Epidemická situace na Slovensku se prý mírně zlepšuje

Nepříznivá epidemická situace na Slovensku v souvislosti s koronavirovou nákazou se mírně zlepšuje i díky očkování proti covidu-19, v zemi ale nadále platí nejvyšší rizikový stupeň protiepidemického systému. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Dříve bylo Slovensko v přepočtu na obyvatele na prvním místě na světě v přírůstku úmrtí na covid-19. V březnu Bratislava očekává dodávky takového počtu vakcín, který dosud dohromady obdržela od začátku očkování loni v prosinci.

"Předpoklad na další období je, že se bude zlepšovat epidemická situace. Je to díky očkování, ale i díky lidem, kteří dodržují opatření," uvedl Krajčí, jenž kvůli vývoji epidemie v zemi čelí výzvám k rezignaci a to i v části koalice. Ministr opakovaně demisi odmítl, zastal se ho i premiér Igor Matovič.

Podle Krajčího se stabilizovala situace v počtu hospitalizovaných s covidem-19, který se ale drží blízko maxima. V zemi kleslo reprodukční číslo a na rozdíl od Česka, Polska, Maďarska či Rakouska se výrazněji nezvýšil počet nových potvrzených případů koronaviru, byť přírůstek zůstává vysoký.

Nakažlivější, takzvanou britskou mutaci koronaviru nově slovenské úřady zjistily u devíti z deseti zkoumaných vzorků.

V současnosti na Slovensku platí nejpřísnější omezení od propuknutí koronavirové nákazy. Večer a částečně v noci není až na výjimky povoleno vycházení, kromě toho úřady ponechaly v platnosti i další restrikce volného pohybu a jiná karanténní opatření.

Slovensko očekává v březnu výrazné navýšení dodávek vakcín proti covidu-19. Po potížích s registrací na očkování Krajčí odvolal šéfa národního centra zdravotnických informací, které systém spravuje. V uplynulých dnech po uvolnění termínů na očkování příslušný internetový portál pod náporem zájemců řádně nefungoval, o rezervace volných míst usilovalo mnoha lidí.

Po připravované změně se zájemci podle ministerstva zdravotnictví nově budou moci zaregistrovat kdykoliv, úřady je pak na podání očkovací látky pozvou. Očkování po změnách strategie až na výjimky postupuje podle věku tak, že senioři mají přednost.

Související

Více souvisejících

Slovensko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 22 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán musí být zastaven, než bude pozdě. Izrael spustil po víkendovém útoku ofenzívu, zatím jen politickou

Izrael spustil po víkendovém íránském útoku také "politickou ofenzívu" proti islámské republice. Uvedl to v úterý izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy