Bitva o nové vedení EU nekončí. Návrh summitu je nepřijatelný, křičí zastánkyně Timmermanse

Smíšené reakce na výběr obsazení vrcholných pozic evropských institucí summitem EU znějí z europoslaneckých frakcí. Zatímco nejsilnější lidovci (EPP) jsou podle svého mluvčího ochotni navržené kandidáty podpořit, druhá nejpočetnější skupina - socialisté (S&D) - dává najevo spíše zklamání. Ve středeční volbě předsedy EP jsou podle svého lídra Manfreda Webera lidovci připraveni podpořit kandidáta, s nímž přijdou socialisté.

Unijní prezidenti a premiéři se dnes po několika neúspěšných jednáních shodli na tom, že do čela Evropské komise nominují německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou. V čele Evropské rady má stanout končící belgický premiér Charles Michel, šéfem unijní diplomacie má být španělský socialistický politik Josep Borrell a Evropskou centrální banku má vést Francouzka Christine Lagardeová.

Němka i Španěl potřebují souhlas většiny poslanců EP. Mluvčí EPP Pedro López de Pablo oznámil, že lidovci "podpoří dohodu" ze summitu, bude však pro ně důležité obsazení pozice předsedy parlamentu, které unijní lídři nenavrhli.

"Není na Evropské radě, aby nám říkala, koho volit," uvedl lidovecký mluvčí k pozici šéfa EP, na niž jednotlivé frakce chtějí navrhnout své kandidáty s ohledem na výsledek summitu.

Předsedkyně socialistické frakce Iratxe Garcíaová naproti tomu prohlásila, že návrh unijních lídrů je "velkým zklamáním". Její skupina chtěla do čela EK prosadit svého vedoucího volebního kandidáta Franse Timmermanse, což mimo jiné kvůli odporu některých zemí střední a východní Evropy včetně visegrádské skupiny neprošlo.

"Je neakceptovatelné, aby populistické vlády reprezentované v Evropské radě vyřadily nejlepšího kandidáta jen proto, že usiloval o dodržování právního státu a našich společných hodnot," uvedla v prohlášení s tím, že její frakce stále podporuje systém takzvaných "spitzenkandidátů", tedy hlavních kandidátů, se kterými evropské politické skupiny šly do nedávných evropských voleb.

Negativní hlasy se ozývaly také ze skupiny evropských zelených, jejichž členové princip vedoucích kandidátů podporují a do čela EP již dnes nominovali svou šéfku Sku Kellerovou.

Very disappointing deal of the Council. This is old Europe at its worst. A backdoor deal with candidates emerging to please the national leaders from Germany, France and Spain. This is not the change that was promised to European voters. EP should not follow.

— Bas Eickhout (@BasEickhout) 2. července 2019

"Tohle je stará Evropa ve své nejhorší podobě. Zákulisní dohoda, z níž vzešli kandidáti k potěše lídrů Německa, Francie a Španělska. To není změna slíbená evropským voličům. EP by se k tomu neměl připojit," uvedl na twitteru nizozemský europoslanec Bas Eickhout.

Stejně jako zelení se po oznámení návrhu summitu odebrala k jednání i liberální frakce, která se ke jménům z Bruselu zatím jednoznačně nevyjádřila. Podle její české členky Martiny Dlabajové stáli národní lídři před velmi těžkým úkolem zajistit rovnováhu zastoupení jednotlivých regionů, politických skupin či mužů a žen, které by se mělo odrazit i při výběru předsedy EP. "Vzhledem k této složité situaci se může stát, že se středeční volba předsedy parlamentu pořádně protáhne," konstatovala Dlabajová.

Šéf unijních summitů Donald Tusk dnes prohlásil, že v rámci regionální vyváženosti by v čele EP mohl stanout politik ze střední či východní Evropy. Na summitu se mluvilo o bulharském socialistovi Sergeji Staniševovi, jehož nominace by mohla otupit nevoli jeho frakce. Není však jisté, zda nakonec mezi kandidáty bude.

Uchazeče vybraného socialisty jsou podle Webera připraveni podpořit i lidovci. "Je zcela normální, že po 2,5 letech úřadování lidoveckého předsedy (Antonia Tajaniho) je na socialistech, aby prezentovali svého kandidáta," řekl na tiskovém brífinku po jednání své france Weber. Zároveň odmítl spekulace, že by jako kompenzaci za to, že se vzdal pozice spitzenkandidáta, dostal příslib vést EP v dalším funkčním období za 2,5 roku.

EP bude svého předsedu vybírat ze jmen navržených jednotlivými frakcemi či skupinou nejméně 38 poslanců. Pokud nikdo nezíská většinu hlasů v prvním kole, mohou následovat druhé a třetí kolo. V případném čtvrtém se rozhodne mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty. O dalších vrcholných unijních funkcích včetně předsedkyně EK by měli poslanci hlasovat na příštím plenárním zasedání v polovině července.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) evropský parlament Ursula von der Leyenová Charles Michel europoslanci Frans Timmermans Manfred Weber (šéf EPP) Martina Dlabajová

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy