Francie i Itálie odsuzují zatýkání v Rusku, sílí volání po sankcích

Zatýkání lidí, kteří v Rusku přišli demonstrovat na obhajobu opozičního vůdce Alexeje Navalného, je v rozporu se zásadami právního státu. Řekl to dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

Jeho italský kolega Luigi Di Maio uvedl, že Itálie by podpořila sankce vůči Rusku a podle předsedy nejsilnější europarlamentní skupiny lidovců Manfreda Webera by Evropská unie měla ruského prezidenta Vladimira Putina potrestat finančními sankcemi. Brutalitu ruské policie odsoudili i někteří čeští politici.

Při sobotních demonstracích bylo zadrženo více než 3500 lidí, což je nejvíce v novodobé historii Ruska, uvedla agentura AFP. "Považuji tento odklon k autoritářství za velmi znepokojivý," řekl Le Drian. "Zpochybňování právního státu zadržováním, kolektivním a preventivním, je nepřijatelné," dodal ministr.

Kritika postupu ruské policie ale zazněla i v České republice. Počet zadržených "je i na tak velkou zemi, jakou je Rusko, neuvěřitelné číslo. Odsuzuji brutální násilí i represe proti svobodě slova," napsal na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka je postup ruské vlády proti Navalnému "obrovskou ostudou Ruské federace", která ukazuje obavu současného ruského režimu z nestability a z reakce vlastních obyvatel.

Itálie by podpořila sankce EU proti Rusku kvůli zatčení Navalného, oznámil ministr Di Maio. "Jasně odsuzujeme skutečnost, že opoziční vůdce byl zatčen po příletu na letišti a jsme připraveni ke všem diplomatickým opatřením, včetně případných sankcí Evropské unie," řekl Di Maio televizi RAI.

Pro unijní sankce, konkrétně zacílené na Putina, se vyslovil i Manfred Weber, který vede největší europarlamentní frakci, Evropskou lidovou stranu. "Je nepřijatelné, aby se ruské vedení pokoušelo dělat krátký proces se sílícími protesty zatčením tisíců demonstrantů," řekl německý politik mediální skupině RND. "Ministři zahraničí v EU tomu nesmějí znovu ustoupit a zůstat u obecných výzev," dodal. EU by podle něj měla znemožnit finanční transakce z Putinova okolí.

Kromě toho by měla podle Webera zůstat na stole hrozba zastavením projektu plynovodu Nord Stream 2, který má zdvojnásobit dodávky z Ruska do Německa. Evropský parlament už ve čtvrtek vyzval k zastavení dokončovacích prací v reakci na zatčení Navalného. Kancléřka Angela Merkelová ale projekt nadále podporuje.

Postup ruských bezpečnostních sil vůči demonstrantům už v sobotu odsoudily Spojené státy, Británie nebo šéf diplomacie EU Josep Borrell.

Podle portálu OVD-Info, který se zabývá monitoringem policejních zákroků, bylo po celém Rusku ve zhruba 90 městech zadrženo nejméně 3618 lidí, nejvíce v Moskvě a Petrohradě. Ruské úřady už vyšetřují násilnosti na straně demonstrantů i policistů. Odhady o počtu účastníků se ale značně rozcházejí, oficiální ruská čísla uvádějí 4000 lidí, agentura AP hovoří o 15.000 a agentura Reuters o 40.000 účastnících.

Ruská opozice chce uspořádat další protesty volající po Navalného propuštění příští víkend.

Podle předsedy prezidentské rady pro lidská práva Valerije Fadějeva byla většina demonstrantů zadržených v Moskvě už propuštěna. Jejich zadržení obhajoval účastí na nelegálních setkáních, poznamenala AFP.

Navalnyj byl zatčen minulý víkend, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval ze srpnové otravy, kterou sám Navalnyj připisuje Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení uvalil soud na prezidentova kritika třicetidenní vazbu. Ruská vězeňská služba uvádí, že Navalnyj systematicky porušoval režim podmíněného trestu. Ten dostal za zpronevěru, které se podle soudu dopustil.

Související

Jean-Yves Le Drian (vpravo)

Rusko jen předstírá, že vyjednává, řekl francouzský ministr zahraničí

S revolverem u hlavy nelze vyjednávat a Rusko ve skutečnosti vůbec vyjednávat nechce, uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian v rozhovoru s deníkem Le Parisien. Ministr opětovně vyzval z okamžitému ukončení bojů a odsoudil ruskou "brutalitu". Sankce proti Rusku se budou podle Le Driana stupňovat tak dlouho, dokud ruského prezidenta Vladimira Putina "nezklidní".

Více souvisejících

Jean-Yves Le Drian Rusko Alexej Navalnyj Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) Manfred Weber (šéf EPP)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce

Historie varuje, že složité konflikty nelze ukončit rychlými ujednáními ani diktátem silnějšího. Stejně jako po první světové válce vedla touha po jednostranném řešení k dalšímu, ničivějšímu střetu, i dnešní válka na Ukrajině ukazuje, jak nebezpečné jsou ambice velmocí a selhání diplomacie. Ukrajina, usilující o svobodný rozvoj, se stala obětí opakujících se dějinných vzorců, které svět stále nedokáže překonat.

před 47 minutami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny

Ukrajina čelila na začátku druhého prosincového víkendu dalšímu ruskému útoku ze vzduchu. Drony a rakety způsobily zranění několika lidí a zastavení dodávek energií na mnoha místech. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je zřejmé, že Moskvě nejde o ukončení války. 

před 1 hodinou

Kateřina Konečná

Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou

Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) bude i nadále předsedkyní tuzemské komunistické strany, kterou upozadila v říjnových sněmovních volbách, kdy neúspěšně kandidovala za hnutí Stačilo. Na mimořádném stranickém sjezdu k žádné změně v nejvyšším vedení nedojde. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Boris Šťastný

Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů

Nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO) nebude jediným členem vládního kabinetu, který se musel podřídit zákonu o střetu zájmů. Poslanec Boris Šťastný (Motoristé), jenž se stane ministrem sportu, prevence a zdraví, v pátek oznámil, že přerušuje živnost. 

před 4 hodinami

Vánoce, ilustrační fotografie.

Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék

Advent se dnes nese ve znamení pečení cukroví, svařeného vína a punče, a tedy i vůně skořice, hřebíčku, badyánu nebo třeba vanilky. Vánoční koření má dlouhou a zajímavou historii. Zatímco dnes nám provoní a dochutí sváteční okamžiky, dříve sloužilo třeba jako lék.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Prezident Petr Pavel jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády (foto: Tomáš Fongus)

Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?

Do vlády vstupují lidé, kteří v minulosti selhávali při zvládání krizí a opakují vzorce řízení, jež zemi oslabovaly ve chvílích největší potřeby. Kabinet zároveň doplňují politici s vazbami na osoby inklinující k neonacismu, což ohrožuje samotné hodnotové základy státu. Účast expertů bez exekutivních zkušeností pak posiluje riziko odklonu od evropské orientace a erozi institucí právního státu.

včera

včera

María Corina Machadová a Edmundo González Urrutia

Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení

Opoziční venezuelská vůdkyně Maria Corina Machadová, nositelka Nobelovy ceny za mír, podnikla odvážnou třídenní cestu v přestrojení, aby dorazila na ceremonii do Norska. S pomocí paruky a převleku se jí podařilo proklouznout přes 10 vojenských kontrolních stanovišť ve Venezuele. Po moři přeplula Karibské moře v rybářské lodi, odkud byla následně eskortována do Osla letadlem zajištěným americkou stranou.

včera

Slovenští poslanci se poprali a pohádali

VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje

Čtvrteční zasedání slovenského parlamentu, které pokračovalo dlouho do noci, se zvrhlo v divoký sled hádek, vulgarismů a fyzických potyček. Mnozí komentátoři i opoziční poslanci se shodují, že jednání přesáhlo veškeré meze důstojnosti, jakou si málokdo pamatuje i z dob mečiarismu. Den poté, v pátek, už poslanci začali jednání výzvami k omluvě, které žádá jak koaliční Smer, tak opoziční Hnutie Slovensko.

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti

Ukrajinské síly v pátek oznámily významný úspěch, když znovu dobyly dvě osady v severovýchodní Charkovské oblasti. Armádní sbor Khartia uvedl na sociálních sítích, že osvobozeny byly Kondrašivka, Radkivka a jejich okolí, a také několik čtvrtí v severní části Kupjansku. Tento klíčový železniční uzel přitom Rusko nárokovalo jako dobyté v minulém měsíci. Podle ukrajinské armády se v oblasti podařilo obklíčit několik stovek ruských vojáků.

včera

včera

Blízcí a přátelé se rozloučili s moderátorem Patrikem Hezuckým. (12.12.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil

Česko se v pátek odpoledne rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým, který na den přesně před týdnem podlehl vážné nemoci. Bylo mu 55 let. Neveřejného smutečního obřadu se zúčastnilo mnoho kolegů zesnulého a dalších osobností tuzemského šoubyznysu. V lednu se ještě uskuteční benefiční koncert v pražské O2 areně. 

včera

Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027

Ukrajina by se mohla stát členem Evropské unie k 1. lednu 2027, pokud bude přijat návrh mírového urovnání, který je v současné době projednáván v rámci amerických zprostředkovaných jednání o ukončení dlouholetého konfliktu s Ruskem. O této informaci informoval v pátek list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem dokumentu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy