Francie začne s očkováním v neděli 27. prosince, oznámil ministr Véran

Ve Francie se začne s očkováním proti covidu-19 v neděli. Potvrdil to dnes ministr zdravotnictví Olivier Véran. Datum 27. prosince už dříve ohlásily jako den spuštění vakcinační kampaně také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a mnohé evropské státy.

Véran na twitteru uvedl, že s vakcinací se má začít u těch nejohroženějších, například u seniorů. "V neděli začneme ve Francii očkovat," oznámil Véran. Očkováni podle něj budou nejdříve ti nejzranitelnější, a to po lékařském vyšetření a jejich souhlasu.

Dimanche, nous commencerons à vacciner en France. Les plus vulnérables d'entre nous d'abord, après examen médical, information et recueil du consentement. Un démarrage en douceur, soucieux de la sécurité de tous et respectueux de nos engagement éthiques. @Europe1 pic.twitter.com/VnpVR4G3rt

— Olivier Véran (@olivierveran) December 21, 2020

Francie patří mezi země, které chtějí očkovací kampaň spustit ve vzájemné koordinaci. Některé státy včetně Německa, Rakouska nebo Španělska, už dříve oznámily, že 27. prosince by měl být datem zahájení vakcinace.

Rovněž šéfka unijní exekutivy von der Leyenová minulý týden potvrdila, že v EU očkování začne 27. prosince a český premiér Andrej Babiš o víkendu řekl, že v Česku se proti nemoci covid-19 začne očkovat v tento den, pokud vakcíny do země dorazí už 26. prosince.

"Epidemická situace ve Francii je nadále křehká, protože virus stále koluje příliš silně a nepolevuje. Tlak na zdravotnictví zůstává vysoký. Druhá vlna ještě není za námi," uvedl dnes také Véran a varoval před strachem z vakcíny, podezíravosti a hledání "falešných důvodů, proč nepostoupit vpřed".

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by měla právě dnes vydat podmínečné povolení pro vakcínu proti nemoci covid-19 od firem Pfizer a BioNTech, kterou už očkují Británie, Kanada, Spojené státy nebo Izrael. Následně musí vakcínu schválit Evropská komise, což by mělo trvat několik dnů.

Předseda poradního orgánu francouzské vlády pro koordinaci boje s pandemií covidu-19 Jean-François Delfraissy minulý týden upozornil, že Francouzi se pravděpodobně k "normálnímu" životu nevrátí dřív než na podzim příštího roku. Podle imunologa potrvá několik měsíců, než se podaří podat vakcínu rizikovým skupinám.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Francie Olivier Véran

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy