Expert o volbách v Polsku: smrtící rána pro liberální demokracii

NÁZOR - V týdnech před nedělními volbami těsné polské prezidentské klání mezi pravicovou současnou hlavou státu Andrzejem Dudou a jeho progresivním protivníkem, varšavským starostou Rafałem Trzaskowským, podle mnohých naznačovalo, že populistická vlna dosáhla bodu zlomu. Situaci rozebral v komentáři pro server Politico právní expert z Vídeňské univerzity Maciej Kisilowski.

Předčasné naděje

Těsná porážka Trzaskowského v poměru 48,79  ku 51,21 procentům je podle akademika jasným znakem, že tyto naděje byly předčasné. "Podtrhuje také velkou výzvu, které čelí demokraté, když vstoupí do boje se zakořeněnými populisty," soudí Kisilowski. Připomíná, že Trzaskowski stál proti silným státním médiím, které kontroluje vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS).

Snahy Trzaskowského omezoval zákaz shromáždění v důsledku koronavirové pandemie, ale jeho tým přesto odvedl jednu z nejpozoruhodnějších kampaní v Polsku po roce 1989, deklaruje právník. Podotýká, že Trzaskowski - mladý, fotogenický muž vládnoucí mnoha jazyky, který hlásá střední cestu v otázce rodinných hodnot - oslovil voliče osvěžující pokorou.

Trzaskowski prosazoval jednotu a naději a ujišťoval obyvatele měst i venkova, že hodlá konstruktivně spolupracovat s vládou, ačkoliv by hrál nezbytnou roli brzdy a protiváhy ve stále více autoritářském politickém systému, nastiňuje Kisilowski. Tvrdí, že kontrast s Dudou nemohl být větší: stávající prezident totiž sázel na obavy a vztek lidí a v kampani obviňoval opozici ze zrady Polska ve prospěch sexuálních menšin, Německa, Ruska a židů.

"Trzaskowského porážka připomíná, že vést rovnou, progresivní kampaň nestačí k vítězství nad státním aparátem kontrolovaným populisty," pokračuje expert. Obává se, že Dudova výhra dláždí cestu PiS k prosazování jejího autoritářského programu až do parlamentních voleb v roce 2023 a s ohledem na těsnou Trzaskowského porážku je pravděpodobné, že zesílí pokusy vládnoucí strany opanovat justici, zničit zbytky nezávislých médií a podřídit si samosprávné orgány, která nesledují vládní linii.    

Aktuální prezidentské volby tak Kisilowski považuje za smrtící ránu pro liberální demokracii v Polsku a varování pro politiky v jiných zemích, kteří bojují s populismem. Návrat jakékoliv země na demokratickou cestu a oslabení vlivu populistů na státní instituce si totiž žádá více než kampaň ve stylu Trzaskowského, soudí odborník. Míní, že je třeba naplnit tři podmínky.

Atraktivní kandidát a silná kampaň nestačí

Zaprvé se musí spojit opozice, deklaruje akademik. Poukazuje, že Trzaskowski coby představitel Občanské platformy, největší opoziční strany, čelil dalším čtyřem opozičním kandidátům, a přestože ti byli vyřazeni červnovém v prvním kole voleb, ublížené ego a politický kalkul jim nedovolily pořádně podpořit Trzaskowského před kolem druhým.

Zadruhé musí opozice představit přesvědčivou alternativu, která bere vážně i voliče populistů, tvrdí Kisilowski. Připomíná, že Trzaskowského slova o jednotě a respektu "běžných Poláků" byla sice dobrým prvním krokem a hlavním důvodem, proč se přiblížil porážce PiS více než kdokoliv před ním, ale i tak Trzaskowski ve své kampani nezašel dál než k uklidňování a vyvracení obav a předsudků voličů vládnoucí strany.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"V žádném horkém tématu Trzaskowski - zatvrzelý progresivní Varšavan - nenásledoval příklad opozičních politiků z jiných zemí a neučinil strategické rozhodnutí překročit ideologické rozdělení," píše právník. Podotýká, že dánský sociálnědemokratický premiér Mette Frederiksen kupříkladu loni porazil krajně pravicovou Dánskou lidovou stranu tím, že si od ní vypůjčil část protiimigrační rétoriky, zatímco novozélandská premiérka Jacinda Ardernová je u moci díky faustovské dohodě s populistickou partají Nový Zéland na prvním místě.

Podle autora komentáře tak Trzaskowski především nepochopil, jak hluboce pravicový populismus změnil polskou politickou mapu, v důsledku čehož nelze doufat v získání moci bez smysluplného kompromisu s druhou stranou debaty.

Zatřetí volby v Polsku ukázaly, že v zemi, která je na cestě k autokracii, jsou efektivní opozicí pouze zaběhnuté politické strany, míní Kisilowski. To, že hlasování skončilo tak těsně, považuje za potvrzení důležitosti důvěryhodných stranických struktur, personálu a financí při vedení účinné kampaně.

Nic nepoškodilo Trzaskowského více než vize, kterou prezentoval ve své zcela groteskní nezávislé kampani centristický katolický televizní moderátor Szymon Hołownia, který kandidoval pod vágním příslibem ukončení "války mezi Poláky", kterou vede PiS a Občanská platforma, soudí akademik. Konstatuje, že po měsících kampaně, kdy utratil desítky milionů od naivních soukromých sponzorů získal Hołownia v prvním kole necelých 14 % hlasů - oproti téměř 30,5 % Trzaskowského a 43,5 % Dudy -, přičemž dosáhl pouze rozdrobení hlasů opozice, připravil Trzaskowského o část potenciálu a promrhal vzácnou energii a zdroje lidí znechucených vládnoucí stranou.

Závěrem má Kisilowski doporučení pro všechny demokraty ve světě: "K porážce populistů potřebujete víc než atraktivního kandidáta a silnou kampaň. Potřebujete silné ideje, které fungují v nové politické mapě, a dostatečnou politickou kuráž ke spolupráci při jejich splnění."       

Související

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

Více souvisejících

Polsko populismus Andrzej Duda Rafal Trzaskowski Právo a spravedlnost (PiS)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 42 minutami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

Fiala nechápe návrh prokurátora ICC. Je to děsivé a nepřijatelné, vzkázal

Premiér Petr Fiala (ODS) označil návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) vydat zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za děsivý a nepřijatelný. Fiala to v pondělí odpoledne napsal na sociální síti X. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy