Hotely na Slovensku se stále potýkají s nedostatkem turistů

Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období loni, proti období před vypuknutím koronavirové krize byl pokles počtu ubytovaných hostů v zemi výraznější. Důvodem je propad počtu turistů ze zahraničí. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu.

V srpnu, tedy ve druhém měsíci letních školních prázdnin, se ve slovenských hotelech, penzionech a v jiných podobných zařízeních ubytovalo téměř 668.000 lidí, meziročně o 2,4 procenta méně. Proti srpnu roku 2019, tedy období před epidemií nemoci covid-19, pokles dosáhl 15,7 procenta.

Ani vyšší počet Slováků, kteří strávili například dovolenou ve vlasti, nedokázal nahradit propad počtu turistů ze zahraničí. V srpnu sice služeb ubytovacích zařízení využilo nejvíce cizinců za poslední rok, jejich počet se ale snížil proti loňsku o 23,2 procenta a v porovnání se stejným měsícem roku 2019 klesl o tři pětiny. V minulosti ze zahraničí jezdili na Slovensko hlavně Češi. Slovensko při vstupu do země až na výjimky vyžaduje karanténu od lidí, kteří nebyli plně očkováni proti covidu-19.

Za období od začátku letošního roku do konce srpna se na Slovensku ubytovalo 1,8 milionu lidí. Meziročně to znamená pokles o 30,1 procenta a proti stejnému období roku 2019 propad o 58,8 procenta.

Cestovní ruch na Slovensku patří v souvislosti s covidem-19 k nejvíce zasaženým sektorům ekonomiky. V regionech v nejvyšším stupni epidemického rizika, do kterého bude od příštího týdne patřit deset z celkového počtu 79 okresů, hoteliéři nesmějí turisty ubytovávat.

Související

Více souvisejících

Slovensko Hotely

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 4 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy