Evropská komise bude čelit žalobě, nevyužila sankce za porušení principu vlády práva

Evropský parlament dnes podal u Soudního dvora EU žalobu na Evropskou komisi kvůli nečinnosti, protože zatím nezasáhla proti státům porušujícím principy právního státu. Informoval o tom předseda parlamentu David Sassoli. Podle nových pravidel může komise státům, které vládu práva nerespektují, pozastavit čerpání peněz z unijních fondů. Řízení pro porušení vlády práva nyní EK vede s Polskem a Maďarskem.

"Právní služba europarlamentu právě podala u Soudního dvora žalobu na Evropskou komisi kvůli tomu, že neaplikovala mechanismus vlády práva. Nyní očekáváme, že komise bude jednat. Slova je třeba přetavit v činy," napsal na twitteru Sassoli.

Nová pravidla podmiňující čerpání unijních peněz dodržováním principů právního státu platí od začátku roku. Maďarsko a Polsko se pak obrátily na soud se stížností, protože podle nich nové pravidlo porušuje unijní právo. Soudní dvůr o jejich stížnosti zatím nerozhodl.

Europoslanci odhlasovali usnesení o žalobě na EK už v červnu. Podle nich je potřeba ochránit bezprecedentní balík více než 1,8 bilionu eur (přes 46 bilionů korun), tvořený sedmiletým unijním rozpočtem a fondem obnovy, před zneužíváním v zemích, které efektivně nevyšetřují korupci či střet zájmů.

Unijní exekutiva dlouhodobě vede s Maďarskem a Polskem několik oddělených řízení souvisejících s právním státem, evropskými hodnotami a právy sexuálních menšin. V říjnu vygradoval spor Bruselu s Varšavou, když polský ústavní soud rozhodl, že některé články základních smluv o Evropské unii odporují polské ústavě. Polský soud vydal tento verdikt poté, co se na něj obrátil premiér Mateusz Morawiecki. Ten nesouhlasil s výrokem unijního soudu, že soudní reforma prosazovaná polskou vládou může ohrozit nezávislost justice v zemi.

Související

David Sassoli

Europoslanci společně uctili památku zesnulého předsedy Sassoliho

Poslanci Evropského parlamentu (EP) a vysocí státní činitelé dnes společně na plénu ve Štrasburku uctili památku v úterý zesnulého předsedy EP Davida Sassoliho. Kruhovému hlavnímu jednacímu sálu dominovala fotka Sassoliho s vlajkou Evropské unie v pozadí a bílá kytice.
David Sassoli

EU truchlí. Zemřel předseda EP David Sassoli, vzpomínají na něj politici z řady zemí

V Itálii v noci na dnešek zemřel předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Italskému politikovi a bývalému novináři bylo 65 let a zdravotními problémy trpěl delší dobu, od konce prosince byl hospitalizován na onkologické klinice v Avianu kvůli problémům s imunitou, uvedl jeho mluvčí. Náhlé Sassoliho úmrtí označují evropští politici za velkou ztrátu, podle nich zemřel přesvědčený Evropan a bytostný zastánce evropské integrace. V čele europarlamentu jej s velkou pravděpodobností nahradí maltská pravicová europoslankyně Roberta Metsolaová.

Více souvisejících

David Sassoli (předseda EP) evropský parlament evropská komise

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Frank-Walter Steinmeier

Petra Pavla v Berlíně přijal jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier

Českého prezidenta Petra Pavla dnes dopoledne v Berlíně přijal jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier. Přijetím v prezidentském sídle na berlínském zámku Bellevue zahájil Pavel oficiální část návštěvy německé metropole, setkání obou hlav států je zároveň vrcholem této cesty. Pozdě odpoledne Pavla přijme také spolkový kancléř Olaf Scholz, toto setkání je ale označováno jako běžné bez oficialit.

před 22 minutami

před 34 minutami

Jozef Síkela

Nikdo si nedovedl představit, že na konci zimy bude situace s plynem tak dobrá, řekl Síkela

Česko z energetického hlediska zvládlo zimu, hlavní roli přitom hrálo snížení spotřeby plynu. Zásobníky jsou nyní naplněné více než z poloviny, asi třikrát víc než loni touto dobou. Při zopakování loňské spotřeby budou na příští zimu opět plné, řekl dnes novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zdůraznil také, že od začátku roku do Česka nepřitekl žádný zemní plyn z Ruska.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Zdroj: ČTK

Další zprávy