaci po provedeném zákroku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy