Evropská unie je připravena zavést vůči Moskvě další sankce, pokud se dál zhorší situace situace na Ukrajině, na kterou minulý týden zaútočila ruská armáda. EU hodlá také odbourat svou závislost na dodávkách plynu a jiných energetických surovin z Ruska.
Při dnešní návštěvě Bratislavy to novinářům řekla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Podpořila integrační ambice Ukrajiny a podporu v této souvislosti vyslovila i Gruzii a Moldavsku.
"Ty sankce, které jsme již zavedly, budou mít na Rusko masivní dopad. Pokud se situace bude zhoršovat, zavedeme další sankce. Musíme být připraven také na odvetná opatření ze strany Ruska," řekla von der Leyenová, případné nové postihy vůči Moskvě neupřesnila.
EU už například vyloučila velké ruské banky z platebního systému SWIFT, zakázala prodávat do Ruska eura či jakkoli se podílet na projektech spojených s Ruským fondem přímých investic (RDIF). Pro ruské letecké společnosti státy EU uzavřely svůj vzdušný prostor, na svůj sankční seznam přidaly jména řady s Kremlem spojených osob.
Evropský blok podle šéfky EK zvládne stávající topnou sezónu i v případě, že by Moskva zastavila dodávky zemního plynu. "Naši partneři, kteří dodávají zkapalněný plyn, jsou nám ochotni poskytnout další dodávky. Jsme připraveni odbourat závislost na ruském plynu a dalších energiích," uvedla von der Leyenová, v této souvislosti zmínila investice do udržitelných zdrojů energií.
Snížení závislosti EU na dovozu energií z Ruska podpořil na společné tiskové konferenci se šéfkou EK slovenský premiér Eduard Heger, jehož země stále pokrývá svou potřebu plynu či ropy právě zejména importem z Ruska.
EU je podle von der Leyenové připravena pomoci zemím, které zasáhla uprchlická vlna v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině. Slovenské hranice s Ukrajinou překročilo od ruské invaze 79.000 osob. Von der Leyenová ocenila také pomoc a solidaritu Slováků s uprchlíky a vyslovila se pro vytvoření humanitárních koridorů na Ukrajině tak, aby obyvatelstvo mohlo opustit místa bojů.
Podpořila rovněž integrační ambice Ukrajiny. "Tito odvážní lidé, kteří jsou ochotni bojovat a umírat za naše společné hodnoty, patří do naší evropské rodiny," řekla von der Leyenová. V této souvislosti podpořila také Gruzii a Moldavsko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí podal žádost o přijetí své země do EU.
Související
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
před 1 hodinou
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
před 1 hodinou
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
před 2 hodinami
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
před 3 hodinami
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
před 4 hodinami
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
před 5 hodinami
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
před 5 hodinami
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
před 7 hodinami
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
včera
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
včera
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
včera
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
včera
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
včera
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
včera
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
včera
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
Premiér Andrej Babiš se rozhodl opětovně otevřít téma dlouhotrvajícího sucha v České republice a oznámil záměr obnovit Národní koalici boje proti suchu. Reaguje tak na pokračující vlny veder a tropických teplot, které doprovází jedna z nejsilnějších vln sucha za poslední desetiletí. K řešení situace si přizval bývalého ministra životního prostředí a současného hejtmana Ústeckého kraje Richarda Brabce, který se doposud věnoval především svému regionu a otázkám klimatu se vyhýbal.
Zdroj: Libor Novák