Evropská unie navrhla sankce i na Putinovu údajnou přítelkyni Kabajevovou

Evropská unie navrhla v souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu uvalit sankce na někdejší ruskou gymnastku Alinu Kabajevovou, která je podle médií přítelkyní prezidenta Vladimira Putina a stojí v čele velké mediální skupiny NMG. Uvedla to dnes agentura Bloomberg s odkazem na dokument, do kterého měla možnost nahlédnout.

Mediální skupině NMG patří několik ruských televizí, rozhlasová stanice či deník Izvestija. Podle sedmadvacítky je NMG proto zodpovědná za šíření vládní propagandy a podporu akcí, které podkopávají nezávislost a územní celistvost Ukrajiny.

Olympijská vítězka z Atén a bývalá poslankyně za vládnoucí stranu Jednotné Rusko bývá médii považovaná za Putinovu přítelkyni. Kreml opakovaně popřel zprávy, že Putin má s Kabajevovou milostný vztah nebo děti. Osobní život šéfa Kremlu je pro ruská média tabu. Bulvární plátek, který kdysi vypustil neověřenou zprávu o jeho údajném vztahu s Kabajevovou, brzy zkrachoval.

Návrh ještě musí schválit členské státy a je možné, že se předtím změní. Očekává se, že velvyslanci se sejdou v pátek ráno, aby projednali - a případně schválili - šestý balíček sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu. Opatření zahrnují také návrh do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie.

Blok již dříve uvalil sankce na ruského prezidenta a jeho dvě dcery, které měl se svou bývalou manželkou Ljudmilou, s níž strávil v manželství 31 let.

Americký deník The Wall Street Journal minulý měsíc s odvoláním na nejmenované americké představitele uvedl, že Spojené státy se sankcemi vůči Kabajevové otálely kvůli obavám, že by to mohlo zvýšit napětí.

Proti Kabajevové také vznikla on-line petice ve Švýcarsku, kterou k dnešnímu dni podepsalo téměř 75.000 lidí. Lidé v ní vyzývají švýcarské úřady k vyhoštění bývalé gymnastky, která se zde podle autorů petice ukrývá se svými dětmi.

Související

Více souvisejících

sankce Vladimír Putin Alina Kabajevová

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počet žadatelů o azyl v EU stoupl. Loni překročil milion

Počet žadatelů o azyl v zemích EU loni převýšil hranici jednoho milionu a vzrostl o přibližně 18 procent ve srovnání s rokem 2022. Vyplývá to z výroční zprávy Agentury Evropské unie pro azyl (EUAA) zveřejněné ve středu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy