Téměř třetina učitelů na Slovensku věří, že očkování proti covidu je přípravou na čipování lidí. Podobný počet učitelů si také myslí, že nový typ koronaviru se neobjevil náhodou, ale byl uměle vytvořen v laboratoři. Obě dezinformace přitom byly už dříve vyvráceny. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus.
Průzkum, který si nechala vypracovat strana Spolu a Evropská lidová strana (EPP) mezi učiteli druhého stupně základních škol, ukázal, že až 62 procent učitelů si myslí, že tamní vláda nezvládá současnou situaci.
Podle poloviny oslovených učitelů vláda neinformuje o novém koronaviru pravdivě. 31 procent dotázaných učitelů si dokonce myslí, že očkování je přípravou na čipování lidí, ačkoliv jde o zjevnou dezinformaci. Už jen samotná implantace čipu skrze úzkou jehlu injekční stříkačky je nemožná.
Mnozí učitelé podle průzkumu důvěřují konspiračním médiím a zpochybňují vědecké poznatky o covidu-19. Například 44 procent učitelů považuje nemoc za běžné chřipkové onemocnění (EuroZpávy.cz vyvrátily tento mýtus ZDE) a 39 procent věří, že pravidelné nošení roušek má negativní zdravotní následky (vyvrátili jsme ZDE).
31 procent učitelů tvrdí, že nový typ koronaviru vznikl v přírodě, 30 procent učitelů si ale myslí, že byl vytvořen uměle v laboratoři, odkud byl záměrně rozšířen mezi lidi. Jen o jedno procento méně (29 procent) učitelů si myslí, že byl vytvořen uměle v laboratoři, odkud se dostal náhodně ven (EuroZprávy.cz vyvrátily například ZDE, ZDE a ZDE).
Téměř polovina učitelů se pak staví kriticky ke způsobu, jakým zvládlo ministerstvo školství první vlnu koronaviru. "Nespokojenost se týká zabezpečení hlasových a datových služeb pro učitelský sbor. Drtivá většina učitelů si náklady musela hradit ze svých vlastních zdrojů," vysvětlil pro agenturu TASR předseda strany Spolu Juraj Hipš.
"Čeká nás dlouhý boj s manipulativními dezinformacemi a zápas o sílu faktů ve veřejném prostoru. Potřebujeme kombinaci domácích a evropských řešení," uvedl europoslanec Vladimír Bilčík. Dodal, že je potřeba zasáhnout i vůči dezinformacím na sociálních sítích.
Agentura Focus zrealizovala průzkum na vzorku 518 učitelů druhého stupně základních škol v termínu od 25. září do 4. října.
Související
Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů
Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , Slovensko , učitelé , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Vystrčil si stěžuje na nůž do zad od Babiše. Na Tchajwan poletí komerčním letem
před 1 hodinou
Alžbětu II. by dnešní svět znepokojoval, naznačil král Karel III.
před 2 hodinami
První detektivka vyšla před 185 lety. Vrahem v ní nebyl člověk
před 2 hodinami
Magyar zastaví vystoupení Maďarska z Mezinárodního trestního soudu. Vyslovil se pro zatčení Netanjahua
před 3 hodinami
Babišova vláda neposkytne letoun Vystrčilovi pro cestu na Tchaj-wan. Poklonkování Číně, tvrdí opozice
před 4 hodinami
Trump razantně odmítl možnost prodloužení příměří s Íránem
před 4 hodinami
Pohonné hmoty v úterý zdraží. Vláda zvýšila strop
před 5 hodinami
EU by mohla schválit 90miliardovou půjčku Ukrajině už ve středu
před 6 hodinami
Magyar měl první telefonický hovor s Ficem. Nadiktoval si podmínky, za jakých může spolupracovat se Slovenskem
před 7 hodinami
Aplikace na ověřování věku stála EU sto milionů. Za dvě minuty byla prolomena
před 8 hodinami
Už nejsou spolehlivý spojenec. Ukrajina definitivně odepsala USA, Zelenskyj zásadně mění rétoriku
před 8 hodinami
EU se raduje. Po odstranění maďarské překážky nic nebrání v masivní půjčce Ukrajině
před 9 hodinami
Kuba tajně jedná s USA. Zmítá se v hluboké krizi
před 10 hodinami
Hnutí Duha poslalo Macinkovi předžalobní výzvu. Pokud se neomluví, jde k soudu
před 11 hodinami
CNN: Příměří s Íránem se zhroutilo kvůli Trumpovi. Jeho chování vadí i lidem kolem něj
před 12 hodinami
Počasí o víkendu: Čeká nás teplá sobota, v neděli se ochladí
včera
Máme důkazy, že prezidentské volby v roce 2020 nebyly legitimní, tvrdí šéf FBI. Podle médií je paranoidní
včera
Příměří s Íránem skončí ve středu. Trump očekává obnovení bojů
včera
Evropa svůj jaderný arzenál nerozšíří ani kvůli Rusku, usnesly se státy NATO
včera
Zelenskyj: Putin zvažuje dvě varianty, co dál. Jednou z nich je útok na Pobaltí
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varuje, že pokud se Rusko rozhodne pro rozsáhlou ofenzívu na frontě, bude k tomu muset přistoupit k další vlně mobilizace. Podle hlavy státu Vladimir Putin aktuálně zvažuje dvě varianty dalšího postupu. První z nich představuje opakování velkého útoku přímo na Ukrajinu. Druhou možností je podle prezidenta pokus o úder s menšími náklady a vynaloženým úsilím, který by se zaměřil na jiné cíle.
Zdroj: Libor Novák