Dezinformacím o covidu věří i učitelé, ukazuje znepokojivý průzkum ze Slovenska

Téměř třetina učitelů na Slovensku věří, že očkování proti covidu je přípravou na čipování lidí. Podobný počet učitelů si také myslí, že nový typ koronaviru se neobjevil náhodou, ale byl uměle vytvořen v laboratoři. Obě dezinformace přitom byly už dříve vyvráceny. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Průzkum, který si nechala vypracovat strana Spolu a Evropská lidová strana (EPP) mezi učiteli druhého stupně základních škol, ukázal, že až 62 procent učitelů si myslí, že tamní vláda nezvládá současnou situaci.

Podle poloviny oslovených učitelů vláda neinformuje o novém koronaviru pravdivě. 31 procent dotázaných učitelů si dokonce myslí, že očkování je přípravou na čipování lidí, ačkoliv jde o zjevnou dezinformaci. Už jen samotná implantace čipu skrze úzkou jehlu injekční stříkačky je nemožná.

Mnozí učitelé podle průzkumu důvěřují konspiračním médiím a zpochybňují vědecké poznatky o covidu-19. Například 44 procent učitelů považuje nemoc za běžné chřipkové onemocnění (EuroZpávy.cz vyvrátily tento mýtus ZDE) a 39 procent věří, že pravidelné nošení roušek má negativní zdravotní následky (vyvrátili jsme ZDE).

31 procent učitelů tvrdí, že nový typ koronaviru vznikl v přírodě, 30 procent učitelů si ale myslí, že byl vytvořen uměle v laboratoři, odkud byl záměrně rozšířen mezi lidi. Jen o jedno procento méně (29 procent) učitelů si myslí, že byl vytvořen uměle v laboratoři, odkud se dostal náhodně ven (EuroZprávy.cz vyvrátily například ZDE, ZDE a ZDE).

Téměř polovina učitelů se pak staví kriticky ke způsobu, jakým zvládlo ministerstvo školství první vlnu koronaviru. "Nespokojenost se týká zabezpečení hlasových a datových služeb pro učitelský sbor. Drtivá většina učitelů si náklady musela hradit ze svých vlastních zdrojů," vysvětlil pro agenturu TASR předseda strany Spolu Juraj Hipš.

"Čeká nás dlouhý boj s manipulativními dezinformacemi a zápas o sílu faktů ve veřejném prostoru. Potřebujeme kombinaci domácích a evropských řešení," uvedl europoslanec Vladimír Bilčík. Dodal, že je potřeba zasáhnout i vůči dezinformacím na sociálních sítích. 

Agentura Focus zrealizovala průzkum na vzorku 518 učitelů druhého stupně základních škol v termínu od 25. září do 4. října.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covid: Británie a Itálie hlásí nižší přírůstek nakažených, potíže…

28.11.2020 21:26 Aktualizováno Itálie a Británie dnes ohlásily méně případů nákazy koronavirem a úmrtí s covidem-19 za 24 hodin…

Británie uzavřela s Francií dohodu k migraci, brexitové jednání pokračuje

28.11.2020 21:06 Britská ministryně vnitra Priti Patelová dnes novináře ujistila, že vyjednávání mezi Británií a…

Po celé Francii se protestovalo proti návrhu zákona o bezpečnosti, došlo…

28.11.2020 20:59 Aktualizováno V sedmdesáti francouzských městech dnes desetitisíce občanů protestovaly proti návrhu…

Na německo-polské hranici protestovali "koronaskeptici", dorazili i…

28.11.2020 19:59 Aktualizováno Ve Frankfurtu nad Odrou na německo-polské hranici se dnes konala demonstrace proti koronavirovým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama