Europoslanci odsoudili omezení možnosti potratů v Polsku

Evropský parlament dnes odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí.

Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Polská opozice i davy lidí v ulicích od konce října protestují proti verdiktu ústavního soudu, podle něhož současná podoba potratového zákona z roku 1993 porušuje ústavu. Soud, složený převážně ze soudců nominovaných konzervativní vládní stranou Právo a spravedlnost, zavrhl tu část zákona, která dosud dovolovala přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. To byla podle statistik příčina 98 procent legálních potratů v minulých letech. Dále povoleny mají zůstat jen interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Podle dnešního usnesení Evbropského parlamentu přijatého poměrem hlasů 455 ku 145 je rozhodnutí "dalším příkladem převzetí politické moci nad soudy a systémového selhávání vlády práva". Verdikt podle poslanců učinili soudci, kteří jsou "plně závislí na politicích". Instituce EU dlouhodobě vedou s Polskem řízení kvůli obavám z narušení nezávislosti soudů a Varšava již byla po rozhodnutí unijní justice nucena upravit několik částí sporné soudní reformy. Podle europoslanců by unie měla z omezení potratů učinit další součást řízení.

Předsedkyně polského ústavního soudu Julia Przylembská v reakci na usnesení europoslanců řekla, že jde "o bezprecedentní pokus zasahovat do vnitřních systémových záležitostí Polska, na které se nevztahují unijní smlouvy". Europoslancům také podle polské tiskové agentury PAP vzkázala, že Evropská unie nemá pravomoc ovlivňovat rozhodnutí ústavního soudu členské země ani hodnotit legálnost výběru jeho soudců.

Rozhodnutí soudu podle dnešního usnesení bude polské ženy nutit, aby podstupovaly "nebezpečné, tajné a život ohrožující potraty" nelegální cestou. Poslanci rovněž upozornili, že podle rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva protipotratové zákony porušují základní práva žen.

"Považuji to za nehumánní, postrádající jakýkoli respekt vůči ženám. Tento obrázek nepatří do civilizovaného světa, kde ctíme právo každého na rozhodování o sobě samém," kritizovala omezení potratů česká liberální místopředsedkyně EP Dita Charanzová.

Evropští zákonodárci v usnesení podpořili právo Poláků protestovat i v době, kdy je v zemi kvůli koronaviru omezeno shromažďování. V souvislosti s masovými protesty konajícími se pravidelně od vydání soudního verdiktu se polská vláda rozhodla zatím výrok soudců oficiálně nezveřejnit, takže verdikt dosud není účinný.

Související

Více souvisejících

evropský parlament potraty Polsko těhotenství Dita Charanzová (ANO)

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy