Europoslanci vyjádřili podporu skupině Memorial a kritizovali Putina

Europoslanci dnes v rozpravě na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku vyjádřili podporu ruské nevládní organizaci Memorial, která se proslavila odhalováním zločinů komunismu a kterou se ruské úřady nyní snaží zlikvidovat. V debatě opakovaně zazněla ostrá kritika ruského prezidenta Vladimira Putina a apel na zachování cenných historických archivů.

Europoslanec Andrius Kubilius, který je bývalým litevským premiérem, uvedl, že Putin chce Memorial zničit a vrátit sovětského diktátora Josifa Stalina "na výsluní". "Největší obětí Stalinových zločinů byl samotný ruský národ. Ten si musí uvědomit tragické zločiny své minulosti, protože to je jediný způsob, jak překonat nostalgii po imperiální minulosti, kterou se vyznačuje nová ruská demokracie," poznamenal.

Kubilius vzápětí dodal, že mentalita ve Stalinových a Putinových časech se příliš neliší. "Jediný rozdíl je v tom, že jeden režim byl silnější v masových perzekucích a druhý v masové kleptokracii," pokračoval. "Putinova logika je velmi jednoduchá, není třeba registrovat ani prošetřovat zločiny ani Putinovy, ani Stalinovy. Musíme se pokusit zničit tento Putinův pokus vrátit Stalina na výsluní a ničit památku jeho zločinů," dodal Kubilius s tím, že by bylo dobré vytvořit post zvláštního vyslance EU pro lidská práva v Rusku.

Česká lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová označila Memorial za "legendu" v lidskoprávní oblasti. "Tato organizace je pro Putina nepohodlná a také asi nebezpečná," uvedla. "Není to zahraniční agent, není to extremistická organizace. Memorial pomáhá zahraničním badatelům hledat stopy v archivech. Posledních pět let, od roku 2016, má Memorial i českou pobočku. Právě díky Memorialu se podařilo zmapovat osudy některých z více než tisícovky Čechů, kteří byli popraveni v někdejším Sovětském svazu," dodala s tím, že ruská prokuratura sice českou pobočku ohrozit nemůže, ale postupuje proti skupině v Rusku. V závěru uvedla, že EU by měla "uvalit a podporovat sankce proti všem ruským představitelům, kteří nezákonně brání v práci a samotné existenci Memorialu a podobných organizací".

Francouzský europoslanec Raphaël Glucksmann označil Memorial za "svědomí Ruska" a dodal, že kritizuje ruský režim, nikoliv ruský národ. V závěru vystoupení zdůraznil, že by ruští oligarchové a politici neměli mít možnost jezdit do EU lyžovat či mít vily na Azurovém pobřeží.

Memorial vznikl na konci 80. let a k jeho zakladatelům patřil sovětský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Andrej Sacharov. Organizace proslula především odhalováním zločinů stalinismu, věnuje se také ochraně lidských práv. V současnosti tato mezinárodní historicko-vzdělávací a lidskoprávní společnost, jejíž hlavní sídlo je v Moskvě, zveřejňuje jména politických vězňů v dnešním Rusku a informace o porušování lidských práv v ruských věznicích.

Zrušení mezinárodní podoby Memorialu žádá ruská prokuratura a řízení se vede u ruského nejvyššího soudu, který jednání o věci 14. prosince opět odročil. Jako důvod pro rozpuštění podle Memorialu prokuratura uvedla, že organizace soustavně porušuje zákon o takzvaných zahraničních agentech. Ten Rusko přijalo v roce 2012 a postupně ho rozšířilo z nevládních organizací na nezávislá média i jednotlivce, kteří přijímají finance ze zahraničí a podle úřadů vyvíjejí politickou činnost.

Související

Více souvisejících

evropský parlament Vladimír Putin Rusko

Aktuálně se děje

před 58 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy