VIDEO: Demokracie je mocnější než lži a štvaní. Německý prezident odsoudil události v USA, připsal je Trumpovi

Středeční násilnosti ve Washingtonu, kde dav příznivců republikánského prezidenta Donalda Trumpa zaútočil na sídlo Kongresu USA, dnes v mimořádném vystoupení odsoudila hlava německého státu Frank-Walter Steinmeier. Německý prezident mimo jiné prohlásil, že to byl Trump, kdo dav vyburcoval, ale že nepochybuje o tom, že demokratické instituce jsou silnější a mocnější než lži a vzájemné štvaní.

"Mírové předání moci je základem demokracie," řekl Steinmeier. "Ozbrojený dav povzbuzený úřadujícím prezidentem, který na tento základní kámen nedbá, zaútočil na Kongres USA. Byl to útok na srdce americké demokracie a ten útok stál, jak jsme se dosud dozvěděli, čtyři lidské životy," uvedl.

Scény, které se odehrávají v nejmocnější a nejstarší demokracii světa, jsou podle Steinmeiera výsledkem lhaní a ještě většího lhaní. "Jsem si ale jistý, že americká demokracie je silnější než nenávist. Demokratické instituce jsou silnější než štvaní a lhaní," řekl.

Zdůraznil, že Německo bude spolupracovat se zvoleným prezidentem Joeem Bidenem a také se všemi demokraticky smýšlejícími lidmi, nehledě na to, zda se hlásí k Demokratické či Republikánské straně. "Pochodeň demokracie bude opět jasně zářit," zdůraznil.

Steinmeier poukázal na vývoj v USA jako na důkaz toho, jak může být demokracie křehká, pokud o ni není pečováno. V této souvislosti připomněl čin německých demonstrantů, kteří během srpnového protestu proti karanténním opatřením pronikli přes hrazení na schody Reichstagu, který je sídlem německého Spolkového sněmu. Němečtí politici tehdy na událost reagovali pobouřeně.

"Své dnešní poselství proto adresuji nám všem. Nenávist a štvaní ohrožují demokracii, lži ohrožují demokracii, násilí ohrožuje demokracii. Mějme to na paměti obzvláště v těchto těžkých časech pandemie a právě v letošním volebním roce," upozornil Steinmeier na parlamentní volby, které Německo na konci září čekají. "Naše demokracie je důležitější než naše neshody," dodal.

"Demokratický svět je šokován a zděšen. Ale to nestačí, demokraté z celého světa se musí semknout. Boj proti úzkoprsému zaslepení, proti netoleranci a proti rozdělení naší společnosti je naším společným bojem," napsal dnes v komentáři pro Der Spiegel šéf německé diplomacie Heiko Maas. Podle něj by bylo nekritické ukázat prstem pouze na Ameriku, neboť i Německo čelí nenávistným skutkům. Jako příklad zmínil útok na synagogu v Halle či průnik demonstrantů proti karanténním opatřením na schody Reichstagu, sídla Spolkového sněmu.

"Jedno musí být zcela jasné. Ten, kdo si jako Trump slovíčkařením hraje s ohněm a kdo své stoupence neustále burcuje, ten nese odpovědnost za útok na srdce americké demokracie," je přesvědčen Maas. "Po celém světě můžeme sledovat, co se stane, když se radikální populisté dostanou k moci a systematicky štvou proti demokratickým institucím," uvedl.

Podle Maase radikální dav, který vzal ve středu útokem Kapitol, nezastupuje americkou většinu. "Naprostá většina amerických voličů stojí přesvědčeně za demokracií," napsal šéf německé diplomacie s tím, že americké volby byly hlasem proti pravicovému populismu. "To by měl Donald Trump konečně uznat. Každý republikán se špetkou odpovědnosti by se konečně měl Trumpovi postavit. Americké soudy jasně rozhodly, že tyto volby byly ve shodě se zákonem. Kdo to neuznává, neváží si vlastního národa," dodal Maas.

To, že Kongres USA dnes potvrdil jako vítěze loňských prezidentských voleb demokrata Joea Bidena, je pak podle Maase tou nejlepší odpovědí těm, kteří ve středu ve Washingtonu rozsévali chaos a nepokoj.

Závěrem svého příspěvku Maas popřál budoucímu prezidentovi Bidenovi a jeho viceprezidentce Kamale Harrisové dostatek sil k urovnání svárů v americké společnosti. "V boji za demokracii stojíme na vaší straně. Věrni americkému heslu E pluribus unum - z mnoha jeden," dodal Maas.

Německá kancléřka Angela Merkelová kritizovala středeční násilnosti v budově Kapitolu, sídla Kongresu Spojených států. S prohlášením vystoupila na úvod tiskové konference k závěru zimního zasedání poslanců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU). Uvedla, že záběry z budovy Kongresu byly znepokojivé. "Pobouřilo mě to a zarmoutilo," řekla kancléřka.

"Velice lituji toho, že prezident Trump svou porážku do konce listopadu neuznal a neuznal ji ani včera (ve středu)," řekla Merkelová. Uznání porážky pak označila za základní pravidlo demokracie.

Diese Bilder haben mich wütend und traurig gemacht. Ich bin aber sicher: Die amerikanische Demokratie wird sich als viel stärker erweisen als die Angreifer und Randalierer. – Kanzlerin #Merkel zu den Ereignissen in #WashingtonDC: pic.twitter.com/5N0kFqzyHg

— Steffen Seibert (@RegSprecher) January 7, 2021

Na dotaz, jakým způsobem Trump ke středečním násilnostem ve Washingtonu přispěl, Merkelová řekla, že může jen zopakovat svou lítost nad tím, že republikánský prezident se dosud k volební porážce nepostavil čelem.

Merkelová rovněž dodala, že nepochybuje o hlubokých kořenech americké demokracie a že zvolený demokratický prezident Joe Biden otevře za dva týdny, až nastoupí do funkce, novou kapitolu americké demokracie.

Související

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

Více souvisejících

Frank-Walter Steinmeier Donald Trump Kongres USA Prezident USA Německo Heiko Maas Angela Merkelová demokracie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Co bude s Ukrajinou, kdy vyhraje Trump? Zelenskyj se toho nebojí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí prohlásil, že se neobává možného vítězství bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách, i když existují náznaky, že Trumpova administrativa by mohla být více nakloněna Kremlu. Uvedl to server Kyiv Independent.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

před 3 hodinami

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

před 5 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 8 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 8 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 10 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nesmíme vykročit na cestu politického násilí, prohlásil Biden v projevu. Násilí podle něj do USA nepatří

Americký prezident Joe Biden ve svém televizním proslovu prohlásil, že "nesmíme, nemůžeme vykročit na cestu politického násilí" poté, co jeho vyzyvatel Donald Trump v sobotu přežil pokus o atentát. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy