Co bude se studenty a vědci? EU schválila financování do roku 2020 v případě brexitu bez dohody

Rozpočtový výbor Evropského parlamentu odsouhlasil prodloužení financování unijních projektů a programů – a to ať už studentských, výzkumných, či dokonce hospodářských. Financování těchto projektů i nejrůznějších akcí, na kterých se podílí i Spojené království, mělo původně skončit letošním rokem. Parlamentní výbor však včera rozhodl o prodloužení finanční podpory již probíhajícím projektům, a to až do konce roku 2020.

Přidejte svůj názor

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

K prodloužení financování například studentských pobytů v rámci programu Erasmus +, či výzkumných projektů, jakým je i Horizont 2020, které probíhají v rámci současné EU, dojde i v případě, že by Spojené království Velké Británie a Severního Irska vystoupilo z evropského bloku na konci tohoto měsíce bez dohody.

Studentům a dalším tak bude po určitou dobu nadále umožněno využívat výhod unijních financí. Na oplátku však budou britské ostrovy po tuto dobu stále přispívat do unijního rozpočtu a přijmou potřebné kontroly či audity. Současní studenti využívající právě výhod zahraničních pobytů v rámci programu Erasmus + se tedy nemusejí znepokojovat tím, jakým způsobem svá studia v cizině zaplatí.

O krok se včera zasadil rozpočtový výbor a zajistil tak, že peníze z evropských fondů pro rok 2019 a 2020 budou Spojenému království plně dostupné i v případě tzv. divokého brexitu. Británie by měla z unie odejít již 31. října, tedy za 16 dní, debaty ohledně podoby britského „exitu“ však stále nepřinášejí konkrétnější výstupy. I z tohoto důvodu se výbor rozhodl finanční problematiku včasně objasnit.

Hlavním cílem navrhovaného předpisu je minimalizace možných negativních dopadů britského odchodu na příjemce financí z evropských fondů a rozpočtu Evropské unie v případě „no-deal“ brexitu. Toto opatření se má mimo již zmíněné studentské a výzkumné programy vztahovat i na oblasti regionální a zemědělské politiky. Prodloužení původního plánu, schváleného Evropským parlamentem v polovině dubna tohoto roku, má zajistit dotování zmíněných oblastí i v průběhu celého nadcházejícího roku.

Návrh na prodloužení doby financování zmíněných projektů a programů předložil parlamentní zpravodaj a samotný předseda rozpočtového výboru Johan Van Overtveldt. Návrh byl přijat většinou hlasů, přesněji jej podpořilo 26 členů, 4 byli proti návrhu a 3 členové se hlasování zdrželi. O návrhu bude ještě hlasovat plénum Evropské parlamentu ve Štrasburku v průběhu zasedání v nadcházejícím týdnu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli…

15.11.2019 20:52 Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze…

Slovensko truchlí: Státní smutek za oběti tragédie u Nitry, Čaputová je…

15.11.2019 20:26 Aktualizováno Slovensko dnes státním smutkem uctilo oběti středeční nehody linkového autobusu, který se srazil s…

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama