Informace lidstvo nezachrání? Vědci se musejí vzbouřit, apelují biologové

NÁZOR - Vědci inklinují k práci pod nevyřčeným předpokladem, že jejich posláním je poskytovat světu fakta, na jejichž základě politici učiní moudrá rozhodnutí. V komentáři pro server The Guardian to konstatují biologové Claire Wordleyová a Charlie Gardner. Pokládají také otázku, zda tento předpoklad není mylný.

Znalosti změny nevyvolají

Vědci zabývající se ochranou životního prostředí celá desetiletí říkají světu, že mizí druhy a ekosystémy, což bude mít ničivé dopady pro lidstvo, uvádějí biologové. Dodávají, že klimatologové zase varují před pokračujícím spalováním fosilních paliv a ničením přirozených lapačů uhlíku, lesů a mokřadů, které vedou ke katastrofálnímu oteplení planety.

Byly napsány desítky tisíc recenzovaných studií a jejich zjištění byla předána politikům a veřejnosti, poukazují Wordleyová a Gardner. Připadá jim, že vědci odvedli dobrou práci, už jen z důvodu, že nyní všichni vědí o krizi klimatu a životního prostředí.   

"Ale ačkoliv jsme nyní dobře informovaní, ve skutečnosti jsme nezměnili kurz," kritizují odborníci. Připomínají, že ztráta biodiverzity rychle pokračuje, a to tempem, kdy v nadcházejících dekádách vyhynou miliony druhů, stejně jako pokračuje vypouštění uhlíku do atmosféry, které je největší v historii.

Ačkoliv zná lidstvo dopady tohoto jednání, produkuje více skleníkových plynů, než v době před rokem 1990, kdy o nich nevědělo, zdůrazňují vědci. Podotýkají, že samotné znalosti zjevně nevyvolají radikální světové změny, po kterých se volá.

Tento poznatek vedl Gardnera s Wordleyovou aby se zapojili do aktivismu a vyšli do ulic v rámci nenásilné občanské neposlušnosti coby členové hnutí Rebelie proti vyhynutí. Připomínají, že odmítání jistých zákonů má dlouhou a slavnou historii a k této formě občasné neposlušnosti za účelem prosazení svých práv se uchýlilo mnoho největších hrdinů 20. století, od sufražetek přes černošskou aktivistku Rosu Parksovou po Gándhího.

"Dnes je občanská neposlušnost opět na vzestupu. A funguje," tvrdí biologové. Poukazují, že dubnové protesty na čtyřech místech v Londýně učinily z klimatický krize rychle politické a veřejné téma, a tak je životní prostředí dnes třetím nejpalčivějším problémem pro britské voliče, hned za ekonomikou a zločinností spojenou s migrací.

Britský parlament a polovina radnic v zemi vyhlásily stav klimatické nouze a vznikl zákon, který dává jako cíl nulové uhlíkové emise, připomínají vědci. Připouštějí, že není zřejmé, jaká politická změna bude následovat, ale opatření považují za povzbudivý začátek.

Morální povinnost vědců

Spolu s tím probíhají stávky studentů inspirované Gretou Thunbergovou a po celém světě působí podobná hnutí, uvádějí Wordleyová a Gardner. Konstatují, že na to svět čekal, ale reakce vědců je překvapivě slabá.

Vědci si dlouho naříkali, že otázky spojené s životním prostředím zůstávají mimo hlavní zájem veřejnosti, ale nyní, když se do něj dostaly, se jen málo vědců zapojilo do akce za záchranu světa, kritizují biologové. Podotýkají, že hnutí zahrnuje mladé, jejich prarodiče, lékaře, právníky, zemědělce i nezaměstnané, ale pouze málo vědců, což je podivné, vzhledem k tomu, že o závažnosti problémů, kterým dnes čelíme, vědí víc než kdokoliv jiný.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Je to možná spojeno s nevysloveným předpokladem, že naší prací je poskytovat informace, a že zaujetí pozice oslabí naší autoritu. Ve skutečnosti výzkumy ukazují, že neoslabí," pokračují experti. Domnívají se, že vědci mohou váhat s vystoupením také z důvodu, že preferují "správné" způsoby ovlivňování politiky - volby, dopisy, petice a v nejzazším případě povolené demonstrace.

Problém spočívá podle Wordleyové a Gardnera v tom, že tyto metody nefungují, jelikož lobbisté za byznys s fosilními palivy mají k politikům lepší přístup - jen loni lobbisté za ropu a plyn utratili ve Spojených státech 125 milionů dolarů, aby u politiků prosadili své záměry.

Za ještě větším problém považují biologové skutečnost, že tito lobbisté a příslušné korporace silně investují do protivědecké agendy s cílem přesvědčit svět, že vše je v pořádku, čímž pro svůj zisk ohrožují přežití lidstva a oslabují víru v pravdu, rozum a vědu, které jsou zásadní pro překonání stávající krize.

To vedlo Gardnera a Wordleyovou, aby opustili své vědecké pole a v prestižním odborném časopise Nature Ecology and Evolution publikovali článek vyzývající vědce, aby se přidali k rebelii. "Jako vědci jsme strávili roky vysvětlováním politikům, že musíme změnit kurz, ale oni nejednali," stěžují si odborníci. Věří, že by je k akci mohla přimět otevřená rebelie veřejnosti, která dává jasně najevo, že pasivita není dále přijatelná. Vědci pak mají morální povinnost přidat se k masám a vzbouřit se za život, deklarují oba biologové.

Související

Karel Havlíček

Konec uhlí v Česku: Komise doporučila rok 2038. Podle ekologů je to pozdě

Uhelná komise dnes doporučila ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038. Z devatenáctičlenné komise hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi. Na tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO), který je jedním z předsedů komise. Rozhodnutí označil za kompromis.

Více souvisejících

Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) Velká Británie životní prostředí Klimatické změny Vědci

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

Pekarová Adamová se poprvé vyjádřila k potvrzení trestu pro Feriho

Nejvyšší vedení TOP 09 prolomilo mlčení po pondělním potvrzení trestu pro exposlance Dominika Feriho, který byl členem strany. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila jeho jednání, za které byl odsouzen, za neakceptovatelné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy