Manfred Weber (šéf EPP)

Weber, Manfred (šéf EPP)

Výrok o gestapu vyhrotil spor v EU. Sílí tlak na vyloučení Orbánova Fideszu z EPP

Spor kolem schvalování sedmiletého rozpočtu Evropské unie zvýšil tlak na nejsilnější politickou skupinu Evropského parlamentu. V řadách Evropské lidové strany (EPP) kvůli zablokovaným jednáním sílí hlasy volající po vyloučení členů hnutí Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, který odmítá podpořit spojení unijních peněz s vládou práva.
Heiko Maas

EU odmítá ustoupit Polsku a Maďarsku: S vládou práva nelze obchodovat

Evropská unie nehodlá měnit podmínku, která spojuje vyplácení peněz z unijních fondů s dodržováním principů právního státu. Shodují se na tom dnes zástupci vlád unijních zemí a europoslanci v reakci na pondělní rozhodnutí Maďarska a Polska zablokovat sedmiletý rozpočet a fond koronavirové pomoci ekonomikám.
Sídlo Evropského parlamentu

Europoslanci mají výhrady k "historické dohodě" ze summitu

Předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes apelovali na členy Evropského parlamentu, aby podpořili dohodu unijních lídrů o rozpočtu Evropské unie na příštích sedm let. Označovali ji při tom za "historický krok vpřed pro unii" či za "stěžejní" okamžik evropských dějin.
Berlín, ilustrační foto

Vytáhne Merkelová EU z krize? Německé předsednictví vyvolává velká očekávání

Očekávání silné vůdčí role a snahy sjednotit členské země Evropské unie v době hospodářské krize budí mezi bruselskými politiky a diplomaty nastávající německé předsednictví v evropském bloku. Německo se ve středu na půl roku chopí vedení EU s cílem co nejdříve dospět k dohodě o společném záchranném fondu. Berlín také plánuje již v červenci začít postupný přechod od koronavirového režimu videokonferencí k osobním jednáním zástupců vlád.
Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Von der Leyenová: Rozpočet EU musí vyčlenit 25 procent na klima

Šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová dnes v Evropském parlamentu prohlásila, že nepřijme rozpočet Evropské unie, který nevyčlení alespoň čtvrtinu prostředků na boj proti klimatickým změnám. Rozprava europoslanců se uskutečnila osm dní před mimořádným summitem Evropské unie, kde budou šéfové států a vlád zemí EU jednat o příštím dlouhodobém rozpočtu evropského bloku pro roky 2021 až 2027.
Emmanuel Macron

Weber vyčetl Macronovi útok na demokratickou Evropu

Šéf evropské lidovecké frakce (EPP) Manfred Weber obvinil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona z "útoku na demokratickou Evropu". Šéf Elysejského paláce se ho dopustil svým počínáním při obsazování postu předsedy Evropské komise, řekl německý politik deníkům z mediální skupiny Funke.
Ursula von der Leyen, německá ministryně obrany

Rozkol v europarlamentu: Ursula von der Leyenová sklízí za svůj projev kritiku

Jednoznačnou podporu nástupu německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise dnes na plénu europarlamentu vyslovil její krajan a lídr "její" lidovecké frakce EPP Manfred Weber. Další důležité frakce, tedy socialisté z S&D a liberálové z Obnovy Evropy, se ale dopoledne k podpoře definitivně nezavázaly, rozhodnout se chtějí ještě před večerním hlasováním.
AfD (Alternativa pro Německo)

Ursula von der Leyen v čele EU? Německá opozice už vytáhla skandál, protestuje i vládní SPD

S nominací německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové (CDU) do čela Evropské komise nesouhlasí koaliční sociální demokraté (SPD) a radost z ní nemá ani sesterská strana CDU - bavorská CSU. Velmi kriticky dnešní návrh prezidentů a premiérů zemí Evropské unie vidí opoziční Alternativa pro Německo (AfD) a Levice, které připomínají aféry na německém ministerstvu obrany.
Sídlo Evropského parlamentu

Bitva o nové vedení EU nekončí. Návrh summitu je nepřijatelný, křičí zastánkyně Timmermanse

Smíšené reakce na výběr obsazení vrcholných pozic evropských institucí summitem EU znějí z europoslaneckých frakcí. Zatímco nejsilnější lidovci (EPP) jsou podle svého mluvčího ochotni navržené kandidáty podpořit, druhá nejpočetnější skupina - socialisté (S&D) - dává najevo spíše zklamání. Ve středeční volbě předsedy EP jsou podle svého lídra Manfreda Webera lidovci připraveni podpořit kandidáta, s nímž přijdou socialisté.
Evropská Unie

Rozhádaný summit: EU stále nemá nové vedení, Timmermans zůstává ve hře

Po devítihodinové pauze pokračuje dnes jednání summitu Evropské unie, které lídři zemí osmadvacítky v neděli před půlnoci přerušili kvůli vleklým sporům o obsazení klíčových postů ve vedení EU. Debaty a série dvoustranných a vícestranných neformálních schůzek koordinovaných šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem pokračovaly v podstatě celou noc, stále však není jednoznačná shoda na tom, kdo nahradí v čele Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.
Evropská Unie

Kdo stane v čele EU? Mimořádný summit v Bruselu začal s velkým zpožděním

Po několika odkladech a s tříhodinovým zpožděním začal dnes summit EU, který řeší obsazení klíčových funkcí ve vedení unie. Informoval o tom mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska Preben Aamann. Kýžená dohoda o obsazení postů v čele Evropské komise, Evropského parlamentu a dalších institucí se rodí velice komplikovaně a šéfové států a vlád hledali možný kompromis během série schůzek a konzultací.
Emmanuel Macron, prezident Francie

Mimořádný summit v Bruselu stále nezačal, o novém vedení EU se jedná v kuloárech

Přes dvě a půl hodiny zpoždění nabírá v Bruselu start mimořádného summitu EU, na němž chtějí šéfové států a vlád unijního bloku vyřešit nové personální obsazení klíčových postů. Zdržení dokládá, jak komplikované budou rozhovory u pracovní večeře, kde by měli rozhodnout v první řadě o tom, kdo od podzimu povede místo končícího Jeana-Claudea Junckera v příštích pěti letech nové složení Evropské komise.
Jean-Claude Juncker

Nervozita v EU roste. Kdo nahradí Junckera? Jméno může padnout už v neděli

Šéfy států a vlád zemí Evropské unie čeká v neděli večer v Bruselu druhý pokus o dohodu nad tím, kdo v příštích letech obsadí klíčové posty ve vedení unijních institucí. Přípravná jednání, která koordinoval předseda Evropské rady Donald Tusk, ale zatím k jednoznačnému závěru nevedla, byť diplomaté mimo záznam připouštějí, že v úvahách lídrů zemí osmadvacítky nastal určitý posun. Od summitu se čeká především rozhodnutí, kdo na podzim vystřídá Jeana-Claudea Junckera v čele Evropské komise (EK).
Donald Tusk

Tusk v koncích? Jednání o novém vedení EU krachla, v Německu se rodí další plán

Žádný zjevný průlom nepřineslo dnešní jednání předsedy Evropské rady Donalda Tuska se zástupci čtyř frakcí Evropského parlamentu, na kterém hledali odpověď na otázku, kdo obsadí funkce ve vedení institucí Evropské unie. Řešení složitého problému hledali zatím bez úspěchu i šéfové států a vlád na summitu v závěru minulého týdne. Křesťanští demokraté a socialisté dnes zdůraznili, že trvají na výběru předsedy Evropské komise z lídrů stran do eurovoleb, takzvaných spitzenkandidátů.
Angela Merkelová

Merkelová šéfkou EU? Němci chtějí ovládnout Unii

Během dvoudenního summitu konaného v pátek a sobotu se lídři EU neshodli na obsazení klíčových funkcí v evropských institucích. V kuloárech se dlouhodobě spekuluje o tom, že by si evropští lídři včetně premiérů Visegrádu přáli za vůdkyni Evropské rady německou kancléřku Angelu Merkelovou. Ta má svá želízka v ohni nejen pro šéfa Evropské komise, ale i Evropské centrální banky.
Donald Tusk

Kdo stane v čele EU? Favorit Merkelové má problém, Tusk zahájil nové konzultace

Předseda Evropské rady Donald Tusk si dnes kvůli personálnímu přeobsazení klíčových funkcí v unijních institucích telefonoval se zástupci čtyř významných frakcí v europarlamentu a na pondělí si s nimi domluvil sérii dvoustranných jednání. Předseda unijních vrcholných schůzek to uvedl na twitteru poté, co se lídrům zemí bloku v noci na dnešek nepodařilo věc dohodnout. Tusk má na konzultace čas do neděle 30. června, kdy se večer kvůli skládačce jmen a funkcí premiéři a prezidenti v Bruselu sejdou mimořádně znovu.

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Alec Baldwin

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Laguna na D1

Udeřily silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na slovenském festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.

včera

Kateřina Siniaková

Nejen Krejčíková. Finále si ve Wimbledonu zahraje i další česká tenistka Siniaková, ovšem v deblu

Po úspěchu singlistky Barbory Krejčíkové, které se ve čtvrtek podařilo poprvé v její kariéře postoupit do finále ženského turnaje slavného Wimbledonu, se do finále tohoto slavného travnatého turnaje dostala i další česká zástupkyně Kateřina Siniaková, stalo se tak ovšem v turnaji čtyřhry, v níž Siniaková nastupuje po boku Američanky Taylor Townsendové. Společně v pátečním semifinále tato česko-americká dvojice dokázala porazit tchajwansko-belgický pár Sie Šu-wej a Elise Mertensová, tedy nasazené jedničky, výsledkem 3:6,6:4 a 6:4. 

včera

včera

včera

včera

včera

V Rusku se zřítil Superjet Gazpromu, všichni na palubě zahynuli

Ruské regionální dopravní letadlo Suchoj Superjet 100 se třemi členy posádky se v pátek zřítilo v zalesněné oblasti nedaleko Moskvy, přičemž všichni na palubě zahynuli, informovala agentura TASS. Letadlo provádělo zkušební let po plánované opravě a havarovalo krátce po startu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy