Francouzi kvůli epidemii změnili cestovní zvyky. Do hor nemohou, tak míří na ostrovy

Kvůli obavám z možné třetí vlny epidemie covidu-19 zůstane velká část Francouzů na svátky doma. Podle průzkumu i údajů státní železnice se chystá v tomto období cestovat přibližně o polovinu méně lidí než loni, zhruba sedm procent obyvatel.

Kvůli zavřeným lyžařským střediskům míří častěji na pláže na mořském pobřeží, vysokému zájmu se těší pronájmy soukromých rezidencí, píše list Le Monde.

Francouzská síť Gîtes de France nabízející krátkodobé ubytování mimo hotely hlásí prakticky stejné výsledky jako loni po celé Francii, prodeje klesly jen o dvě procenta. V Normandii a Bretani na pobřeží Atlantiku dokonce letos počty pronájmů stouply. Stejný trend přesunu cestovatelů k moři, do míst, kde je nižší výskyt nákazy, hlásí také platformy pro zprostředkování pronájmu mezi soukromníky. Úspěch slaví Korsika, zcela propadla všechna velká města.

Francouzské železnice SNCF připravily na vánoční svátky 4,5 milionu lístků, všechny se ani neprodaly. V roce 2018 přitom o Vánocích vlakem cestovalo osm milionů Francouzů. Rok 2019 pro srovnání nelze použít, dopravu tehdy narušily stávky proti důchodové reformě.

Mezi Francouzi vzrostla poptávka po prázdninách ve francouzských zámořských departementech v Karibiku, jako jsou Martinik nebo Guadeloupe. Tento trend chtějí využít i operátoři dálkových letů a na víkend po Vánocích zdvojnásobili počty odletů velkokapacitních letadel do těchto destinací.

Na ostrově Guadeloupe očekávají 30.000 až 45.000 turistů, od kterých je vyžadován negativní PCR test na covid. Stálí obyvatelé ostrova se dělí na ty, kdo turisty z ekonomických důvodů vítají, a ty, kteří se jich kvůli možnému šíření koronaviru obávají.

Související

Více souvisejících

cestování Francie lyžařské areály Moře SNCF

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy