Evropa nadále zpřísňuje proticovidová opatření, pandemie nepolevuje ani v Americe

Některé evropské státy včetně Polska, Česka či Německa dnes opět ohlásily nejvyšší denní přírůstky infikovaných koronavirem od propuknutí nákazy. Vlády na starém kontinentu ve světle zhoršující se situace zvažují přísnější režim; Francii podle agentury Reuters zavede celostátní karanténu a Německo podle médií čeká uzavření restaurací či omezení shromažďování.

V boji s covidem-19 by členské státy EU měly postupovat společně, doporučila dnes Evropská komise. Pandemie nepolevuje ani ve Spojených státech, kde se za posledních sedm dní nakazilo téměř půl milionu lidí.

Koronavirem SARS-CoV-2 se od konce loňského roku, kdy se tento typ viru poprvé prokázal v Číně, celosvětově nakazilo už přes 44 milionů lidí, uvádí americká Univerzita Johnse Hopkinse. Bezmála 1,2 milionu jich na komplikace spojené s onemocněním covid-19 zemřelo.

Země Evropské unie by měly přikročit k vzájemnému uznávání covidových testů a začít využívat antigenové rychlotesty, aby zajistily průchodnost vnitřních hranic, navrhla dnes Evropská komise. Státy mají podle nezávazných doporučení zajistit propojitelnost svých trasovacích aplikací či lépe komunikovat se svými občany o prospěšnosti vakcín, jejichž společný nákup chce komise dále rozšířit, i zavedených opatření. V některých zemí sílí nálady proti restrikcím. V úterý večer například pokračovaly protesty proti vládním nařízením v Římě.

V Polsku za poslední den přibylo 18.820 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku pandemie; zemřelo 236 pacientů, což je také nejvíce během jediného dne. Dosud nejvyšší bilanci zaznamenalo i Německo, které za poslední den hlásí 14.964 potvrzených případů. I tak má ovšem země méně nově nakažených než osmkrát menší Česko, kde testy za úterý potvrdily 15.663 pozitivních vzorků. Nová bilance tak o 400 překonala tu nejvyšší zaznamenanou z minulého pátku.

Německá média informovala, že kancléřka Angela Merkelová při dnešním jednání s premiéry spolkových zemí navrhne mimo jiné uzavření barů a restaurací či divadel a sportovišť a setkání více než dvou lidí. Francie podle zdrojů Reuters tento týden chystá vyhlásit celostátní karanténu. Lidé budou muset zůstat doma s výjimkou cest do práce nebo kvůli zajištění životních potřeb a sportu. Slovenská vláda dnes podle očekávání do 8. listopadu prodloužila faktický zákaz vycházení, který se netýká lidí s negativním testem.

V Rusku s covidem-19 za uplynulý den zemřelo 347 lidí, což je v zemi zatím nejhorší bilance od začátku koronavirové pandemie. Nejvyšší přírůstek úmrtí dnes oznámily také úřady na Ukrajině, kde za 24 hodin zemřelo 165 infikovaných, a v Íránu. Tato pandemií nejhůře zasažená země Blízkého východu ohlásila 415 úmrtí pacientů nakažených koronavirem.

Téměř půl milionu lidí se za posledních sedm dní nakazilo koronavirem ve Spojených státech, uvedla na základě svých statistik agentura Reuters. Rekordní nárůsty v zemi, která se připravuje na prezidentské volby, nyní zaznamenává především Středozápad. V sousedním Mexiku počet nakažených od začátku epidemie překonal hranici 900.000.

Související

Ilustrační foto

Počasí: Cháron může do Evropy přinést nejteplejší léto v historii. Teploty porostou k 48 stupňům

Česká republika má ten zatím nejteplejší den roku za sebou. Teploty hravě vyrostly až k 38 stupňům a ačkoliv tropické třicítky budou pokračovat i tento týden, zatím se nezdá, že by rekordní sobotu překonaly. Jižní a východní Evropa se ale na rekordní teploty teprve připravuje. , protože přichází spalující vlna veder. Po Evropě se začala pohybovat tlaková výše nazvaná Cháron, která bude téměř jistě trhat rekordy. A Evropa díky ní může zažít nejteplejší léto v historii.

Více souvisejících

evropa USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk

Více než polovina ukrajinských uprchlíků zažila v Česku agresi kvůli svému ukrajinskému původu. Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na průzkum, který vypracovala agentura PAQ Research.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy