Cesta Severní Makedonie do EU se komplikuje, Bulharsko pohrozilo vetem

Bulharsko pohrozilo zablokováním přístupových jednání o vstupu Severní Makedonie do Evropské unie, pokud země neuzná, že její národní identita i jazyk mají bulharské kořeny. Bulharský postoj prezentovala ministryně zahraničí Ekaterina Zacharievová, informovala agentura Reuters.

Zoran Zaev
doporučujeme

O rámci, který je klíčový pro start přístupových rozhovorů, budou ministři členských zemí jednat 10. listopadu. Právě tento rámec hrozí Bulharsko vetovat. Severní Makedonie již dříve kvůli vstupu do Evropské unie ustoupila řeckému tlaku a do svého názvu přidala slovo severní. Už s novým názvem letos vstoupila do NATO.

Bulharsko se během svého předsednictví v roce 2018 zaměřilo na rychlý vstup západobalkánských států do EU. Přesto teď hrozí zablokováním jednání se Severní Makedonií a tím také s Albánií, protože se hlasuje najednou, napsala agentura Reuters.

Severní Makedonie podle Zacharievové dostatečně nedodržuje pakt o přátelství, který obě země podepsaly v roce 2017, a v tamních médiích probíhá protibulharská kampaň, uvádí server Euractiv.

"Nezpochybňujeme jejich právo na sebeurčení, ani jejich právo nazývat jejich jazyk, jak se jim líbí. Jsme připraveni uznat současnou realitu, ale oni musí uznat historickou pravdu," řekla Zacharievová.

Další třecí plochou je menšina žijící na území Bulharska, kterou jedna strana považuje za makedonskou a druhá nikoliv. Sofie zastává názor, že makedonská národnost a jazyk byly vytvořeny ve 40. letech 20. století za tehdejší Jugoslávie a před rokem 1920 se většina obyvatel v této oblasti považovala za Bulhary.

Obě země o tématu jednaly poslední dva týdny, ale bez větších úspěchů. Ve čtvrtek předseda severomakedonské vlády Zoran Zaev uvedl, že doufá, že obě země naleznou řešení, avšak o identitě a jazyce země se nebude diskutovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanci odsoudili omezení možnosti potratů v Polsku

26.11.2020 21:54 Aktualizováno Evropský parlament dnes odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost…

Itálie, Španělsko i Turecko hlásí za den víc nakažených covidem

26.11.2020 21:35 Aktualizováno V Itálii přibylo za posledních 24 hodin 29.003 nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a dalších 822 zemřelých…

Za videoklip o vraždě Samuela Patyho padl nepodmíněný trest

26.11.2020 21:01 Osmnáctiletý Francouz byl dnes odsouzen k 15 měsícům nepodmíněně za šíření videoklipu vyzývajícího…

Veto unijního rozpočtu je podle Maďarska a Polska nutné

26.11.2020 19:59 Aktualizováno Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama