Devět dní do brexitu. Johnson zřejmě prohraje další hlasování v parlamentu

Vláda premiéra Borise Johnsona by dnes mohla v parlamentu získat podporu pro návrh zákona, který má převést dojednané podmínky brexitu do britského práva. Na twitteru to uvedla obvykle dobře informovaná zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. Zároveň ale upozornila, že vláda poté zřejmě prohraje hlasování o dalším postupu při schvalování zákona, na které vyhradila pouhé tři dny.

Přidejte svůj názor

Boris Johnson
doporučujeme

Do termínu brexitu zbývá devět dní, zda Britové 31. října EU opustí, je ale stále nejasnější.

Podle Kuenssbergové si Johnsonova vláda zřejmě dokázala zajistit dostatečnou podporu pro to, aby byl dnes návrh prováděcího zákona schválen ve druhém čtení, a postoupil tak do fáze projednávání ve výborech. Hlasování se čeká kolem 20:00 SELČ.

Po tomto hlasování by se měli poslanci vyjádřit také k dalšímu harmonogramu schvalování zákona, který má přes 115 stran a dalších 126 stran vysvětlujících poznámek. Vláda návrh zveřejnila v pondělí a přála by si, aby jej poslanci Dolní sněmovny schválili již ve čtvrtek. Následně se musí k normě vyjádřit ještě Sněmovna lordů. Podle zpravodajky BBC ale poslanci kabinet v tomto případě pravděpodobně nepodpoří.

"Pokud vláda ztratí kontrolu nad harmonogramem, mohla by ztratit kontrolu nad celou věcí, a mohla by tak nakonec prohrát, nebo dostat něco k nepoznání jiného," uvedla Kuenssbergová. "K nepoznání" by poslanci mohli návrh zákona změnit pomocí různých dodatků.

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes na twitteru kritizoval kabinet a zopakoval, že jeho strana nepodpoří "výprodejovou" brexitovou dohodu, kterou vyjednal minulý týden ve čtvrtek Johnson se zbytkem Evropské unie. Labouristé se podle Corbyna chopí "každé příležitosti, jak zabezpečit práva zaměstnanců, ochránit naše hospodářství a zajistit, že lidé dostanou poslední slovo".

Labouristé už dříve uvedli, že se pokusí schválit v parlamentu dodatek k prováděcímu zákonu, který by vyžadoval uspořádání druhého referenda. Navrhnout chtějí také dodatek, který by žádal setrvání Británie v celní unii s EU.

Stínová ministryně zahraničí Emily Thornberryová vyjádřila dnes "rozhořčení" nad snahou vlády prosadit v tak krátké době zákon, který by převedl dojednané podmínky brexitu do britského práva. "Když jsem pracovala na zákonu o zdraví a sociální péči, který byl dost důležitý, trvalo to tři měsíce," zdůraznila labouristka. "Abychom my politici mohli dělat svou práci pořádně, potřebujeme čas," dodala. Labouristi podle ní nevidí jediný důvod, proč by měli hrát "hru Borise Johnsona".

"Poslanci měli více času na debatu o zákonu o volně žijících zvířatech v cirkusech (který se týkal 19 zvířat) než budou mít na rozhodování o budoucnosti 65 milionů lidí," napsala dnes na twitteru poslankyně zelených Caroline Lucasová.

"Jsme v této situaci, protože parlament tak dlouho prokrastinoval, nechalo se to na poslední minutu," kritizoval naopak poslance ministr pro bydlení Robert Jenrick.

Britové schválili odchod své země z EU v referendu v červnu 2016. Zda Spojené království evropský blok za devět dní skutečně opustí, je ale nejasné. Na základě zákona schváleného britským parlamentem s cílem zabránit brexitu bez dohody musel Johnson v sobotu požádat EU o odklad termínu brexitu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko zasáhla tragédie. 12 mrtvých po srážce autobusu s kamionem

13.11.2019 18:55 Aktualizováno Dvanáct lidí zemřelo a dvě desítky osob se zranily při dnešní srážce nákladního auta a autobusu na…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Německá policie zasáhla proti ilegálům

13.11.2019 17:41 Německá policie dnes zakročila proti zločinecké síti, jež umožňovala ilegální zaměstnávání cizinců,…

Změna v eurokomisi: Portfolio spojené s migrací se přejmenuje, na nátlak…

13.11.2019 17:02 Aktualizováno Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po tlaku části europoslanců přejmenuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama