Francie od neděle uzavře hranice pro vstup ze zemí mimo EU

Ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy uzavře Francie od neděle hranice pro vstup ze zemí mimo Evropskou unii, výjimku budou mít pouze cesty ze závažných důvodů. Vstup ze zemí EU bude možný pouze s negativním PCR testem. Uzavřena má být i část nákupních center, oznámil dnes podle agentury AFP premiér Jean Castex. Země registruje už více než 75.000 úmrtí s koronavirem.

Francouzská média v posledních dnech spekulovala o zavedení další celoplošné uzávěry. "Můžeme si dát ještě šanci, abychom se jí vyhnuli," řekl Castex s tím, že vláda se snaží za každou cenu uzávěře předejít.

Nutnost prokazovat se při příjezdu do Francie negativním PCR testem platí již od neděle pro cestující využívající leteckou či námořní dopravu. Nyní se povinnost rozšíří také na ty, kteří cestují po zemi. Výjimku budou mít po dnešním zpřísnění pouze pendleři.

Francouzské rozhodnutí uzavřít své hranice vůči zemím mimo EU se nevztahuje na autodopravce cestující mezi Spojeným královstvím a Francií, sdělil dnes britský ministr dopravy Grant Shapps.

"Francouzský premiér Jean Castex oznámil, že Francie od neděle zavře své hranice všem zemím mimo EU. Mohu však potvrdit, že se to netýká autodopravců, takže obchod bude nadále plynout hladce," napsal Shapps na twitteru.

Francouzská vláda přikročila také k uzavření velkých nákupních center s plochou nad 20.000 metrů čtverečních. V této velikosti mohou zůstat v provozu pouze obchody prodávající potraviny. Opatření bude platné rovněž od neděle.

Castex dále uvedl, že policie a četnictvo bude provádět zvýšené kontroly zakázaných večírků, nelegálně otevřených restaurací či porušování nočního zákazu vycházení, který platí od 18:00.

Ve Francii se 67 miliony obyvatel dnes podle ministerstva zdravotnictví přibylo 820 nových úmrtí za posledních 24 hodin, čímž celková bilance dosáhla 75.620. Francii to řadí na sedmé místo na světě. Průměrná denní bilance úmrtí za posledních sedm dní k dnešku vzrostla na 425 ze čtvrtečních 400.

Ministerstvo dále ohlásilo 22.858 nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o něco méně než 23.770 případů ve čtvrtek i 23.292 případů z minulého pátku. Celkem se koronavirus ve Francii k dnešku potvrdil u 3,15 milionu lidí.

Covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče je nyní 3130, o 19 více než ve čtvrtek. Již pět dnů se tato bilance drží nad úrovní 3000, kterou si jako maximální hranici vytkla francouzská vláda.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Francie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

před 22 minutami

Záchranáři zasahují u neštěstí na Strakonicku. (3.10.2023)

Nehodu na Strakonicku nepřežili zaměstnanci železnice. Na trati pracovali

Úterní železniční nehoda na Strakonicku si vyžádala dva životy železničních zaměstnanců, kteří pracovali na trati, uvedla policie. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Drážní inspekce zahájila vyšetřování mimořádné události.  

před 24 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

Pellegrini nezavrhl možnost vlády s Progresivním Slovenskem. Mohl by v ní být premiérem

Předsednictvo strany Hlas-SD, která podle mnohých rozhodne o tom, jaká koalice na Slovensku vznikne, zatím nevyloučilo ani jednu ze dvou variant. Nejprve však bude jednat s vítězným Smerem, oznámil předseda strany Peter Pellegrini po setkání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy