Evropa musí mít vlastní politickou strategii. Jinak bude míčem pro hru velmocí, varoval Maas

Evropa může očekávat od zvolení demokrata Joea Bidena novým americkým prezidentem zlepšení vztahů se Spojenými státy. Na dnešním Berlínském fóru o zahraniční politice to prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas, který varoval, že bez politické strategie či datové bezpečnosti by se Evropa mohla stát míčem pro hru velmocí.

Podle Maase není pochyb, že Biden chce vylepšit vztahy s Evropou, které se za poslední čtyři roky prezidentského mandátu republikána Donalda Trumpa vyhrotily. "Poslední roky bylo možné vnímat spíše jako kontrolu škod," řekl šéf německé diplomacie. "Nyní je na čase, abychom jako Evropané předložili vlastní nabídku nových transatlantických vztahů," uvedl s tím, že není možné nechat se změnou v USA ukolébat a pohodlně se usadit do křesla.

"Staré časy se již nevrátí, musíme mít vlastní strategii," zdůraznil Maas. "V opačném případě se staneme jen míčem pro hry velmocí," varoval. Jako příklad zmínil postoj k Číně, ke které jednotlivé unijní státy přistupují různě a kterou USA vnímají jako hlavního konkurenta.

Vedle vlastní politické strategie zmínil Maas i nezbytnost datové suverenity Evropy, která je důležitá i pro rozvoj umělé inteligence. V Berlíně se tento týden koná konference o digitalizaci, na které v pondělí o tématech datové nezávislosti Evropy hovořil i německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Bezpečnost Evropy totiž není podle Berlína definována jen politickými a vojenskými kapacitami, ale i kontrolou nad svými daty.

O nezbytnosti změny v přístupu Evropy k USA dnes hovořila také německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová. Složité období Trumpova prezidentství vnímá jako budíček. "Využít nadcházející čtyři roky Bidenovy administrativy je v našem zájmu. V řadě ohledů, jako jsou klimatické změny a obrana, ale musíme nejdříve dostát vlastním cílům a očekáváním," uvedla.

Krampová-Karrenbauerová zmínila také to, že spojenci nyní od Německa očekávají více než v minulosti. Podle ní je teď důležité vést o závazcích s německou veřejností diskusi. K většímu zapojení Německa nejen do péče o transatlantické vztahy vyzvala tento měsíc i německá kancléřka Angela Merkelová, když prohlásila, že Německo sdílí se svými spojenci nejen závazky vůči NATO, ale také stejné demokratické hodnoty. "Víme, a to právem, že musíme převzít větší díl odpovědnosti," uvedla kancléřka.

Související

Antony Blinken

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie Blinken

Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro energetické zabezpečení Evropy, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Na jednání se svým německým protějškem Heikem Maasem se zástupci obou států shodli, že budou společně i nadále stát proti ruským "provokacím" vůči Ukrajině.

Více souvisejících

Heiko Maas Angela Merkelová Německo EU USA (Spojené státy americké) Annegret Krampová-Karrenbauerová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy