Tempo šíření koronavirové nákazy ve světě se dál zrychluje a desítky zemí den co den hlásí rekordní bilance nových případů. Posledních pět milionů nakažených přibylo ve světě za 11 dní, celkově je infikovaných už přes 45 milionů.
Kvůli nepříznivým statistikám vlády zpřísňují dosavadní opatření nebo prodlužují vyhlášené nouzové stavy. Navzdory tomu se ekonomika Evropské unie i eurozóny ve třetím čtvrtletí částečně vzpamatovala z jarního propadu a vzrostla nejrychleji od roku 1995, a to o více než 12 procent.
Ve Spojených státech je nyní koronavirus jedním z hlavních témat nadcházejících prezidentských voleb a současný republikánský šéf Bílého domu Donald Trump tvrdí, že USA již mají pokud jde o pandemii to nejhorší za sebou. Země přitom zažila co do počtu nových případů zatím nejnáročnější týden od začátku epidemie, za poslední den testy nákazu prokázaly u více než 90.000 lidí a více než tisícovka pacientů s covidem-19 zemřela.
Epicentrum pandemie se nyní podle Světové zdravotnické organizace nachází v Evropě, kde jednotlivé státy až na nemnohé výjimky sledují exponenciální křivky růstu množství infikovaných. Rekordní denní bilanci nových případů dnes ohlásily například Belgie (23.921), Británie (24.405), Itálie (31.084), Německo (18.681), Nizozemsko (11.119), Polsko (21.629), Rakousko (5627), Rusko (18.283), Slovensko (3363), Španělsko (25.595) či Ukrajina (8312). V Česku ve čtvrtek přibylo přes 13.000 nakažených.
V Anglii se koronavirus šíří rychleji, než v nejhorším scénáři odhadovala vládní zdravotnická komise SAGE, napsal server BBC. Skokové zvýšení bilance nakažených ohlásila Itálie, rakouská média hovoří dokonce o "explozi" nových případů.
Vlády proto přistupují k dalšímu zpřísňování pravidel a navyšují testovací kapacity. Slovensko o nadcházejícím víkendu uskuteční celostátní plošné testování obyvatel, od kterého si slibuje odhalení ohnisek nákazy a následné zpomalení růstu počtu infikovaných. Prezidentka Zuzana Čaputová se ale domnívá, že zejména kvůli chybějícímu zdravotnickému personálu není testování řádně připraveno.
V Česku rozhodla Sněmovna o prodloužení nouzového stavu do 20. listopadu. Vláda zároveň po dobu nouzového stavu prodloužila všechna restriktivní opatření proti šíření koronaviru, která měla skončit 3. listopadu. Restrikce omezují například volný pohyb či otevírací dobu obchodů, restaurací a provozoven služeb.
Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes oznámil, že během nadcházejícího dušičkového víkendu, kdy si lidé připomínají památku zesnulých, se kvůli riziku šíření nákazy uzavřou všechny hřbitovy. Vláda přitom s obavami sleduje i masové protesty proti zpřísnění potratového zákona, do nichž se za poslední dny zapojily statisíce lidí. Polské ministerstvo obrany uvedlo, že na pomoc zdravotníkům pošle dalších 17.000 vojáků.
Slovinská vláda o týden prodloužila karanténní opatření, ta belgická zase oznámila, že se od pondělí uzavře většina obchodů. Vedení španělského regionu Kanárských ostrovů schválilo opatření, podle kterého se turisté budou muset prokázat při příjezdu na souostroví negativním testem na koronavirus. Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová oznámila, že se rozhodla pozastavit své pravidelné protesty před švédským parlamentem a klimatickou kampaň povede znovu online.
Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně ujistil, že vláda neplánuje zavést tvrdá omezení, asi třetina Rusů si ale v obavě z celostátní karantény začala podle průzkumu pořizovat zásoby. Papež František zrušil osobní setkání s věřícími a převážně virtuálně budou nejspíš probíhat i mše během letošních Vánoc.
Na Blízkém východě prokázala nákaza koronavirem už u více než tří milionů lidí, přičemž nejkritičtější je i nadále situace v Íránu. Bilance potvrzených případů nákazy tam od začátku pandemie překonala 600.000.
Související
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Slovensko hlásí nový teplotní rekord. Takovou noc ještě nezažilo
před 1 hodinou
Ruský voják vraždil na Krymu. Zemřeli nejméně čtyři lidé
před 2 hodinami
Počasí ukáže jinou tvář. Z tropů se vyvinou až velmi silné bouřky, platí varování
před 3 hodinami
Záhada z Krkonoš. Policie chce zjistit identitu tajemného muže
před 3 hodinami
Musíme posílit hranice Evropské unie, napsala von der Leyenová do Madridu
před 4 hodinami
Nový systém podpory pro české firmy. Havlíček spustil CzechBusiness
před 5 hodinami
Tragédie na ruské pláži. Sedm lidí zemřelo po explozi ukrajinského dronu
před 6 hodinami
Čtyřicítka padne. Na Moravě zřejmě dosáhnou na nový zemský teplotní rekord
před 6 hodinami
Trump vyzval Írán k dohodě, anebo kapitulaci. Jednání prý probíhají
před 8 hodinami
Výhled počasí do konce srpna. Závěr měsíce bude nejchladnějším obdobím
včera
Čeští hasiči v akci ve Francii. Vodu si berou i u hollywoodských hvězd
včera
Suchý zip měl svůj den. Jaká je jeho historie?
včera
České zdravotnictví má být připravené na budoucnost. I díky spolupráci s WHO
včera
Expremiér Fiala nadále věří v Blažkovu nevinu v bitcoinové kauze
včera
Pondělní počasí nabídlo nový teplotní rekord. Na Moravě nikdy nebylo tepleji
včera
Česká fotbalová reprezentace má prvního zahraničního trenéra v historii. Španěla Santiho Deniu
včera
Vojenští policisté vyšetřují tragickou nehodu armádního vrtulníku
včera
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
včera
Exministr Blažek poprvé reagoval na obžalobu v bitcoinové kauze
včera
Trump lže, naznačuje Teherán. Diplomaté se na jednání s Američany nechystají
Írán popírá, že by v pondělí měly začít nové diplomatické rozhovory se Spojenými státy americkými, což tvrdí americký prezident Donald Trump. Šéf Bílého domu argumentoval jednáními, když vysvětloval, proč nepřistoupil k plánovaným útokům na íránské cíle.
Zdroj: Lucie Podzimková