
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier na mnichovské bezpečnostní konferenci pronesl důrazný projev, ve kterém se zaměřil na budoucnost německé politiky, evropskou bezpečnostní architekturu a stav liberální demokracie. Během svého vystoupení se několikrát kriticky vymezil vůči nové administrativě prezidenta Donalda Trumpa a varoval před hrozbami, které by mohly destabilizovat současný světový řád.
Steinmeier zdůraznil, že Německo zůstane spolehlivým partnerem svých spojenců, i když se země nachází v neobvyklé situaci předčasných voleb, které se uskuteční už za devět dní.
Podle německého prezidenta bude zahraniční a bezpečnostní politika Berlína nadále „evropská, transatlantická a multilaterální“. Zdůraznil, že nová spolková vláda musí „pracovat tak, aby respektovala a podporovala evropskou jednotu“. Tímto výrokem zřetelně odmítl sílící pozici krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD), která usiluje o omezení evropské spolupráce.
Steinmeier apeloval na nutnost výrazného zvýšení výdajů na obranu. Cíl dvou procent HDP, který byl přijat v roce 2014, už podle něj „patří do jiné éry“. „Každá budoucí vláda v Německu bude muset poskytnout nezbytnou finanční podporu,“ řekl a zároveň varoval před snižováním počtu amerických jednotek v Evropě.
Německý prezident se v této souvislosti setkal s americkým viceprezidentem J.D. Vancem a požádal jej, aby jakékoliv rozhodnutí o případném stažení vojsk bylo koordinováno s evropskými partnery. „I ty nejsilnější země, včetně USA, budou potřebovat spojence,“ upozornil.
Zároveň se kriticky vyjádřil k Trumpovým návrhům na ukončení války na Ukrajině. Podle Steinmeiera bude mít způsob, jakým tento konflikt skončí, „trvalý dopad na naši bezpečnostní architekturu i na vliv Evropy a USA ve světě“.
„Uzavření prosté dohody a následné stažení by nás všechny oslabilo,“ varoval a vyzval k využití kombinace „odstrašující síly a pevnosti“ v podpoře Ukrajiny.
Německý prezident se také obrátil na evropské lídry s varováním, aby nepropadali pasivitě a nejednali jen jako reakce na kroky americké administrativy. „Jsme subjekty, ne objekty v mezinárodním řádu. Nesmíme se nechat paralyzovat záplavou oznámení,“ řekl.
Zdůraznil také, že „absence pravidel se nesmí stát vůdčím principem nového světového pořádku“ a vyzval k posílení spolupráce mezi evropskými zeměmi, aby mohly čelit nejisté budoucnosti.
Hrozba pro liberální demokracii: Ruská propaganda i americké technologické elity
Steinmeier věnoval značnou část svého projevu ochraně liberální demokracie, přičemž ostře kritizoval nejen ruské a čínské aktivity v kyberprostoru, ale i vliv amerických technologických gigantů.
„Rusko a Čína už dlouho využívají digitální komunikaci k vedení hybridní války proti liberální demokracii,“ uvedl. Ještě větší obavy však podle něj vyvolává „historicky bezprecedentní koncentrace technologické, finanční a politické moci ve Spojených státech“.
„S velkým znepokojením sleduji, jak malá elita byznysmenů disponuje prostředky i ambicemi přepsat významnou část pravidel liberální demokracie. A když někteří z těchto podnikatelů otevřeně vyjadřují svůj despekt k demokratickým institucím a normám, je to vážný problém,“ řekl.
Podle všeho tím narážel především na Elona Muska, jehož výroky i kroky v oblasti umělé inteligence a svobody slova vyvolávají kontroverze. Na závěr přepnul do angličtiny, aby přímo oslovil mezinárodní publikum: „Evropští kolegové, musíme být tvrdší. Američtí spojenci, máme odlišné pohledy na svět, ale mnoho dobrých důvodů spolupracovat.“
Související

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Další útok nožem v Německu. Mladík pobodal dva lidi před obchodem
Německo , Frank-Walter Steinmeier
Aktuálně se děje
před 5 minutami

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
před 48 minutami

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
před 1 hodinou

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
před 1 hodinou

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
před 2 hodinami

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
před 3 hodinami

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
před 3 hodinami

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
před 4 hodinami

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
před 5 hodinami

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
před 6 hodinami

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
před 6 hodinami

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
před 8 hodinami

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
před 9 hodinami

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
před 10 hodinami

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera
Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
Letošní Velikonoce přinesly všelijaké počasí. Na úvod svátečního období pršelo, pak se vyjasnilo a oteplilo téměř na letní teploty. V pondělí večer dorazily bouřky. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejsou vyloučeny další bouřky v příštích dnech.
Zdroj: Jan Hrabě