Po devítihodinové pauze pokračuje dnes jednání summitu Evropské unie, které lídři zemí osmadvacítky v neděli před půlnoci přerušili kvůli vleklým sporům o obsazení klíčových postů ve vedení EU. Debaty a série dvoustranných a vícestranných neformálních schůzek koordinovaných šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem pokračovaly v podstatě celou noc, stále však není jednoznačná shoda na tom, kdo nahradí v čele Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.
Celkem už hlavy států a vlád unijních zemí mají za sebou více než dvanáctihodinový maraton jednání. Bilaterální i skupinové schůzky mezi jednotlivými politiky totiž začaly už v neděli vpodvečer a samotný summit poté odstartoval po několika odkladech s tříhodinovým zpožděním. U jednoho stolu lídři ladili společný postoj pouze dvě hodiny, nedokázali se však přiblížit přijatelnému kompromisu, a proto před půlnocí jednání přerušili.
Podle diplomatů je - či v ranních hodinách byla - opět otevřená možnost, že do čela Evropské komise by se dostal její nynější první místopředseda a kandidát evropských socialistů Frans Timmermans. Právě o tom se teď povede diskuse u pracovní snídaně.
Podle dobře informovaných zdrojů ČTK existuje "silný tlak" na to, aby byl právě nizozemský politik potvrzen jako kandidát Evropské rady do čela komise. Jednomyslnou podporu však nemá, jak dnes ráno novinářům řekl italský premiér Giuseppe Conte.
Zmíněná varianta se velmi nelíbí mimo jiné českému premiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům z Polska či Maďarska. "Dál budu bojovat za kandidáta na předsedu Komise, který může Evropu sjednotit a bude rozumět tomu, co potřebují státy jako Česká republika," zopakoval ráno Babiš na twitteru svůj postoj.
Jednání na summitu Evropské rady v Bruselu je dlouhé a složité. Celou noc. Už přes 12 hodin. Teď byla přestávka, za chvíli začneme znovu. Dál budu bojovat za kandidáta na předsedu Komise, který může Evropu sjednotit a bude rozumět tomu, co potřebují státy jako Česká republika.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 1. července 2019
Timmermans je ale nepřijatelný i pro některé premiéry a prezidenty hlásící se k Evropské lidové straně (EPP). Ti míní, že EPP jako vítězná strana evropských voleb by měla mít právo nominovat do čela komise svého člověka a nepřenechávat jej konkurenci.
Před ranní snídaní byl ale plán takový, že vedoucí kandidát ("spitzenkandidát") EPP Manfred Weber by se měl už ve středu stát novým předsedou europarlamentu. Prezidenti a premiéři uvažují také o tom, že dánská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová by nahradila Donalda Tuska v čele Evropské rady a novou vysokou představitelkou pro zahraniční politiku by mohla být někdejší bulharská eurokomisařka se zkušeností ze Světové banky Kristalina Georgievová.
Informace ČTK nyní hovoří o přibližně desítce zemí, které mají k Timmermansovi z různých důvodů výhrady. Tusk už dopředu avizoval, že věc okolo nominace nového předsedy komise chce mít uzavřenou dnes dopoledne. Je ale otázka, zda by v případě silného odporu části států nechal rozhodnout hlasováním, ačkoli na to má podle pravidel v tomto případě právo. Summit se ale obvykle snaží o konsensuální dohodu.
Prezidenti a premiéři chtějí jednat o celém "balíčku" křesel: kromě vedení komise také o budoucím šéfovi Evropské rady, tedy Tuskovu nástupci, o vysokém představiteli pro zahraniční politiku a o předsedovi europarlamentu. S věcí souvisí i obsazení křesla v čele Evropské centrální banky (ECB).
Je ale možné, že summit dnes domluví jen některá jména, nebo se politici nedohodnou vůbec. V takovém případě diplomaté v kuloárech zmiňují 15. července jako nejpravděpodobnější datum dalšího mimořádného summitu EU ke stejnému tématu.
Rozhovory jsou vleklé a složité, protože lídři vyvažují zájmy evropských stranických rodin, snaží se dosáhnout rovnoměrného rozložení funkcí mezi jednotlivé evropské regiony a také hledají spravedlivé zastoupení mužů a žen. Navíc je tlačí čas, dohodu chce Tusk i další premiéři a prezidenti mít dnes, před ustavujícím jednáním nového složení Evropského parlamentu tento týden.
Související
Na unijní summit v Bruselu dorazil i Zelenskyj. Státy vyberou nejvyšší činitele EU
Musíme Ukrajině poskytnout systémy protivzdušné obrany, shodli se lídři EU. Zelenskyj poděkoval Scholzovi
Summit EU , EU (Evropská unie) , Frans Timmermans , Manfred Weber (šéf EPP) , Andrej Babiš , evropská komise , Giuseppe Conte
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek