VIDEO: Demokracie je mocnější než lži a štvaní. Německý prezident odsoudil události v USA, připsal je Trumpovi

Středeční násilnosti ve Washingtonu, kde dav příznivců republikánského prezidenta Donalda Trumpa zaútočil na sídlo Kongresu USA, dnes v mimořádném vystoupení odsoudila hlava německého státu Frank-Walter Steinmeier. Německý prezident mimo jiné prohlásil, že to byl Trump, kdo dav vyburcoval, ale že nepochybuje o tom, že demokratické instituce jsou silnější a mocnější než lži a vzájemné štvaní.

"Mírové předání moci je základem demokracie," řekl Steinmeier. "Ozbrojený dav povzbuzený úřadujícím prezidentem, který na tento základní kámen nedbá, zaútočil na Kongres USA. Byl to útok na srdce americké demokracie a ten útok stál, jak jsme se dosud dozvěděli, čtyři lidské životy," uvedl.

Scény, které se odehrávají v nejmocnější a nejstarší demokracii světa, jsou podle Steinmeiera výsledkem lhaní a ještě většího lhaní. "Jsem si ale jistý, že americká demokracie je silnější než nenávist. Demokratické instituce jsou silnější než štvaní a lhaní," řekl.

Zdůraznil, že Německo bude spolupracovat se zvoleným prezidentem Joeem Bidenem a také se všemi demokraticky smýšlejícími lidmi, nehledě na to, zda se hlásí k Demokratické či Republikánské straně. "Pochodeň demokracie bude opět jasně zářit," zdůraznil.

Steinmeier poukázal na vývoj v USA jako na důkaz toho, jak může být demokracie křehká, pokud o ni není pečováno. V této souvislosti připomněl čin německých demonstrantů, kteří během srpnového protestu proti karanténním opatřením pronikli přes hrazení na schody Reichstagu, který je sídlem německého Spolkového sněmu. Němečtí politici tehdy na událost reagovali pobouřeně.

"Své dnešní poselství proto adresuji nám všem. Nenávist a štvaní ohrožují demokracii, lži ohrožují demokracii, násilí ohrožuje demokracii. Mějme to na paměti obzvláště v těchto těžkých časech pandemie a právě v letošním volebním roce," upozornil Steinmeier na parlamentní volby, které Německo na konci září čekají. "Naše demokracie je důležitější než naše neshody," dodal.

"Demokratický svět je šokován a zděšen. Ale to nestačí, demokraté z celého světa se musí semknout. Boj proti úzkoprsému zaslepení, proti netoleranci a proti rozdělení naší společnosti je naším společným bojem," napsal dnes v komentáři pro Der Spiegel šéf německé diplomacie Heiko Maas. Podle něj by bylo nekritické ukázat prstem pouze na Ameriku, neboť i Německo čelí nenávistným skutkům. Jako příklad zmínil útok na synagogu v Halle či průnik demonstrantů proti karanténním opatřením na schody Reichstagu, sídla Spolkového sněmu.

"Jedno musí být zcela jasné. Ten, kdo si jako Trump slovíčkařením hraje s ohněm a kdo své stoupence neustále burcuje, ten nese odpovědnost za útok na srdce americké demokracie," je přesvědčen Maas. "Po celém světě můžeme sledovat, co se stane, když se radikální populisté dostanou k moci a systematicky štvou proti demokratickým institucím," uvedl.

Podle Maase radikální dav, který vzal ve středu útokem Kapitol, nezastupuje americkou většinu. "Naprostá většina amerických voličů stojí přesvědčeně za demokracií," napsal šéf německé diplomacie s tím, že americké volby byly hlasem proti pravicovému populismu. "To by měl Donald Trump konečně uznat. Každý republikán se špetkou odpovědnosti by se konečně měl Trumpovi postavit. Americké soudy jasně rozhodly, že tyto volby byly ve shodě se zákonem. Kdo to neuznává, neváží si vlastního národa," dodal Maas.

To, že Kongres USA dnes potvrdil jako vítěze loňských prezidentských voleb demokrata Joea Bidena, je pak podle Maase tou nejlepší odpovědí těm, kteří ve středu ve Washingtonu rozsévali chaos a nepokoj.

Závěrem svého příspěvku Maas popřál budoucímu prezidentovi Bidenovi a jeho viceprezidentce Kamale Harrisové dostatek sil k urovnání svárů v americké společnosti. "V boji za demokracii stojíme na vaší straně. Věrni americkému heslu E pluribus unum - z mnoha jeden," dodal Maas.

Německá kancléřka Angela Merkelová kritizovala středeční násilnosti v budově Kapitolu, sídla Kongresu Spojených států. S prohlášením vystoupila na úvod tiskové konference k závěru zimního zasedání poslanců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU). Uvedla, že záběry z budovy Kongresu byly znepokojivé. "Pobouřilo mě to a zarmoutilo," řekla kancléřka.

"Velice lituji toho, že prezident Trump svou porážku do konce listopadu neuznal a neuznal ji ani včera (ve středu)," řekla Merkelová. Uznání porážky pak označila za základní pravidlo demokracie.

Diese Bilder haben mich wütend und traurig gemacht. Ich bin aber sicher: Die amerikanische Demokratie wird sich als viel stärker erweisen als die Angreifer und Randalierer. – Kanzlerin #Merkel zu den Ereignissen in #WashingtonDC: pic.twitter.com/5N0kFqzyHg

— Steffen Seibert (@RegSprecher) January 7, 2021

Na dotaz, jakým způsobem Trump ke středečním násilnostem ve Washingtonu přispěl, Merkelová řekla, že může jen zopakovat svou lítost nad tím, že republikánský prezident se dosud k volební porážce nepostavil čelem.

Merkelová rovněž dodala, že nepochybuje o hlubokých kořenech americké demokracie a že zvolený demokratický prezident Joe Biden otevře za dva týdny, až nastoupí do funkce, novou kapitolu americké demokracie.

Související

Nově zvolenému prezidentovi Pavlovi přijela poblahopřát Zuzana Čaputová

Světoví politici gratulují Pavlovi k vítězství. Čaputová přijela osobně, Zelenskyj poblahopřál v češtině

Ke zvolení hlavou státu poblahopřáli Petru Pavlovi přední světoví politici. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier poznamenal, že vztahy Prahy a Berlína jsou úzké a přátelské. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeonvá. Ocenila také diplomatické zkušenosti někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO. Největším překvapením byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která přijela Pavlovi poblahopřát osobně.
Zuzana Čaputová

Čaputová navštíví Německo, jednat bude s prezidentem Steinmeierem

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštíví v úterý 24. ledna Berlín, kde bude jednat se svým německým kolegou Frankem-Walterem Steinmeierem a převezme Schwarzkopfovu evropskou cenu. O návštěvě novináře informovala kancelář německého prezidenta. Ocenění, které Čaputová od Nadace mladé Evropy Heinze Schwarzkopfa získala za rok 2021, dostane po odkladu kvůli pandemii nemoci covid-19 až nyní. Ceremonie se zúčastní také Steinmeier.

Více souvisejících

Frank-Walter Steinmeier Donald Trump Kongres USA Prezident USA Německo Heiko Maas Angela Merkelová demokracie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Ilustrační fotografie.

Tržby v malooobchodě loni klesly, v prosinci pokles zpomaloval

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly, pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

před 9 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Válka na Ukrajině: Rusové se přeskupují, soustředí se na pět obcí

Ruské invazní síly se na různých místech přeskupují a hlavní úsilí soustředí na útočné operace u Kupjansku, Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Novopavlivky na východě Ukrajiny, uvedl dnes ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb. Ten zároveň hlásí za uplynulý den odražení ruských útoků u desítky obcí v Luhanské a Doněcké oblasti, včetně Bachmutu.

Aktualizováno před 30 minutami

Lidé hledají přeživší v sutinách. (6.2.2023)

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má téměř 5000 obětí, jejich počet bude dále stoupat

Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na 4983. Jak dnes uvedl Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD), v Turecku zemřelo nejméně 3381 lidí. Otřesy tam zasáhly deset provincií, zraněných je v Turecku nejméně 20.426 lidí. V Sýrii podle posledních údajů zemřelo nejméně 1602 lidí. Celkový počet obětí bude zřejmě dále stoupat s tím, jak pokračují odklízecí práce.

před 32 minutami

před 45 minutami

před 54 minutami

Masarykova univerzita, ilustrační fotografie.

Policie se zabývá děním na pedagogické fakultě v Brně. Vznikla i petice

Atmosféra na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně zůstává necelý týden před zahájením jarního semestru vypjatá. Údajné obtěžování studentek odsoudili v prohlášeních nová děkanka Simona Koryčánková i rektor Martin Bareš, avizovali důkladné prošetření i preventivní kroky. Situací se podle deníku Právo začala zabývat také policie. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Češi se snadno nechají zmanipulovat sociálními sítěmi, myslí si studenti

Většina Čechů se nechá snadno zmanipulovat tím, co vidí na sociálních sítích. Myslí si to tři čtvrtiny žáků a studentů. Ti nejvíce důvěřují veřejnoprávním médiím. Důvěra dětí a dospívajících v média ale celkově klesá, vyplynulo z průzkumu mediální gramotnosti, kterou dnes zveřejnila společnost Člověk v tísni. Výsledky má ČTK k dispozici.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu

Tank Tomáš, na který se složili Češi, už byl nasazen do bojů na Ukrajině

Tank Tomáš zakoupený z prostředků českých dárců, už byl nasazen v bojích na Ukrajině. ČTK to řekl spoluautor kampaně Dárek pro Putina Martin Ondráček. Projekt ironicky pojmenovaný po ruském prezidentu Vladimiru Putinovi považuje za unikátní svorník mezi českými organizacemi, úřady a ukrajinskou stranou. Na první výročí ruské invaze do sousední země chystá iniciativa průvod Prahou a koncert, připravené už má i projekty pro poválečnou obnovu Ukrajiny.

před 3 hodinami

Počasí

Počasí bude v noci mrazivé. Teploty klesnou hluboko pod nulu

Česko má podle meteorologů před sebou slunečný týden. Až do pátku by mělo být převážně jasno nebo polojasno. Teploty se budou přes den pohybovat většinou okolo nuly, v noci ale mohou padat hluboko pod ni, a to až na minus 15 stupňů Celsia. 

Aktualizováno včera

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste

Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V Turecku zemřelo 2316 lidí, uvedl tamní úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Otřesy byly cítit v jedenácti tureckých provinciích, zraněných je přes 13.000. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939. V reakci na zemětřesení vyhlásil prezident sedmidenní státní smutek. V Sýrii si katastrofa vyžádala nejméně 1300 lidských životů, uvedly agentury. Druhé zemětřesení o síle 7,6 stupně zasáhlo podle úřadů jihovýchod Turecka před polednem SEČ.

včera

včera

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily. Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. 

včera

Ilustrační fotografie.

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci

Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně těžká", řekl televizi Nastojaščeje vremja velitel jedné z ukrajinských jednotek, bránící toto město v Donbasu na východě země. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde.

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na jednání lídrů zemí Evropské unie. Píše o tom dnes řada evropských médií s odkazem na dobře informované zdroje. Z bezpečnostních důvodů však žádný unijní představitel první Zelenského evropskou cestu mimo Ukrajinu za téměř rok války oficiálně nepotvrdil. 

Aktualizováno včera

Francie, ilustrační fotografie.

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění

Ve francouzském parlamentu se dnes naplno rozhořela bitva o důchodovou reformu prosazovanou prezidentem Emmanuelem Macronem, když kontroverzní návrh začalo projednávat plénum Národního shromáždění. Vláda, která nemá v dolní komoře parlamentu jistou většinu, čelí snahám opozičních stran plán zablokovat nebo alespoň změnit. Rozprava by mohla zabrat dva týdny, během nichž se čekají další protesty odpůrců reformy.

včera

Miloš Zeman se na Slovensku sešel s prezidentkou Zuzanou Čapputovou. (6.2.2023)

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou

Neformální večeří se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou ve Vysokých Tatrách zahájil dnes prezident Miloš Zeman návštěvu Slovenska, kam zavítal zhruba měsíc před skončením svého druhého prezidentského mandátu. ČTK to řekl mluvčí slovenské hlavy státu Martin Strižinec.

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) celoživotně. Nemoc se v Česku dlouho nevyskytovala, loni ale lékaři nahlásili pět případů. Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě k doporučenému postupuministerstva zdravotnictví. Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučují od 25 let věku po deseti letech pravidelné přeočkování, zdravotní pojišťovny ho ale nehradí.

včera

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Nadále však trvá na tom, že by takové rozhodnutí bylo legální. Nejmenování nového předsedy považuje končící hlava státu za vstřícné gesto na rozloučenou. Zeman to dnes řekl při dnešní návštěvě Slovenska televizi CNN Prima News.

Zdroj: ČTK

Další zprávy